دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

پرند فید

جوجه کشی  طیور بهشت

حدیث

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

طیوران ابزار

افرند توسکا

سیانس

بیکداچمن

آگهی

دانلود آهنگ

 نگاهی کلی بر وضعیت جهانی تولید مرغ و تخم مرغ
 

نگاهی کلی بر وضعیت جهانی تولید مرغ و تخم مرغ

 

نام مقاله :

نگاهی کلی بر وضعیت جهانی تولید مرغ و تخم مرغ .

 

تهیه و تنظیم :

علیرضا گائینی ، سردبیر پایگاه تحلیلی ، خبری وت نیوز .

 

پست الکترونیک :

Alirezagaeeni@Vetnews.ir

Alirezagaeeni2000@Yahoo.Com

وزارت تجارت جمهوری خلق چین با ارسال نامه ایی ، از اقدام ایالات متحده نسبت به ممنوعیت واردات محصولات طیور از چین را تبعیض آمیز نامید و ابراز نگرانی نمود .

این اعتراض پس از آن صورت پذیرفت که مجلس سنا و نمایندگان ایالات متحده قانونی را در منع واردات محصولات طیور چینی به این کشور تصویب کردند . بر اساس این قانون ، درآمدهای مردمی بخش 727 ایالات متحده نبایستی به منظور واردات محصولات طیور از جمهوری خلق چین به آمریکا استفاده گردد .

این قانون در 25 فوریه توسط مجلس نمایندگان آن کشور و در 10 مارس 2009 میلادی توسط مجلس سنا تصویب گردید . اما سه روز پس از تصویب قانون فوق ، در روز 13 مارس 2009 میلادی ،اخبار منتشر شده در 13 مارس 2009 میلادی Zhang Xiangchen ، نماینده رسمی چین در WTO از تصویب قانون یاد شده در ایالات متحده به شدت ابراز نگرانی نمود .

در تاریخ 11 مارس 2009 میلادی ، نماینده کشور چین در WTO در Geneva نطقی شفاهی را در اعتراض به این واکنش آمریکا ایراد نمود . ارسال نمود یک نطق شفاهی را به نمایندگان آمریکا در سازمان جهانی تجارت . نمایندگان ایالات متحده آمریکا ، واکنش شدیدی را  به دنبال این نطق شفاهی نشان دادند .

در نطق یاد شده ، مقامات چینی اظهار کرده بودند که این کشور از سوی ایالات متحده آمریکا به منظور پذیرش واردات محصولات طیور از این کشور به چین تحت فشار قرار گرفته اند . مقامات چینی از شکایت آن کشور از ایالات متحده به سازمان جهانی تجارت خبر داده اند . این در حالیست که اتحادیه اروپا ، در سال 2008 میلادی پس از شش سال ، با واردات محصولات آماده طیور از کشور چین به این اتحادیه موافقت نمودند .

اما سال گذشته میلادی ، چین پذیرای واردات نزدیک به 580 هزار تن از محصولات طیور ایالات متحده آمریکا بود . از سوی دیگر ، در سال 2007 میلادی ، USDA از راه یافتن پیش نویس طرحی به کنگره آمریکا جلوگیری نمود که بر اساس آن دولت آمریکا اجازه می یافت تا به واردات محصولات طیور آماده چینی بپردازد .

 

صنعت طیور چین و محصولات طیور این کشور :

FAS در پکن پیش بینی کرد که تولید جوجه های گوشتی در این کشور ، دو درصد تا 12.1 میلیون تن در سال 2009 میلادی افزایش خواهد یافت . این درحالیست که رقم فوق در سال گذشته میلادی ، به میزان 12.7 میلیون تن بوده است . از سوی دیگر ، تولید گوشت خوک در چین با بروز برخی بیماری ها در سالهای 2007 و 2008 میلادی متاثر شده است . این مورد ، سبب کاهش مصرف گوشت خوک در کشور چین شده است . این درحالیست که نزدیک به 60 درصد مصرف گوشت کشور چین از گوشت خوک بدست می آمد .  

اما پیش بینی میشود که مصرف مرغ گوشتی در سال 2009 میلادی ، تا سه درصد سقوط کرده و به 12.5 میلیون تن در سال برسد . این در حالیست که این کشور در سال 2008 میلادی ، رشدی یازده درصدی را تجربه نمود .

افزایش شمار بیکاران در میان کارگران مهاجر ، نکته ایی کلیدی است که در بازار طیور این کشور تاثیرگذار خواهد بود . براساس برآوردهای صورت پذیرفته ، در سال 2008 میلادی ، نزدیک به 20 میلیون کارگز مهاجر در این کشور بیکار شده اند . نکته یاد شده میتواند سبب کاهش اجباری قیمت عرضه گوشت مرغ در این کشور شود .

به نظر میرسد که واردات گوشت مرغ به میزان 17 درصد کاهش یابد . میزان یاد شده به 399 هزار تن خواهد رسید . در سال 2009 میلادی ، آمریکا رقبای جدی را از آمریکای جنوبی پیش روی خواهد داشت . کشورهایی چون برزیل و آرژانتین از جمله این رقبا خواهند بود . دلیل آن نیز هزینه پائین تولید گوشت مرغ در آمریکای جنوبی میباشد . با توجه به وضعیت روی داده ممکن است چین واردات محصولات طیور از برزیل را افزایش دهد .

تولید تخم مرغ در چین ، ظرف سالهای اخیر با رشد سالیانه 4 درصد همراه بوده است . اما پیش بینی میشود که رشد یاد شده در سال 2009 میلادی به 3 درصد برسد . میزان یاد شده به معنای 27.3 میلیون تن تخم مرغ خواهد بود .

پس از آن که صنعت طیور تخمگذار این کشور در سال 2007 و نیمه نخست 2008 میلادی سودی مناسب را تجربه نمود ، قیمت این محصول در نیمه دوم سال 2008 سقوط کرد . این درحالیست که قیمت تخم مرغهای محلی در این کشور ، کمتر از قیمت تمام شده دان میباشد . به نظر میرسد که صادرات تخم مرغ چین در سال 2009 میلادی با 5 درصد افزایش به 1.5 بیلیون عدد تخم مرغ برسد .

 

دریافت روزانه قیمتها از طریق تلگرام

 

 

آدرس وبلاگ شخصی :

www.AlirezaGaeeni.Blogfa.Com