دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 برونشيت عفونى
 

برونشيت عفونى

 

مقدمه

براى اولين بار در سال 1931 بيمارى برونشيت در ايالات متحده گزارش شده و در سال 1960 ميلادى همه گيرى آن در تمام نقاط دنيا مخابره گرديده است از آن تاريخ تا به امروز اين بيمارى به علت بر جاى گذاشتن اثرات سو تنفسى و تناسلى از يک سو و شيوع شديد و تکامل ضمنى از سوى ديگر يکى از مشکلات صنعت پرورش طيور بوده است . ابتلا به ويروس اين بيمارى (IBV ) باعث بروز علايم بالينى ويژه اى در دستگاه تنفس مى شود در طيور ويروس IBV بر اساس نوع ترشحات توده هاى فيبرين در شاخه هاى ناى باعث بروز تلفات درگله مى شود بدين ترتيب ممکن است علايم تنفسى IBV چندان جدى نباشد اما بروز کاهش تخم و يا تخم هاى بدون پوسته آهکى لاجرم غير قابل اجتناب است و باعث ضررهاى اقتصادى مى گردد. برخى از سويه هاى IBV جراحاتى را در کليه ها به وجود مى آورند که منجر به مرگ پرنده مى شود اين سويه اولين بار در سال 1963 ميلادى توسط Cumming و در سال 1987 ميلادى به وسيله cowen و همکارانش گزارش شده است بين سال هاى دهه 1930 تا 1950 همه متفق القول بر اين عقيده بودند که سروتيپ ها ماساچوست ويروس برونشيت رايج و همه گير در ايالات متحده است درحقيقت بيشتر سروتيپ هاى شناسايى شده از نوع سروتيپ ماساچوست بودند ولى سروتيپهاى ديگرى نيز وجود داشتند که داراى تفاوت هاى اساسى بانوع ياد شده بودند سروتيپهاى جديد IBV بعدها در کانکتيکات و آراکانزاس توسط wci و همکارانش گزارش شدند ازهمان ابتدا از سويه ماساچوست واکسن تهيه شد که امروزه در همه جاى دنيا مورد استفاده قرار ميگيرد بر اساس تحقيقات چينى ها شناسايى شده سروتيپ ويروس برونشيت را مى توان در سه گروه ژنتيکى امريکايى ، اروپايى و آسيايى طبقه بندى کرد بر اساس گفته هاى اين محققين تلفيق ژنتيکى مرتبا به خاطر تنوع ويروس برونشيت به وقوع مى پيونددويروس برونشيت توانايى زيادى درجهش ژنتيکى و تغييرات سروتيپى دارد و لذا به صورت خطرى بالقوه براى صنعت پرورش طيور باقى خواهد ماند به همين لحاظ پيش بينى مى شود واکسن آن نيز پيوسته تکامل يابد و همواره بازار گرمى داشته باشد هر چند که ايمنى کامل آن جاى سوال خواهد داشت رفتار ويژه اين ويروس را مى توان قابل مقايسه با ويروس نيوکاسل دانست که با گذشت شصت سال از تاريخ کشف آن هيچ تغيير سروتيپى نداشته است .

عامل بيمارى : از دسته ويروسهاى کرونا ويروس است عامل بيمارى داراى سروتيپهاى مختلفى است سروتيپهاى ماسا چوست و کانکتيکات تمايل به دستگاه تنفسى و مابقى سروتيپها تمايل به دستگاه ادرارى دارند مهمترين و شايعترين سروتيپ جدا شده سروتيپ ماساچوست است . انتقال بيمارى برونشيت بسيار سريع است و بيشتر در فارمهاى بسته و در معرض مستقيم بادهاى شديد رخ مى دهد .

علائم بالينى بيمارى : دوره کمون يا نهفته بيمارى حدود دو روز و طول مدت درگيرى با بيمارى 10-14 روز است بيمارى برونشيت داراى سه فرم کليوى ، تنفسى و تناسلى مى باشد .

علائم فرم تنفسى : اين فرم بيمارى بيشتر در جوجه ها ايجاد مى شود و داراى علائم زير مى باشد :

عطسه ، سرفه ، آبريزش ، از بينى و چشم ، مرطوب بودن چشم ها ، تورم سينوسهاى سر ، تنفس با دهان باز ، کز کردن و افسردگى جوجه ها ، دو هم جمع شدن جوجه ها بخصوص تجمع دور گرم کننده ها ، سيخ شدن پرها ، کاهش مصرف دان

علائم فرم کليوى : اسهال سفيد گچى واوراتى ، سيخ شدن پرهاى پشت گردن و جمع شدن دورگرم کننده ها.

