دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 نانوسید
روش استفاده از نانو سید  روش های استفاده از نانوسید در بخش طیور:

1-    ضدعفونی محیط سالن ها و انبارها

2-    ضدعفونی هوای داخل سالن به صورت دائم در طی دوره

3-    ضدعفونی البسه، پوشاک و تجهیزات

4-    استفاده های اختصاصی جهت پیشگیری و درمان بیماری ها

د: شیلات :

شیلات یکی از بخش های بسیار مهم به دلیل تولید مواد غذایی بشر می باشد. استفاده از انواع ماهی ها در دریای شمال و جنوب و تنوع بسیار زیاد این آبزیان جهت مصارف داخلی و خارجی و وجود آبزیان تزیینی جهت نگهداری و حوضچه های پرورش ماهی و میگو برای تولید و پرورش انواع آبزیان اهمیت این بخش را دو چندان می کند. از دیدگاه علوم نوین، آبزی پروری با دامنه وسیع کاربردی خود دارای وابستگی شدید به دو گرایش مدیریت تغذیه و مدیریت بیماری است که از عوامل اصلی پایداری و سود آوری صنعت آبزی پروری می باشند. نانوسید نقش موثری در ضدعفونی آب و دیواره استخرهای پرورش ماهی و همچنین بسته بندی های محصولات دریایی ایفا می نماید. همچنین در کنترل بسیاری از عوامل بیماری زا در استخرهای پرورش ماهی های سرد آبی و گرم آبی  وتزیینی نیز موثر می باشد. همانطور که در مورد انسان پیشگیری نسبت به در مان ارجح می باشد، در مورد ماهی ها نیز این امر صادق می باشد و با استفاده از نانوسید به راحتی می توان بسیاری از بیماری های آبزیان را کنترل نمود و با حذف مواد شیمیایی که به عنوان دارو و با هزینه گزاف مورد استفاده قرار می گیرند، می توان به تولید گوشت آبزیان به صورت طبیعی و  پاکسازی محیط زیست کمک شایانی نمود.

 

نقش نانوسید در حفاظت محیط زیست

با توجه به مشکلات بسیار زیاد آلودگی های زیست محیطی در بخش های مختلف کشاورزی و دامپروری و صنایع مختلف و انتقال این آلودگی ها به زندگی روزمره بشری و ایجاد بیماری های فراوان در انسان ها، حیوانات و گیاهان، انتظار می رود با توجه به کشفیات جدید بشری راهی برای قطع و یا کاهش مصرف آلاینده های زیست محیطی بدست آید. با توجه به کشف تکنولوژی نانو و بالطبع آن کشف و تولید نانوسید توسط شرکت نانو نصب پارس، می توان ازآن در بخش های مختلف زیر برای ایجادتحولی نو در عرصه حفاظت محیط زیست بهره گرفت.

1- آب های آشامیدنی :

حذف کلر با استفاده از تزریق نانوسید در آبهای آشامیدنی و استفاده از فیلترهای نانوسید.

2- پساب ها و گندزدایی صنعتی:

با استفاده از نانو سید می توان بار میکروبی بسیاری از پساب های صنایع مختلف را تا حد قابل قبولی پاکسازی و تصفیه نمود.

3- دامداری های و مرغداری ها:

 با این مواد می توان مصرف بیش از حد آنتی بیوتیک ها و ضد عفونی کننده های شیمیایی که باعث آلودگی زیست  محیطی می شوند را کنترل نمود

4-آلودگی های بیمارستانی :

نانوسید می تواند اثر کنترل کنندگی بر عفونت های بیمارستانی و  زباله های میکروبی بیمارستانی داشته باشد و از مصرف مواد شیمیایی خطرناک که برای کنترل عفونت های بیمارستانی استفاده می شود، جلوگیری کند و همچنین با تبدیل زباله های خطرناک بیمارستانی به زباله های بی خطر از گسترش پاتوژن های خطرناک به محیط زیست جلوگیری به عمل آورد.

