دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

پرند فید

جوجه کشی  طیور بهشت

حدیث

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

طیوران ابزار

افرند توسکا

سیانس

بیکداچمن

آگهی

دانلود آهنگ

 روشهای کنترل پرندگان وحشی در مزارع پرورش طیور .
 

روشهای کنترل پرندگان وحشی در مزارع پرورش طیور .

 

نام مقاله :

روشهای کنترل پرندگان وحشی در مزارع پرورش طیور .

 

تهیه ، تنظیم و ترجمه :

علیرضا گائینی . دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی . دانشگاه آزاد اسلامی . واحد گرمسار .

 

تاریخ :

شهریورماه 1385 خورشیدی .

 

 

مقدمه :

مبارزه با پرندگان وحشی و همچنین آفات از مهمترین مراحل برنامه های امنیت زیستی در مزارع پرورش طیور میباشد . از سوی دیگر نحوه مبارزه با هریک از موجودات متفاوت بوده و نیاز به مهارت های خاص دارند . از این رو بر آن شدیم تا طی مجموعه مقالاتی شما را با این موجودات آشنا نموده و نحوه مبارزه با آنها را با ارائه راهکارهایی ذکر کنیم . در این شماره به بررسی دو گونه پرنده که مشکلات عدیده ایی را در مزارع مرغداری پدید می آورند پرداخته شده است .

 

توصیف :

کبوتران بالغ تقریبا به اندازه کلاغها میباشند . این پرندگان رنگهای مختلفی داشته و رنگ آنها از سفید تا خاکستری نزدیک به سیاه تغییر پیدا می کند . رنگ پرهای سر این پرندگان اغلب خاکستری تیره و در تضاد با سایر قسمتهای بدن آنها میباشد . این پرندگان در هر دوره بین 1 تا 2 تخم می گذارند . تخمها حدود روز هجدهم هچ شده و پرندگان جوان آشیانه خود را در 4 تا 6 هفتگی ترک میکنند .  

گنجشکها اندازه کوچکتری داشته و 14 تا 16 سانتی متر طول دارند . گنجشکهای نر بالغ ، گردنی سیاه رنگ داشته و سینه های بزرگتری دارند . این دسته از گنجشکها ، دارای تاجهای خاکستری رنگ بوده و خط باریک خرمایی رنگی از اطراف چشم های آنها شروع شده و هرچه این خط به سمت پشت سر آنها میرود پهن تر میشود .

گنجشکهای ماده بالغ گردن سیاه رنگ نداشته و رنگ سر آنها خاکستری مایل به قهوه ایی میباشد .  این پرندگان درخشش سیاه رنگی نیز در پشت خود دارند . گنجشکها در هر دوره تخمگذاری ، بین 4 تا 5 تخم میگذارند که 11 روز هچ آنها بطول می انجامد . پرندگان جوان نیز پس از حدود دو هفته آشیانه را ترک می کنند . این پرندگان در هر سال 2 تا 5 جوجه را پرورش میدهند .

 

علاقه مندیها :

کبوتران و گنجشکها قادر به ساخت لانه در تمامی نقاط میباشند . این پرندگان قادر هستند که آشیانه خود را در باریکترین لبه ها ساخته و در آن زندگی کنند . هر دو گونه ذکر شده از مواد مختلفی مانند غلات ، غذای حیوانات ، زباله ها و حشرات تغذیه میکنند و در فضولات نیز بدنبال مواد هضم نشده میگردند . گنجشکها سبب بروز خسارت فراوانی بر روی سطوح سخت عایق ها در خلال جمع آوری مواد برای آشیانه ها ، بازکردن منافذی برای ورود به ساختمانها و یا جستجو برای حشرات میشوند .

 

بیماریها و انگلهای مرتبط :

پرندگان وحشی از ناقلها و همچنین میزبانان بیماریهای مختلفی محسوب میشوند . نقش آنها در بروز آنفلوآنزای پرندگان نیز به اثبات رسیده است . این پرندگان در بروز بیماریهای مختلفی چون :

ý           NewCastle Disease .

ý          Mycoplasma Gallisepticum .

ý          Fowl Cholera .

ý          Salmonela .

ý          Psuedotuberculosis .

و سایر بیماریها نقش دارند . این پرندگان همچنین میزبان :

ý          Northern Fowl Mites .

ý          Chicken Mites .

ý          Bird Lice .

و سایر انگلهای خارجی که پرندگان را دچار میکنند ، میباشند .

 

روشهای کنترل :

1 . ایجاد مانع و همچنین ممانعت از ورود پرندگان وحشی به مزارع پرورش طیور ، موثرترین روش برای جلوگیری از آشیانه سازی این پرندگان میباشد .

2 . استفاده از توریهای فلزی یا پلاستیکی ( 1.35 سانتی متر یا کمتر ) برای جلوگیری از ورود این پرندگان به حفره ها و همچنین دستیابی آنها به سطوح بالا ، موثر میباشند .

3 . نصب حفاظهای مناسب در بلندی ها و سطوح خارجی سالنهای پرورش طیور میتوانند از ورود کبوترها به این سالنها جلوگیری نمایند.

4 . همچنین تعبیه درهایی که از بالا و پائین به خوبی پوشیده باشند ، از ورود این پرندگان به سالنهای پرورش طیور جلوگیری می کند .

5 . با استفاده از سیمهای خاردار و همچنین وسایل مشابه ، میتوان از نشستن این پرندگان بر روی سطوح مختلف جلوگیری کرد .

6 . بکار بردن مواد چسبناک و همچنین محلولهای AviCide در محلهای مختلف میتوانند تاثیر زیادی داشته باشند . اما این مواد را هر چند وقت یکبار بایستی تعویض نمود . علت آن نیز پوشیده شدن این مواد با گرد و غبار میباشد .

7 . در برخی از مجموعه ها نیز استفاده از دود دادن میتواند سبب دور شدن این پرندگان از مزرعه پرورش شوند .

8 . تیراندازی نیز از روشهایی است که در شرایط خاص قابل استفاده است .

 

نتیجه گیری :

در نهایت این نکته را متذکر میشویم که کبوترها و گنجشکها گونه های حفاظت شده نیستند ، اما نقش آنها در اکوسیستم و حیات وحش غیرقابل انکار است . بنابراین نابودی این پرندگان در جهت دورسازی آنها از مزارع پرورش طیور را بایستی در آخرین مرحله قرار داده و در شرایط خاص بکار برد .

 

منبع :

American Egg And Poultry Association .