دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 نخستین مرکز پرورش شتر مرغ ایران
 

نخستین مرکز پرورش شتر مرغ ایران


نخستین مرکز پرورش شتر مرغ ایران برای تامین پروتئین مصرفی مردم در کرج راه اندازی شد پرویز نیامنش اولین پرورش دهنده شتر مرغ در گفت و گو با خیر نگار همشهری گفت : به دنبال بروز جنون گاوی در اروپا ، مردم تمایل به مصرف گوشت گاو را از دست دادند و مسئولان کشورها ، برای یافتن گوشت جایگزین که بهتر و آسان تر بدست آید ، تحقیقات وسیعی را انجام دادند و پس از آزمایش های متعدد که روی گوشت پوست و مو و استحصالات شتر مرغ صورت گرفت ،‌ گوشت این حیوان برای مصارف عمومی انتخاب شد . وی درباره راه اندازی و ساخت اولین مرکز شتر مرغ در کرج گفت : پس از بازدید از مزارع پرورش شتر مرغ در کشور هلند و کانادا و مطالعه دقیق روی ضریب تولید و نوع گوشت ، کیفیت پوست و سرعت تکثیر و ارزآوری آن ، با متخصصان مشورتهایی انجام شد و مدتی نیز روی طرح و توجیه اقتصادی آن بررسی شد . سپس نوبت پرورش شتر مرغ از نژاد هلندی بود .

وی افزود پس از مسافرتهای تحقیقاتی طی دوره های متعدد به وسیله کارشناسان و بررسی های لازم ، هشت قطعه شتر مرغ از کشور هلند خریداری و وارد کشور شد .

نیامنش به برنامه های آینده موسسه خود اشاره کرد و گفت : پرورش شتر مرغ به کمک مراکز تحقیقاتی و آموزشی کشور نیاز دارد .

وی تصریح کرد : تهیه و توزیع جوجه و تخم شتر مرغ ، توسعه پرورش شتر مرغ از طریق ازدیاد گله در حدود 50 قطعه و ایجاد مرکز مصرف و صادرات گوشت از برنامه های آینده این مرکز است .

وی افزود : هماهنگی با سازمانهای بهداشتی و دارویی برای تهیه داروی مسکن روماتیسم و وسایل آرایشی و تقویت پوست و مو در مرحله بعدی برنامه ما قرار دارد .

وی درباره مشخصات این پرنده گفت :‌ شتر مرغ 5/2 متر قد و حدود 175 کیلو گرم وزن دارد و دارای پاهایی قوی است که می تواند با سرعت 70 کیلومتر در ساعت بدوداین پرنده صحرایی گرمای تا 50 درجه سانتی گراد به راحتی تحمل می کند . وی تصریح کرد : این پرنده در گذشته در ایران می زیسته و به طور ژنتیکی کاملا با آب و هوای ایران تطابق دارد و مشکلات پرورش این دام کمتر از کشورهای اروپایی است . وی به قدرت باروری شتر مرغ اشاره کرد و اظهار داشت : هر شتر مرغ در حدود 50 تا 100 عدد تخم می گذارد که قدرت باروری آنها 80 درصد است گوشت این دام در حد گوشت مرغ و ماهی است و وزن تخم این پرنده از 1500 تا 2000 گرم تغییر می کند پوسته آن نیز سخت است و استحکام یک بشقاب چینی را دارد .

شتر مرغ علاوه بر گوشت ، سالانه 2 کیلوگرم پر تولید می کند و چرمهای بدست آمده از آن ، لوکس و گران قیمت است . اخیرا از پیوند قرنیه چشم این حیوان به چشم انسان و از تاندونهای پای شتر مرغ برای ترمیم تاندون پای انسان استفاده می شود .

وی در پایان یادآور شد : با گسترش پرورش شتر مرغ ، فرصت های شغلی تازه ایجاد می شود و با تولید چندین تن گوشت شتر مرغ ، می توان علاوه بر تامین گوشت مصرفی داخل , مقادیری را نیز به کشورهای دیگر صادر کرد .