علام فرم تناسلى : کاهش توليد تخم مرغ ، تغيير کيفيت ظاهرى تخم مرغ اعم از دفرميتى پوسته و بد شکلى تخم مرغ ، افت کيفيت داخلى تخم مرغ : شامل آبکى شدن سفيده تخم مرغ و پخش شدن زرده .

همراه با فرم تناسلى ممکن است فرم تنفسى نيز مشاهده شود . در صورتيکه بيمارى برونشيت با باکترى هموفيلوس پاراگاليناروم همراه شودبيمارى سينوزيت رخ مى دهد .ضايعات و تلفات بيمارى برونشيت بيشتر در جوجه هاى جوان مى باشد .

 

علائم کالبد گشايى بيمارى :

علائم فرم تنفسى : ضايعات در اين فرم از قسمت فوقانى دستگاه تنفس شروع مى شود افزايش موکوس درابتداى بيمارى مشاهده مى شود که به تدريج به اکسوداى چرکى و کاتارال تبديل و گاهى از بينى خارج مى شود که باعث رال مرطوب مى شود . به تدريج اکسوده اى کاتارال حالت کازئوز گرفته و به شکل پنيرى و سفت درمحل دو شاخه شدن ناى قرار ميگيرد دراين فرم فقط گاهى يک پرخونى در ناى مشاهده مى شود التهاب کيسه هاى هوايى نيز در اين فرم ديده مى شود .

علائم فرم کليوى : تورم کليه ها ، رنگ پريدگى ، و تجمع مقادير زياد کريستالهاى اسيداوريک درکليه ها باعث اسهال سفيد وگچى شکل و همچنين مرگ ومير بالا مى شود .

علائم فرم تناسلى : عدم تشکيل کامل دستگاه تناسلى با وجود تعداد زيادى زرده در محوطه بطنى .

تشخيص : بر مبناى جداسازى ويروس ، يا افزايش سطح سرمى آنتى بادى عليه ويروستست الايزا مى باشد . همچنين علائم بالينى وضايعات کالبد گشايى نيز در تشخيص قطعى بيمارى کمک مى کند .

درمان : درمان خاصى وجود ندارد تعديل دماى سالن وافزايش دما حدود 2 تا 3 درجه و همچنين تحت شرايط خاصى تجويز آنتى بيوتيک هاى وسيع الطيف جهت کاهش عفونتهاى ثانويه الزامى است مى توان از داروهاى خلط آور ، تب بر وضد استرس ، و اوماج دان جهت تحريک اشتها براى کمک به درمان بهره برد .

پيشگيرى و کنترل : به جهت آنکه جوجه ها را نمى توان درمقابل سروتيپ هاى گوناگون ويروس برونشيت واسينه کرد بهتر است از واکسن هايى استفاده شود که بهترين مقاومت را در برابر سويه هاى شايع درمنطقه ايجاد کنند .

موثرترين روش ها ، ورود وخروج جوجه هاى هم سن دريک زمان و مصرف واکسن در دو نوبت مى باشد واکسن هاى برونشيت دو نوع اند واکسن H120 که براى واکسيناسيون جوجه هاى جوان مصرف ميشود واکسن H52 که براى واکسيناسيون پولت ها و مرغ مادر استفاده مى شود . در پايان بايد اضافه کرد که جلو   گيرى از بيمارى هاى تضعيف کننده دستگاه ايمنى و عفونت هاى باکتريايى به همراه شرايط مساعد محيطى مقاومت پرنده را درمقابل اين بيمارى افزايش داده و از عکس العمل منفى در مقابل واکسن مى کاهد.

بيمارى برونشيت :

عامل بيمارى : کروناويروس

سن ابتلا : تمامى سنين

ميزان ابتلا : بسيار بالا

ميزان تلفات : زياد

راه ورود ويروس : دستگاه تنفس

دوره نهفته بيمارى : حدود 2 روز

راه خروج بيمارى : ترشحات تنفسى و مدفوع

علائم بالينى : عطسه ، سرفه ، ترشحات بينى ، صداهاى غير طبيعى تنفسى

عضوهاى درگير : دستگاه هاى تنفسى ، ادرارى وتوليد مثلى

ميزان کاهش تخم مرغ در مرغهاى مادر و تخم گذار : زياد

 

مجله صنعت طيور قم – دکتر جواد احمدى منفرد