دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 پیشنهاداتی برای آماده شدن جهت مقابله با گرمای محیط
 

پیشنهاداتی برای آماده شدن جهت مقابله با گرمای محیط

 

نام مقاله :

پیشنهاداتی برای آماده شدن جهت مقابله با گرمای محیط در مزارع پرورش طیور تخمگذار .

 

تهیه و تنظیم :

علیرضا گائینی ، دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار .

 

 

معرفی :

راه اندازی و بازدید مجدد تهویه ها و سیستمهای خنک کننده در مرغداری های کشور ، یادآور این نکته است که صنعت طیور آرام آرام خود را برای تجربه گرمای احتمالی تابستان امسال آماده میسازد . گرمایی که بطور حتم بر میزان و همچنین کیفیت تولید تخم مرغ تاثیرات بسیاز زیادی را خواهد گذاشت .

اما در این بین ، متخصصین امر و صاحبنظران صنعت طیور ، پیشنهاداتی را جهت مقابله با این گرما ارائه داده اند . در این نوشته سعی بر آن شده است تا بخشی از چنین نظراتی را با هم مرور نمائیم :

ü      سیستمهایی که مبتنی بر پدهای خنک کننده میباشند را به خوبی بازبینی نمائید . چنین بازدیدی علاوه بر تاسیسات ، شامل عملکرد مناسب نیز میباشد . تحت چنین شرایطی ، نازلهای آب در این سیستمها بایستی بخوبی تمییز شده و کارکرد مناسب آنها مورد بررسی قرار گیرد . در این سیستمها بازبینی پمپ ها ، اتصالات ، لوله ها ، ترموستات ها ، سیم پیچی ها و منابع تامین کننده جریان برق از اهمیت ویژه ایی برخوردار میباشند .

ü      پیشنهاد میشود که منابع تامین کننده برق اضطراری مرغداریها حداقل هر هفته و هربار به مدت 15 دقیقه با حداکثر توان بکار گرفته شوند . چنین کاری ، سبب اطمینان از عدم نقص سیستمهای فوق بوده و شما را از عملکرد مناسب مطمئن خواهد ساخت . در حال حاضر ، در کشور ما چنین سیستمهایی عموما با سوختهای فسیلی راه اندازی میشوند . بنابراین ، اطمینان از میزان سوخت کافی نیز از اهمیت ویژه ایی برخوردار است . منظور از سوخت کافی تحت چنین شرایطی ، میزانی از سوخت میباشد که چنین سیستمهایی را حداقل به مدت 48 ساعت پشتیبانی نماید . توجه داشته باشید که عدم توانایی در تامین برق مزرعه تحت شرایط اضطراری ، صدمات جبران ناپذیری را به شما وارد خواهد آورد .

ü      در سالنهای بسته پرورش طیور صنعتی ، بازبینی ترموستاتها ، هواکشها ، کنترل کننده های محیطی و اخطار دهنده ها را پیش بینی میکنند . بطور حتم ، تمامی ما از زیانهایی که بدلیل عملکرد ناناسب چنین سیستمهایی دچار یک مزرعه میشود مطلع هستیم .

 

محاسبه و تنظیم جیره غذایی و میزان آب آشامیدنی :

توجه داشته باشید که فرمولاسیون دان مصرفی در شرایط گرما از اهمیت ویژه ایی برخوردار میباشد . اهمیت این فرمول از آن جهت است که دان مصرفی توسط پرنده بایستی جبران کننده انرژی مورد نیاز آن باشد . همانطور که می دانید ، مصرف جیره توسط پرندگان در شرایط آب و هوای گرم کاهش می یابد . تحت چنین شرایطی ، یک جیره مناسب ، جبران کننده مواد مغذی مورد نیاز پرنده خواهد بود .

از سوی دیگر ، توجه داشته باشید که مسائل ذکر شده فوق ، هم در طیور تخمگذار و هم در پولت ها بایستی مد نظر قرار گیرند . در شرایط گرما ، بایستی به محتوای انرژی جیره مورد مصرف طیور اهمیت ویژه ایی داد . پیشنهاد متخصصین برای تامین محتوای انرژی جیره در چنین شرایطی ، چربی های بدست آمده از حیوانات میباشد .

در شرایط گرما :

ü      آمینواسیدهای حیاتی شامل متیونین و لیزین را بایستی با توجه به میزان دریافت غذا توسط هر پرنده و وزن تخم مرغ تولیدی محاسبه نمود و به پرنده ارائه داد .

ü      پیشنهاد میشود که میزان مواد معدنی مصرفی را با توجه به سطح تولید و همچنین ، میزان مصرف مواد غذایی ، محاسبه نمود و بطور دقیق بکار برد . از طرفی برخی اقدامات حمایتی را نیز با توجه به نژاد طیور ، بایستی بکار برد .

ü      نیمی از کلسیم مورد نیاز پرنده را بایستی بصورت سنگهای خشن در اختیار او قرار داد . این کار ، سبب بهبود جذب ماده فوق در هنگام تاریکی ، خواهد شد . توجه داشته باشید که پرنده از این ماده در هنگام تاریکی و به منظور ساخت پوسته تخم مرغ استفاده میکند .

ü      سطوح کلسیم و فسفر در جیره مصرفی طیور در شرایط گرمای محیط بایستی متعادل باشد . تامین مناسب ویتامین D3 در افزایش کیفیت پوسته تخم مرغ ، بخصوص در گله هایی با سن بالا ، موثر واقع خواهد شد .

ü      افزایش زمان کار سیستمهای دانخوری سبب افزایش مصرف دان توسط پرنده خواهد شد . در مواردی که مصرف غذا توسط پرندگان در روز مناسب نبوده است ، یک جیره میان وعده در هنگام شب با زمان نهایتا 30 دقیقه ، میتواند یاری دهنده باشد .

 

میزان مصرف آب :

میزان مصرف آب پرندگان را در شرایط گرمای محیط بایستی به دقت تحت نظر قرار داد . نیازمندی پرندگان به آب در شرایطی که پرنده له له میزند حیاتی میباشد . این شرایط بخصوص در مواردی مشاهده خواهد شد که دمای سالن به بیش از 80 درجه فارنهایت برسد .

در شرایطی که دمای آب مصرفی پرندگان به 60 درجه فارنهایت یا بیشتر رسیده است ، بایستی از روشهای مختلفی درجهت کاهش دمای فوق استفاده نمود . بطور حتم ، ارائه آبی با دمای مناسب سبب افزایش مصرف آب توسط پرندگان خواهد شد .

براساس تحقیقات به عمل آمده ، استفاده از الکترولیت ها و همچنین ، ویتامین C در آب مصرفی در مزارع پرورش طیور تخمگذار در ایالات متحده آمریکا ، تحت شرایط استرس گرمایی ، سبب منافع اقتصادی بسیار زیادی شده است .   

 

منبع : WATT Poultry .