دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 تاثیر اقتصادی واقعه یازدهم سپتامبر بر صنعت طیور
تاثیر اقتصادی واقعه یازدهم سپتامبر بر صنعت طیور

یک سال پس از واقعه یازدهم سپتامبر ، پیشگویی هایی در آگهی اقتصادی شرکت آربورآکرز در مورد آینده اقتصادی جهانی و صنعت طیور در سرتاسر دنیا ارائه شد. در ادامه تازه ترین اخبار در این باره را می خوانید . آگهی اقتصادی شرکت آربورـ آکرز در سال گذشته پیش بینی کرد که اتفاقات یازدهم سپتامبر و عواقب بعدی آن آثار نامطلوب و کوتاه مدتی بر اقتصاد جهانی وصنعت طیور داشته و احتمالاً تا پایان سال 2002 از میان خواهند رفت . یک سال بعد معلوم شد درآمدهای اقتصادی کشورهای توسعه یافته کمتر اما رشد اقتصادی کشورهای در حال توسعه و صنعت جهانی طیور بیشتر از مقادیر پیش بینی شده است .

 

اقتصاد جهانی

واقعه یازدهم سپتامبر تاثیر بالقوه تضعیف کننده ای بر اقتصاد جهانی داشت ، جهانی که خود قبلاً یک رکورد اقتصادی را در یک به ویژه در مناطقی همچون ژاپن ، اروپای غربی و ایالات متحده تجربه کرده بود.قبلاً پیش بینی می شد که وضعیت رکود در جهان توسعه یافته تا سال 2002 بهبود یابد ، اما این اتفاق به نظر تا سال 2003 به  تاخیر افتاده است . جالب است که جهان در حال توسعه و کشورهایی همانند روسیه که در حال راه یابی به بازارهای آزاد می باشند ، رشد سریعتری را نسبت به مقادیر پیش بینی شده تجربه می کنند (جدول 1)
جدول 1 ـ رشد تولید ناخالص ملی در سال 2002

                                                                                    رشد(%)

کل جهان                                                                           82/1

کشورهای توسعه یافته                                                            01/1

کشورهای اروپای شرقی                                                           19/4

کشورهای در حال توسعه                                                         67/3

آسیا                                                                                    86/4

آمریکای لاتین                                                                          42/1

مرجع : بانک ملی           

ضعف اقتصادی ثروتمندترین کشورهای جهان مانع از رشد سالم کشورهای جهان مانع از رشد سالم کشورهای آسیایی در حال توسعه و کشورهای اروپای شرقی نشد.کشورهای آمریکای لاتین در میان سایر کشورهای در حال توسعه از این اخبار امیدبخش مستثنی هستند . چه کسی می توانست حدس بزند که پس از واقعه 11 سپتامبر ، کشور آرژانتین بدترین اقتصاد را دارا خواهند بود؟ در این سال اقتصاد آرژانتین افتی همچون دهه 1930 را تجربه کرد. به طوری که حتی اقتصاد قوی ترین همسایه خود یعنی برزیل را نیز تهدید می کند . با فرض این که این مشکلات اقتصادی را در آمریکای لاتین تنها منحصر به این منطقه باشند ، به نظر می رسد که به طور کلی اقتصاد جهانی در سال 2001 دارای رشد کندی بود ، به نحوی که حداکثر میزان این رشد در کشورهای در حال توسعه (به جز آمریکای لاتین ) مشاهده گردید . با این توضیح رشد اقتصادی سرتاسر دنیا چه در کشورهای در حال توسعه و چه در کشورهای توسعه یافته ، سرعت خواهد گرفت

 

صنعت جهانی تولید گوشت طیور

تاثیر تاچیز اقتصاد جهانی بر صنعت جهانی طیور نکته جالبی می باشد . تولید و مصرف جهانی مرغ به طور پیوسته و با رشد نسبتاً ثابت 4 درصد در سال در حال افزایش است . این مقدار نسبت به سرعت رشد غیر معمول و 8 درصدی سال 1999 دچار کاهش شده است ; اما با این همه و با توجه به بروز افت اقتصادی در چندین نقطه جهان ، هنوز رشد قابل توجهی به شمار می رود