5- مشکلات صادرات و حذف متیل بروماید :

 از نانوسید می توان بجای سموم خطرناکی همچون متیل بروماید در قرنطینه مواد و تجهیزات، در بخش صادرات و واردات محصولات و مواد استفاده  نمود.

 

6-  محیط زیست و شیلات

این ماده می تواند جایگزین بی ضرر و بسیار مناسبی در پاکسازی و ضدعفونی محیط و در حوضچه های پرورش ماهی  باشد تا از این طریق مانع ورود مواد شیمیایی به آب های زیر زمینی، جاری و محیط زیست شویم.

 

7- فاضلاب های شهری:

با استفاده از تزریق نانوسید یا استفاده از فیلترهای آن، می توان حجم بالایی از آلودگی های میکروبی فاضلاب های شهری را کاهش داد.

 

8- کشتی رانی :

با استفاده از رنگ های آنتی باکتریال تولید شده با نانوسید می توان آنها را جایگزین رنگ های شیمیایی نمود و از رشد جلبک ها، خزه ها و ایجاد خوردگی ها جلوگیری نمود.

9-  لجن های نفتی :

از مشکلات عمده صنعت نفت در رابطه با محیط زیست، ایجاد لجن های نفتی می باشد که تا  کنون راه حل مناسبی برای حل این مشکل ارائه نشده است، ولی با استفاده از تکنولوژی نانو و نانوسید می توان بر این مهم فایق آمد و با تصفیه این لجن ها، مشکلات زیست محیطی صنعت نفت را حل نمود. 

 

10-  تالاب ها :

نانوسید با حذف  میکروارگانیزم های مضر که باعث تبدیل تالاب ها به باتلاق ها می شوند، می تواند در حفظ تالاب ها نقش مهمی ایفا کند.

 

11- هوا :

بسیاری از کارخانجات با آلوده سازی هوا باعث آلوده کردن محیط زیست می شوند که با توجه به اینکه بعضی از این آلودگی ها، آلودگی میکروبی می باشد، با تعبیه نمودن فیلترهای آغشته به نانوسید می توان از آلودگی میکروبی هوای اطراف کارخانجات جلوگیری نمود که این امر مطمئنا باعث پاکسازی هوا و کمک به محیط زیست می شود.

 

هـ : جنگل ها و مراتع:

جنگل از منابع و ثروت های ملی کشور به حساب می آید که هم به عنوان تفرجگاه مناسب برای انسان و هم به عنوان حیات وحش برای انواع موجودات زنده در کشور از اهمیت بالائی برخوردار می باشد. استفاده نامناسب و غیر اصولی از جنگل ها باعث از بین رفتن و تخریب این ثروت ملی خواهد شد.

انواع قارچ های بیماری زا و ارتباط آن با سطح آسیب دیده تنه درختان باعث مستقر شدن قارچ ها درآن منطقه شده و موجب رشد و تکثیرآنها می گردند و در نهایت به دلیل تخریب بافت درخت، تنه آن  دچار صدمه شده و از بین خواهد رفت. از دیگر مشکلات که در بخش جنگل و چوب با آن مواجه هستیم، ضدعفونی و استریل کردن درختان قطع شده جهت مصرف در صنایع مختلف می باشد. چوب های حاصله از قطع درختان به دلیل مستقر بودن انواع قارچ و باکتری بر روی آن و همچنین به دلیل اینکه منبع مناسبی برای تغذیه می باشند در مراحل مختلف فرآوری دچار مشکل و کاهش کیفیت می شوند. لذا جهت جلوگیری از این امر باید از مواد ضدعفونی و استریل کننده مناسب استفاده شود.

کاربرد نانو سید در بخش جنگل:

-         ضدعفونی و استریل کردن انواع چوب های داخلی و وارداتی جهت جلوگیری از رشد عوامل بیماری زا و مخرب.

