دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 اردک های وحشی
 

اردک های وحشی بدون اینکه خود به بیماری شدید آنفلوآنزای پرندگان مبتلا شوند ، قادرند ویروس را در محیط اطراف خود منتشر کنند.

  پرندگان آبزی، بخصوص اردکهای وحشی، وقتی به بیماری آنفلوآنزای پرندگان آلوده شوند، بدون اینکه خود به بیماری شدیدی مبتلا شوند، قادرند ویروس را در محیط اطراف خود منتشر کنند،
به گزارش خبرگزاری کشاورزی ایران(ایانا)- در راهنمای علمی – کاربردی آنفلوآنزای فوق حاد طیور که توسط مرکز مطالعات و فناوری علوم و صنایع پارسیان تهیه شده است، اطلاعات لازم جهت آشنایی با راههای انتقال این بیماری آورده شده است.
در این بررسی آمده است: آنفلوآنزای پرندگان از روشهای مختلفی چون پرنده به پرنده، پرنده به انسان، محیط به انسان و شاید انسان به انسان می تواند انتقال یابد.
پرندگان آبزی، بخصوص اردکهای وحشی، وقتی به این بیماری مبتلا شوند، علائم بیماری در آنها ظاهر نمی شود و این پرندگان به عنوان ناقلان سالم در طبیعت، قادرند ویروس را در محیط اطراف خود منتشر کنند.
در این بررسی مرغ و خروسها از ماکیان شدیدا مستعد به این بیماری معرفی شده اند که اگر در تماس مستقیم با پرندگان وحشی قرار گرفته و یا حتی تماس با ترشحات بدن از جمله بزاق، مدفوع، بینی و حتی از آب آشامیدنی مشترک استفاده کنند، آلوده می شوند.
همچنین این ویروس از طریق هوا نیز از پرنده ای به پرنده دیگر منتقل می شود، حتی لوازم و اشیاء آلوده، غذا، قفسه ها، لباسها و به ویژه کفش های کارگران مرغداری، کامیون های حمل پرندگان نیز می تواند موجب انتقال ویروس از محلی به محل دیگر شود.
این بررسی می افزاید: با توجه به اینکه تمام روستاییان در منطقه شمال کشور، پرندگان اهلی از جمله مرغ و خروس، اردک و بوقلمون نگهداری می کنند که آزادانه در محیط دانه برمی چینند و ممکن است با پرندگان وحشی مهاجر ناقل بیماری تماس داشته باشند. بنابراین خطر شیوع آنفلوآنزای مرغی در بین ماکیان ایرانی بسیار متحمل و قریب الوقوع است.  

  ایانا - 1/12/84