دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 خصوصیات عمومی پرندگان ( قسمت اول )
 

خصوصیات عمومی پرندگان ( قسمت اول )

 

همگی ما تا حدودی با پرندگان آشنایی داریم . ممکن است ، این آشنایی ناشی از برخورد هر روز ما با پرندگان و مشاهده آنها در محیط زندگیمان باشد .

هریک از ما ممکن است که این دسته از جانوران را بعلت مشخصی پرنده بنامیم . برخی بعلت داشتن بال و پر آنها را پرنده می نامیم . برخی از ما بعلت پرواز این جانوران و برخی نیز بدلیل داشتن منقار . اما سوالی که دراینجا مطرح میشود اینست که به راستی از نظر علمی به چه جانورانی پرنده اطلاق میشود ؟

 

خصوصیات پرندگان :

ü      پرندگان از لحاظ رده بندی در کلاس Aves و در Kingdom انیمالیا قرار می گیرند . دانشمندان کلاس Aves را به بیست و پنج تا سی Order تقسیم کرده اند . همچنین هر Order نیز ، به Families ، Generals و Species تقسیم میشوند . بایستی توجه کرد که دانشمندان این رده بندی را با توجه به ساختمان معمول ، ویژگیهای معمول ، آناتومی پرندگان و همچنین شباهتهای ژنتیکی پرندگان انجام میدهند .

ü      اندامهای جلویی در پرندگان بصورت بال درآمده است . اما نظر شما در مورد اندامهای جلویی پنگوئن ها چیست ؟ بنظر شما این اندامها باله های پنگوئن است و یا بالهای آن .

در واقع ، بسیاری از افراد تصور میکنند که پنگوئن فاقد بال است و دو اندام پسین این جانور ، باله های این جانور است که برای شنا کردن سازش یافته است . اما حقیقت موضوع این است که این اندامها نیز بال میباشند . تنها تفاوت این بالها با بالهای پرندگان دیگر در نحوه استفاده از آنهاست . در حقیقت ، این بالها برای حرکت بهتر پنگوئن در آب سازش یافته است .

ü      خصوصیت دیگر پرندگان که میتواند سبب متمایز شدن آنها از سایر جانوران شود ، فاقد دندان بودن این دسته از جانوران است . در حقیقت ، پرندگان برای خوردن غذا و یا تکه تکه کردن آن از منقار خود استفاده می کنند . بایستی توجه کرد که منقار ، در هر پرنده ایی برای نیازهای آن پرنده سازش یافته است .

ü      اما وجه تمایز دیگری که در پرندگان وجود دارد قلب چهار قسمتی آنها میباشد .

ü      پرندگان تخم گذار هستند و بر روی تخم خود میخوابند . بنظر میرسد که این خصوصیت نتواند سبب تمایز کامل پرندگان از سایر جانداران شود زیرا برخی دیگر از جانداران مانند خزندگان نیز تخمگذار هستند .

ü      پرندگان خونگرم هستند .

ü      بدن پرندگان از پر پوشیده شده است . در واقع تنها ، بدن پرندگان از پر پوشیده شده است و تمامی پرندگان نیز پر دارند . میتوان از این خصوصیت بعنوان وجه تمایزی مناسب میان پرندگان و سایر جانداران استفاده نمود .  

در اغلب موارد با توجه به این هفت خصوصیت میتوان جانوری را پرنده نامید و آنرا طبقه بندی نمود . اما ، در مواردی که با توجه به این خصوصیت نتوان جانوری را طبقه بندی نمود دانشمندان با اسفاده از خصوصیات ژنتیکی جانور ، آنرا طبقه بندی مینمایند .

 

آیا خفاشها پرنده هستند ؟

بسیاری از افراد به اشتباه تصور میکنند که خفاشها در دسته پرندگان دسته بندی میشوند . خفاشها مانند پرندگان پرواز نموده و خونگرم نیز هستند . اما باید توجه کرد که این جانوران واجد دندان بوده و بدنشان از مو پوشیده شده است .

در واقع ، خفاشها تنها پستانداران پرنده میباشند .

خفاشها زمانی که جوان هستند با شیر تغذیه میشوند و پس از آن نیز گوشتخوارند . اغلب خفاشها در شب فعالیت میکنند و در طول روز بصورت وارونه میخوابند . این پستانداران را میتوان در هر محیطی یافت .

در حال حاضر ، نزدیک به نهصد گونه خفاش وجود دارد .

کوچکترین خفاش شناسایی شده خفاشی است موسوم به Bumble Bee که طول دو بال آن از هم شانزده اینچ میباشد و وزن آن کمتر از یک پنی است .

اما ، طول دو بال بزرگترین خفاش شناسایی شده از هم یک متر و هشتاد سانتیمتر بوده و وزن آن نیز به دو پوند ( یک کیلوگرم ) میرسد .

محل زندگی پرندگان :

بعلت قابلیت پرواز در بسیاری از پرندگان ، این جانوران را در همه جای دنیا میتوان یافت . پرندگان شمال پنج هزار مایل در سال پرواز میکنند تا به جنوب بروند و برعکس .

بسیاری از پرندگان توانایی پرواز ندارند . بیشتر ما ممکن است که معدودی از پرندگان ( که اغلب از انواع پرندگان صنعتی هستند ) را بشناسیم که این توانایی را ندارند . اما جالب است که بدانید ، بسیاری از طوطیها نیز توانایی پرواز ندارند .

 

تعداد گونه های پرندگان :

حشرات با هشتصدهزار گونه ( Species ) متنوع ترین جانداران هستند . پس از حشرات ، پرندگان با نه هزار گونه ( Species ) در رتبه دوم قرار دارند .

تعداد سایر گونه ها نیز بشرح جدول زیر میباشد :

 

 

نام گونه

 

 

حشرات

 

 

پرندگان

 

 

خزندگان

 

 

پستانداران

 

 

ماهی ها

 

 

تعداد گونه

 

 

هشتصد هزار

 

 

نه هزار گونه

 

 

شش هزار گونه

 

 

چهار هزار و ششصد گونه

 

 

سه هزار گونه

 

بزرگترین و کوچکترین پرندگان :

کوچکترین پرنده ایی که تاکنون شناسایی شده است ، Bee Humming Bird میباشد . این پرنده دو و نیم اینچ طول دارد و هشت صدم اونس وزن آن میباشد .

اما ، غول پیکر ترین پرنده یافت شده نیز ، پرنده ایی موسوم به Albatross میباشد که طول هر دو بال آن باهم یازده فوت میباشد .

 

در مقاله بعدی سعی خواهیم کرد که برخی اطلاعات عمومی در مورد طیور صنعتی در اختیار شما قرار دهیم .

 

منبع :

www.nhm.org

Natural History Museum Of Los Angeles .

 

نویسنده :

علیرضا گائینی . دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی . دانشگاه آزاد اسلامی . واحد گرمسار .

مهرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار خورشیدی .

 

                                                                                   

تغییر آنگاه شروع می شود که فردی پله بعدی را ببیند.

 

                ویلیام درایتن