دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 نگاهی کلی بر وضعیت جهانی تولید مرغ و تخم مرغ
 

نگاهی کلی بر وضعیت جهانی تولید مرغ و تخم مرغ

 

نام مقاله :

نگاهی کلی بر وضعیت جهانی تولید مرغ و تخم مرغ .

 

تهیه و تنظیم :

علیرضا گائینی ، سردبیر پایگاه تحلیلی ، خبری وت نیوز .

 

پست الکترونیک :

Alirezagaeeni@Vetnews.ir

Alirezagaeeni2000@Yahoo.Com

وزارت تجارت جمهوری خلق چین با ارسال نامه ایی ، از اقدام ایالات متحده نسبت به ممنوعیت واردات محصولات طیور از چین را تبعیض آمیز نامید و ابراز نگرانی نمود .

این اعتراض پس از آن صورت پذیرفت که مجلس سنا و نمایندگان ایالات متحده قانونی را در منع واردات محصولات طیور چینی به این کشور تصویب کردند . بر اساس این قانون ، درآمدهای مردمی بخش 727 ایالات متحده نبایستی به منظور واردات محصولات طیور از جمهوری خلق چین به آمریکا استفاده گردد .

این قانون در 25 فوریه توسط مجلس نمایندگان آن کشور و در 10 مارس 2009 میلادی توسط مجلس سنا تصویب گردید . اما سه روز پس از تصویب قانون فوق ، در روز 13 مارس 2009 میلادی ،اخبار منتشر شده در 13 مارس 2009 میلادی Zhang Xiangchen ، نماینده رسمی چین در WTO از تصویب قانون یاد شده در ایالات متحده به شدت ابراز نگرانی نمود .

در تاریخ 11 مارس 2009 میلادی ، نماینده کشور چین در WTO در Geneva نطقی شفاهی را در اعتراض به این واکنش آمریکا ایراد نمود . ارسال نمود یک نطق شفاهی را به نمایندگان آمریکا در سازمان جهانی تجارت . نمایندگان ایالات متحده آمریکا ، واکنش شدیدی را  به دنبال این نطق شفاهی نشان دادند .

در نطق یاد شده ، مقامات چینی اظهار کرده بودند که این کشور از سوی ایالات متحده آمریکا به منظور پذیرش واردات محصولات طیور از این کشور به چین تحت فشار قرار گرفته اند . مقامات چینی از شکایت آن کشور از ایالات متحده به سازمان جهانی تجارت خبر داده اند . این در حالیست که اتحادیه اروپا ، در سال 2008 میلادی پس از شش سال ، با واردات محصولات آماده طیور از کشور چین به این اتحادیه موافقت نمودند .

اما سال گذشته میلادی ، چین پذیرای واردات نزدیک به 580 هزار تن از محصولات طیور ایالات متحده آمریکا بود . از سوی دیگر ، در سال 2007 میلادی ، USDA از راه یافتن پیش نویس طرحی به کنگره آمریکا جلوگیری نمود که بر اساس آن دولت آمریکا اجازه می یافت تا به واردات محصولات طیور آماده چینی بپردازد .

 

صنعت طیور چین و محصولات طیور این کشور :

FAS در پکن پیش بینی کرد که تولید جوجه های گوشتی در این کشور ، دو درصد تا 12.1 میلیون تن در سال 2009 میلادی افزایش خواهد یافت . این درحالیست که رقم فوق در سال گذشته میلادی ، به میزان 12.7 میلیون تن بوده است . از سوی دیگر ، تولید گوشت خوک در چین با بروز برخی بیماری ها در سالهای 2007 و 2008 میلادی متاثر شده است . این مورد ، سبب کاهش مصرف گوشت خوک در کشور چین شده است . این درحالیست که نزدیک به 60 درصد مصرف گوشت کشور چین از گوشت خوک بدست می آمد .  

اما پیش بینی میشود که مصرف مرغ گوشتی در سال 2009 میلادی ، تا سه درصد سقوط کرده و به 12.5 میلیون تن در سال برسد . این در حالیست که این کشور در سال 2008 میلادی ، رشدی یازده درصدی را تجربه نمود .

افزایش شمار بیکاران در میان کارگران مهاجر ، نکته ایی کلیدی است که در بازار طیور این کشور تاثیرگذار خواهد بود . براساس برآوردهای صورت پذیرفته ، در سال 2008 میلادی ، نزدیک به 20 میلیون کارگز مهاجر در این کشور بیکار شده اند . نکته یاد شده میتواند سبب کاهش اجباری قیمت عرضه گوشت مرغ در این کشور شود .

به نظر میرسد که واردات گوشت مرغ به میزان 17 درصد کاهش یابد . میزان یاد شده به 399 هزار تن خواهد رسید . در سال 2009 میلادی ، آمریکا رقبای جدی را از آمریکای جنوبی پیش روی خواهد داشت . کشورهایی چون برزیل و آرژانتین از جمله این رقبا خواهند بود . دلیل آن نیز هزینه پائین تولید گوشت مرغ در آمریکای جنوبی میباشد . با توجه به وضعیت روی داده ممکن است چین واردات محصولات طیور از برزیل را افزایش دهد .

تولید تخم مرغ در چین ، ظرف سالهای اخیر با رشد سالیانه 4 درصد همراه بوده است . اما پیش بینی میشود که رشد یاد شده در سال 2009 میلادی به 3 درصد برسد . میزان یاد شده به معنای 27.3 میلیون تن تخم مرغ خواهد بود .

پس از آن که صنعت طیور تخمگذار این کشور در سال 2007 و نیمه نخست 2008 میلادی سودی مناسب را تجربه نمود ، قیمت این محصول در نیمه دوم سال 2008 سقوط کرد . این درحالیست که قیمت تخم مرغهای محلی در این کشور ، کمتر از قیمت تمام شده دان میباشد . به نظر میرسد که صادرات تخم مرغ چین در سال 2009 میلادی با 5 درصد افزایش به 1.5 بیلیون عدد تخم مرغ برسد .

 

دریافت روزانه قیمتها از طریق تلگرام

 

 

آدرس وبلاگ شخصی :

www.AlirezaGaeeni.Blogfa.Com