دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 روشهای کنترل پرندگان وحشی در مزارع پرورش طیور .
 

روشهای کنترل پرندگان وحشی در مزارع پرورش طیور .

 

نام مقاله :

روشهای کنترل پرندگان وحشی در مزارع پرورش طیور .

 

تهیه ، تنظیم و ترجمه :

علیرضا گائینی . دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی . دانشگاه آزاد اسلامی . واحد گرمسار .

 

تاریخ :

شهریورماه 1385 خورشیدی .

 

 

مقدمه :

مبارزه با پرندگان وحشی و همچنین آفات از مهمترین مراحل برنامه های امنیت زیستی در مزارع پرورش طیور میباشد . از سوی دیگر نحوه مبارزه با هریک از موجودات متفاوت بوده و نیاز به مهارت های خاص دارند . از این رو بر آن شدیم تا طی مجموعه مقالاتی شما را با این موجودات آشنا نموده و نحوه مبارزه با آنها را با ارائه راهکارهایی ذکر کنیم . در این شماره به بررسی دو گونه پرنده که مشکلات عدیده ایی را در مزارع مرغداری پدید می آورند پرداخته شده است .

 

توصیف :

کبوتران بالغ تقریبا به اندازه کلاغها میباشند . این پرندگان رنگهای مختلفی داشته و رنگ آنها از سفید تا خاکستری نزدیک به سیاه تغییر پیدا می کند . رنگ پرهای سر این پرندگان اغلب خاکستری تیره و در تضاد با سایر قسمتهای بدن آنها میباشد . این پرندگان در هر دوره بین 1 تا 2 تخم می گذارند . تخمها حدود روز هجدهم هچ شده و پرندگان جوان آشیانه خود را در 4 تا 6 هفتگی ترک میکنند .  

گنجشکها اندازه کوچکتری داشته و 14 تا 16 سانتی متر طول دارند . گنجشکهای نر بالغ ، گردنی سیاه رنگ داشته و سینه های بزرگتری دارند . این دسته از گنجشکها ، دارای تاجهای خاکستری رنگ بوده و خط باریک خرمایی رنگی از اطراف چشم های آنها شروع شده و هرچه این خط به سمت پشت سر آنها میرود پهن تر میشود .

گنجشکهای ماده بالغ گردن سیاه رنگ نداشته و رنگ سر آنها خاکستری مایل به قهوه ایی میباشد .  این پرندگان درخشش سیاه رنگی نیز در پشت خود دارند . گنجشکها در هر دوره تخمگذاری ، بین 4 تا 5 تخم میگذارند که 11 روز هچ آنها بطول می انجامد . پرندگان جوان نیز پس از حدود دو هفته آشیانه را ترک می کنند . این پرندگان در هر سال 2 تا 5 جوجه را پرورش میدهند .

 

علاقه مندیها :

کبوتران و گنجشکها قادر به ساخت لانه در تمامی نقاط میباشند . این پرندگان قادر هستند که آشیانه خود را در باریکترین لبه ها ساخته و در آن زندگی کنند . هر دو گونه ذکر شده از مواد مختلفی مانند غلات ، غذای حیوانات ، زباله ها و حشرات تغذیه میکنند و در فضولات نیز بدنبال مواد هضم نشده میگردند . گنجشکها سبب بروز خسارت فراوانی بر روی سطوح سخت عایق ها در خلال جمع آوری مواد برای آشیانه ها ، بازکردن منافذی برای ورود به ساختمانها و یا جستجو برای حشرات میشوند .

 

بیماریها و انگلهای مرتبط :

پرندگان وحشی از ناقلها و همچنین میزبانان بیماریهای مختلفی محسوب میشوند . نقش آنها در بروز آنفلوآنزای پرندگان نیز به اثبات رسیده است . این پرندگان در بروز بیماریهای مختلفی چون :

ý           NewCastle Disease .

ý          Mycoplasma Gallisepticum .

ý          Fowl Cholera .

ý          Salmonela .

ý          Psuedotuberculosis .

و سایر بیماریها نقش دارند . این پرندگان همچنین میزبان :

ý          Northern Fowl Mites .

ý          Chicken Mites .

ý          Bird Lice .

و سایر انگلهای خارجی که پرندگان را دچار میکنند ، میباشند .

 

روشهای کنترل :

1 . ایجاد مانع و همچنین ممانعت از ورود پرندگان وحشی به مزارع پرورش طیور ، موثرترین روش برای جلوگیری از آشیانه سازی این پرندگان میباشد .

2 . استفاده از توریهای فلزی یا پلاستیکی ( 1.35 سانتی متر یا کمتر ) برای جلوگیری از ورود این پرندگان به حفره ها و همچنین دستیابی آنها به سطوح بالا ، موثر میباشند .

3 . نصب حفاظهای مناسب در بلندی ها و سطوح خارجی سالنهای پرورش طیور میتوانند از ورود کبوترها به این سالنها جلوگیری نمایند.

4 . همچنین تعبیه درهایی که از بالا و پائین به خوبی پوشیده باشند ، از ورود این پرندگان به سالنهای پرورش طیور جلوگیری می کند .

5 . با استفاده از سیمهای خاردار و همچنین وسایل مشابه ، میتوان از نشستن این پرندگان بر روی سطوح مختلف جلوگیری کرد .

6 . بکار بردن مواد چسبناک و همچنین محلولهای AviCide در محلهای مختلف میتوانند تاثیر زیادی داشته باشند . اما این مواد را هر چند وقت یکبار بایستی تعویض نمود . علت آن نیز پوشیده شدن این مواد با گرد و غبار میباشد .

7 . در برخی از مجموعه ها نیز استفاده از دود دادن میتواند سبب دور شدن این پرندگان از مزرعه پرورش شوند .

8 . تیراندازی نیز از روشهایی است که در شرایط خاص قابل استفاده است .

 

نتیجه گیری :

در نهایت این نکته را متذکر میشویم که کبوترها و گنجشکها گونه های حفاظت شده نیستند ، اما نقش آنها در اکوسیستم و حیات وحش غیرقابل انکار است . بنابراین نابودی این پرندگان در جهت دورسازی آنها از مزارع پرورش طیور را بایستی در آخرین مرحله قرار داده و در شرایط خاص بکار برد .

 

منبع :

American Egg And Poultry Association .