چرا میزان تولید سریع تر از روند پیش بینی شده بود؟ درست مانند وضعیت مربوط به اقتصاد جهانی ، کشورهای در حال توسعه گوی سبقت را در افزایش میزان تولید گوشت طیور از کشورهای توسعه یافته ربوده اند . به طور مثال علی رغم ضعف اقتصادی منطقه آمریکای لاتین ، میزان تولید گوشت در کشور برزیل تنها در عرض دو سال از 2000 تا 2002 به طور حیرت آوری به میزان 18 درصد بهبود یافت . همچنین افزایش قابل توجه تولید در چندین کشور آسیایی به ویژه تایلند مشاهده شد.عجیب تر آن که با تقویت اقتصاد جهانی در سال 2003، میزان رشد تولید گوشت مرغ نسبت به سطوح فعلی افزایش معنی داری نخواهد یافت . با توجه به اینکه رکود اقتصاد جهانی تاثیر کمتری نسبت به مقادیر پیش بینی شده بر صنعت تولید مرغ اعمال نمود ، بهبود وضعیت اقتصادی در آینده میزان رشد را به طور قابل توجهی افزایش نخواهد داد . به طور کلی می توان رشد 4 درصدی را برای سال آینده پیش بینی نمود که مشابه با سال جاری است . مهم ترین اختلاف میان امسال وسال آینده ، سودمندی تولید طیور خواهد بود . ممکن است سودمندی مرغ های مادر در سال آینده همگام با بهبود وضعیت اقتصادی در برخی کشورها افزایش یابد .

 

وضعیت ایالات متحده آمریکا

تاثیر واقعه 11 سپتامبر بر اقتصاد ایالات متحده در تضعیف فوری بخش عرضه خوراک تجلی یافت. لغو سفرها و گردهمایی ها علاوه بر استقبال کمتر مردم از رستوران ها موجب تغییر تقاضا از مراکز عمده عرضه غذا به سوپرمارکت های خرده فروش شد .

البته این اثر تحت الشعاع کشمکش شش ماهه با روسیه به عنوان بزرگترین وارد کننده گوشت مرغ از آمریکا قرار گرفت . فروش کمتر قطعات ران به روسیه در این سال قیمت این قطعات را طی 12 ماه گذشته از 34 سنت به 16 یعنی به نصف کاهش داد . همچنین قیمت قطعات بال به دلایل نامعلومی به نصف تقلیل یافت . در واقع قیمت 1 دلار به ازای هر پوند از گوشت ناحیه بال در سال گذشته بسیار بالا بوده است ، اما با تعدیل آثار واقعه 11 سپنامبر این قیمت ها به شدت سقوط نمود .

قیمت گوشت بدون استخوان سینه نسبتاً ثابت باقی مانده است . اما در حال حاضر فروش این بخش از لاشه باید ضررهای ناشی از فروش قطعات رانی را جبران نماید . در مجموع با در نظر گرفتن تمام قطعات لاشه در کنار یکدیگر ، میزان سود خام این صنعت طی 12 ماه گذشته به دلیل ترکیبی از اثرات واقعه 11 سپتامیر و سیاست های وارداتی روسیه ، کاهش یافته است .(جدول 2 )

محدودیت دیگر در تامین منابع در صنعت طیور ، افزایش اخیر قیمت دانه ها است . وقوع خشکسالی در برخی مناطق غربی و مرکزی میزان عرضه ذرت و کنجاله سویا را کاهش داده است . در نتیجه احتمال می رود که هزینه های تهیه خوراک به ازای هر کیلوگرم از گوشت مرغ کامل و مرغ شکم خالی 6 سنت افزایش یابد. هزینه های بالای خوراک همراه با کاهش قیمت گوشت دست به دست هم داده تا میزان سودمندی تولید مرغ آمریکا را در فصل پاییز تقلیل دهند .
 

جدول 2ـ قیمت های تعیین شده در ایالت متحده امریکا به صورت دلار به ازای هر کیلوگرم                                               سپتامبر                     سپتامبر

2001                                                        2002

قطعات ران                                      75/0                      35/0

بال ها                                               38/2                     12/1

ذرت ، تن / دلار                                    82                       100

کنجاله سویا ، تن / دلار                             187                      205

 
  مصرف گوشت در ایالات متحده

کل مصرف گوشت در ایالات متحده طی سال های اخیر نسبتاً ثابت باقی مانده است . افزایش مصرف امسال به طور عمده ناشی از منع واردات مرغ از سوی روسیه و رشد قابل توجه تولید گوشت گاو بود . با توجه به احتمال بهبود وضع صادرات گوشت مرغ ، کاهش تولید گوشت گاو و نگهداری بیشتر تلیسه ها به منظور تولید شیر، کل مصرف گوشت در سال آینده به طور جزئی کاهش خواهد یافت . می توان پیش بینی کرد که کل مصرف سرانه گوشت در آینده نزدیک در مرز صد کیلوگرم ثابت باقی مانده و تغییرات اندکی تنها در نوع گوشت مصرفی حاصل خواهد شد .

 

     

 

جدول 3ـ سرانه مصرف گوشت در آمریکا (کیلوگرم)                      خوک          گاو         مرغ            بوقلمون              کل

1999                5/24         4/31      0/35             2/8                1/99

2000                9/23         5/31       0/35            1/8               4/98

2001                8/22          1/30        8/34          0/8               6/95

2002                5/23          9/30        5/36           9/7               7/98

2003                2/23          0/29       5/36           0/8                6/96

 

نشریه چکاوک   

دریافت روزانه قیمتها از طریق تلگرام