دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 صنعت فرآوری تخم مرغ در اسیا ، صنعتی پربازده و جذاب
 

صنعت فرآوری تخم مرغ در اسیا ، صنعتی پربازده و جذاب

 

نام مقاله :

صنعت فرآوری تخم مرغ در آسیا ، صنعتی پربازده و جذاب .

 

نویسنده :

علیرضا گائینی ، دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار .

 

معرفی :

با بررسی و تجزیه اطلاعات بدست آمده ، انتظار می رود که در سال 2015 میلادی ، مصرف تخم مرغ جهانی از 60 میلیون تن در حال حاضر به 70 میلیون تن افزایش یابد . این درحالیست که بر اساس پیش بینی های صورت پذیرفته توسط مفسرین صنعت طیور ، بیش از 70 درصد از افزایش مصرف یاد شده در قاره پهناور آسیا صورت خواهد پذیرفت .

در سال 1970 میلادی ، آسیا با تولید 4.6 میلیون تن ، تخم مرغ ، پس از اروپا و آمریکا سومین تولیدکننده بزرگ جهان بود . در زمان یاد شده تولید جهانی این محصول پروتئینی با ارزش تنها 19.5 میلیون تن بوده است .

اما طی چندین سال گذشته ، تولید در منطقه آسیا دچار نوسانات شدیدی شده است . این نوسانات به حدی بوده است که تولیدات این قاره پهناور در سال 2007 میلادی ، رشدی 700 درصدی را نشان می دهد . بر اساس آمارهای منتشره توسط سازمان جهانی خواروبار ( FAO ) ، متجاوز از 38 میلیون تن از تخم مرغ مصرفی جهان در قاره آسیا تولید شده است . این موضوع بدان معنی است که نزدیک به 61 درصد از تولیدات جهانی این محصول در قاره آسیا صورت پذیرفته است . این در حالیست که این سازمان معتبر بین المللی ، تولیدات جهانی این محصول را 62.6 میلیون تن در سال تخمین زده است .

به رغم رشد یاد شده ، صنعت تجزیه و تبدیل تخم مرغ در قاره آسیا هنوز در سطح قابل قبولی نیست . بر اساس بررسی های صورت پذیرفته ، نزدیک به 110 کارخانه تولید محصولات تخم مرغ در آسیا وجود دارد که اکثر آنها نیز در کشور ژاپن مشغول به فعالیت میباشند . این در حالیست که اکثر کارخانجات یاد شده ، محصولات خود را به بازارهای محلی ارائه می دهند و از سوی دیگر فعالیتهای خود را تحت محدودیت های قانونی محلی ادامه می دهند .

بایستی به این نکته مهم توجه نمود که رشد اقتصادی کشورهای آسیایی ، سبب بهبود شرایط تغذیه ایی جمعیت ساکن در این قاره شده است . از سوی دیگر رشد یاد شده سبب افزایش تقاضا برای محصولات فرآوری شده و از آن جمله ، تخم مرغ فرآوری شده گشته است .

 

چین :

کشور بزرگ و پهناور چین ، بزرگترین تولیدکننده و مصرف کننده تخم مرغ در این قاره میباشد . با آن که روند رشد تولید تخم مرغ در این کشور در دهه 70 و 80 میلادی ، بسیار آهسته بوده است ولی ظرف سالهای اخیر ، صنعت یاد شده در این کشور با رشد قابل قبولی همراه بوده است .

ظرف سالیان گذشته ، امنیت غذایی از مهمترین نکات مورد توجه دولت این کشور بوده است . بدین منظور ، آئین نامه های بسیار سختی در این کشور ، تهیه و تصویب شده است . این در حالیست که ماده زیان بار ملامین که اخیرا در برخی محصولات تولیدی توسط این کشور یافت شده است در سال 2008 میلادی در تخم مرغ و صنعت تولید این محصول پروتئینی باارزش نیز شناسایی شد .

از سوی دیگر ، صنعت تولید تخم مرغ در کشور چین واجد 5 تا 6 استاندارد معتبر بین المللی میباشد . این در حالیست که صنعت این کشور ، توانایی آماده سازی یکصد هزار تن تخم مرغ را نیز دارد .

اما قیمت تخم مرغ در این کشور در سال 2008 میلادی به بیشترین میزان ، ظرف 5 سال اخیر رسیده است . از سوی دیگر ، به اعتقاد تولیدکنندگان تخم مرغ در این کشور ، افزایش بهای انرژی ، نیروی کار و همچنین جیره مصرفی سبب زیانهای مالی فراوانی میشود .

 

ژاپن :

در این کشور ، قیمت تخم مرغ در سال 2008 میلادی نسبت به سال قبل از آن با رشدی مناسب همراه بود . این در حالیست که تولید این کشور در ماههای مارس و آوریل کاهش یافته است . بنابراین ، پیش بینی میشود که این کشور ، نیازمند موج جدیدی از واردات است . بنابراین ، کشور ژاپن همچنان ، بزرگترین وارد کننده محصولات تخم مرغ آسیا باقی می ماند .

در بین تولیدکنندگان آسیایی محصولات تخم مرغ ، کشورهای هند و چین ، مهمترین تامین کنندگان پودر تخم مرغ کشور ژاپن هستند . حجم صادرات سرازیر شده این دو کشور به ژاپن در سال 2007 میلادی در حدود 3000 تن تخمین زده شده است .

این در حالیست که در سال 2007 میلادی ، چین ، نزدیک به 800 تن پودر تخم مرغ و همچنین 1000 تن تخم مرغ منجمد را به بازارهای ژاپن ارسال نمود .

از سوی دیگر ، ژاپن مراودات خود را با هلند ، بعنوان مهمترین تامین کننده پودر تخم مرغ این کشور و همچنین آمریکا بعنوان منبع اولیه تخم مرغ کامل و همچنین پودر زرده ، ادامه خواهد داد . بر اساس آمارهای بدست آمده ، کشور ژاپن با مصرف 16000 تن پودر تخم مرغ ، از مهمترین بازارهای مصرفی این فرآورده میباشد .

اما بزرگترین کارخانجات فرآوری تخم مرغ شکسته آسیا در این کشور مشغول به کار هستند . بر اساس آمارهای منتشر شده ، 60 تا 65 واحد از کارخانجات فوق در کشور ژاپن به تولید می پردازند . در کل قاره پهناور آسیا ، 110 کارخانه فرآوری تخم مرغ شکسته وجود دارد .

 

هند :

صنعت تخم مرغ این کشور ، افزایش قیمتی غیرعادی را تجربه نمود . در واقع ، با کاهش تولید و افزایش تقاضا ، قیمت تخم مرغ در این کشور با افزایشی شدید همراه شد .

تراکم گله های تخمگذار تحت پرورش در هند ، نسبت به سال گذشته میلادی کاهش یافته است . از سوی دیگر ، قیمت دان مصرفی نیز افزایش یافته است . این درحالیست که بایستی نامناسب بودن شرایط آب و هوایی را نیز مد نظر قرار داد .

بارندگیهای شدید در نواحی تولیدی جنوب این کشور ، حجم محصولات مرتبط با تخم مرغ را کاهش داد . این در حالیست که وضع محدودیتهای خرید محصولات مرتبط با طیور از این کشور از سوی دولتهای حاکم بر خاورمیانه نیز ضربه سختی بر پیکره صنعت طیور این کشور وارد نمود .

علت چنین تصمیماتی نیز شیوع آنفلوآنزای پرندگان در بنگال غربی در سال 2008 میلادی می باشد .

از تکیه گاههای اصلی صنعت تولید تخم مرغ هندوستان ، تولیدات پودر تخم مرغ و ارسال آن به بازارهای هدف یعنی کشورهای اروپایی و ژاپن می باشد . در حال حاضر ، نزدیک به ده سال از آغاز به کار این صنعت در هندوستان می گذرد و سه شرکت تولید کننده ، در حال ارائه محصول فوق به بازار میباشند . ظرفیت تولید این سه شرکت نزدیک به 10 هزار تن می باشد .

 

تایلند :

تولیدکنندگان این کشور به دلیل بالا بودن میزان تولید و عرضه بیش از حد تخم مرغ ، زیانهای سنگینی را متحمل شدند . این امر ، سبب فروش تخم مرغ با قیمتی پائین تر از قیمت تولید بود .

از سوی دیگر ، کمیته کارشناسی تغذیه حیوانات در این کشور با افزایش 10 تا 20 درصدی قیمت خوراک دام و طیور و آبزیان در این کشور موافقت نمود . این اقدام به دنبال فشارهای وارده از سوی تولیدکنندگان این محصولات صورت پذیرفت .

این در حالیست که بیش از 90 درصد از صادرات تخم مرغ تایلند به هنگ کنگ صادر میشود . با توجه به پتانسیل بسیار بالای این کشور در تولید تخم مرغ ، بطور حتم با ارائه برنامه ایی جامع به رشدی بیش از پیش دست خواهد یافت .

 

کره :

این کشور واجد 14 کارخانه تولید تخم مرغ مایع میباشد . ظرفیت تولید این کارخانجات بطور متوسط نزدیک به 100 هزار تن میباشد .

از سوی دیگر ، بر اساس آمارهای بدست آمده ، این کشور در سال 2007 میلادی ، نزدیک به 900 تن پودر تخم مرغ را وارد نموده است . این در حالیست که درخلال شش ماه نخست سال 2008 میلادی واردات این کشور به دلیل بالا رفتن قیمتها کاهش یافت .

 

فیلیپین :

تولید تخم مرغ در سال 2008 میلادی در کشور فیلیپین با مشکلات بسیاری همراه بود . در واقع ، مزرعه داران این کشور ضرر و زیان سنگینی را در ژانویه سال گذشته به دلیل قیمت بالای تولید متحمل شدند .

تحت چنین شرایطی ، قیمت تولیدی تخم مرغ به هنگام تحویل در مزارع ، بیشتر از قیمت فروش این محصول بود . کارشناسان اقتصادی ، دلیل این امر را میزان عرضه بسیار زیاد تخم مرغ در این کشور می دانند .

در جهت رفع مشکل یاد شده ، با توافق تولیدکنندگان تخم مرغ این کشور ، گله هایی با سنین بالا را در فیلیپین ، به کشتارگاهها روانه ساختند و همچنین ، واردات گله های مولد را نیز تحت شرایط خاصی ، محدود ساختند .

به دنبال اتخاذ چنین تصمیماتی ، قیمت تخم مرغ شروع به افزایش نمود تا جایی که در ماههای پایانی سال 2008 و همچنین اوایل سال 2009 میلادی ، قیمت تخم مرغ در این کشور به میزان مناسب و قابل قبولی رسید .

این در حالیست که هیچگونه صنعت فرآوری تخم مرغ در این کشور وجود نداشته و محصولات اندکی به آن وارد میشود .

آموزش جمعیتهای هدف مصرف کننده محصولات طیور و از آن جمله ، تخم مرغ نقش بسیار مهمی را در مصرف محصولات جانبی این فرآورده پروتئینی باارزش ایفا میکند .

طی چند سال گذشته ، مصرف چنین محصولاتی در سطح قابل توجهی در قاره پهناور آسیا ، افزایش یافته است .

با توجه به منابع بسیار زیاد تخم مرغ در قاره آسیا و همچنین کشور عزیزمان ، با سرمایه گذاریهای مناسب و حمایت تولیدکنندگان این بخش ، بطور حتم قادر خواهیم بود تا نقش بسیار موثری را در عرضه محصولات فرآوری شده تخم مرغ ایفا نمائیم .

به امید آن روز ...

دریافت روزانه قیمتها از طریق تلگرام