 

ی: صنایع تبدیلی و بسته بندی و انبارداری

یکی از بخش های بسیار مهم که کارکرد موثر و مفیدی در حفظ و نگهداری مواد غذایی، جلوگیری از تخریب و فساد و افزایش طول عمر آنها، بخش صنایع بسته بندی و تبدیلی می باشد.

این بخش به دلیل ارتباط مستقیم با تغذیه افراد از اهمیت خاصی برخوردار می باشد که جهت کنترل آفات و بیماری ها و کاهش خسارات از مواد ضدعفونی مختلفی استفاده می شود.  

1- ظروف نگهداری مواد غذایی نانوسیلوری:

ظروف قدیمی را کنار بگذارید و جا را برای ظروف نگهداری مواد غذایی نانوسیلور باز کنید این ظروف به راحتی غذای شما را تازه تر و به مدت طولانی تر نگهداری می کنند. ظروفی که با استفاده از فناوری نانو ساخته می شوند، خواص ضدمیکروبی بسیار عالی علیه انواع باکتری و قارچ ها دارند. این اثر بواسطه پراکنده شدن ذرات نانو نقره به صورت بسیار ظریف در ظروف می باشد. به ما ثابت شده که ظروف جدید، غذای شما را به مدت طولانی تری در مقایسه به ظروف معمولی نگهداری می نمایند.

با عرضه کامپوزیت نانوسید قابل اختلاط با انواع خمیر کاغذ در صنعت مقواسازی و با اختلاط با انواع پایه های پلیمری، می توان انواع کارتن و جعبه های آنتی باکتریال را تولید نموده و با توجه به خاصیت فتوکاتالیستی نانوسید، می توان مواد غذایی و  میوه جات و سبزیجات را تازه و شاداب نگهداری نموده، تا بتوان آنها را به مسافت های دورتر ارسال نمود، این به معنای توسعه و ارتقاء سطح فروش و فتح بازارهای جدید و دور از دسترس می باشد و می توان shelf life   مواد غذایی  را بالا برده و از خسارات فراوان در این عرصه جلوگیری بعمل آورد.

میوه ها و سبزیجات به علت داشتن 80 تا 90 درصد آب، بیشتر در معرض فساد باکتریایی و قارچی قرار دارند. بنابراین برای جلوگیری از فساد آنها باید بعد از برداشت در درجه حرارت های پائین نگهداری شوند و معمولاً از سموم سیمتیک شیمیایی خطرناک برای مقابله با قارچ ها و باکتری ها برای بالا بردن ماندگاری مواد ا ستفاده می گردد که بسیار خطرناک و باعث بیماری های فراوان در انسان می شود. حال با استفاده از تکنولوژی جدید و نانوسید می توان هم بصورت استفاده مستقیم و اسپری بر روی بعضی از میوه جات و هم بصورت استفاده در بسته بندی کلیه مواد غذایی تحول چشمگیری در نگهداری آنها بعمل می آورد.

 

کاربری ساختاری نانوسید

با اثر بخشی دائمی و یا طولانی مدت

 

ردیف

شرح

عمل و روش کاربری نانوسید

1

روکش های رنگی آنتی باکتریال

رنگ آمیزی سطوح، مخازن، سالن ها، انبارها، سیلوها، تجهیزات، ماشین آلات

2

روکش های رزینی آنتی باکتریال

پوشش دهی سطوح مختلف

3

کاشی ها و سرامیک های آنتی باکتریال

پوشش دهی کف و دیوار استخرها، سالن ها، انبارها، سیلوها و منازل و…

4

روکش های بتنی آنتی باکتریال

پوشش دهی کف و دیوار استخرها، سالن ها، انبارها، سیلوها و…

5

الیاف و منسوجات آنتی باکتریال

تولید البسه، پوشاک، ماسکها، دستکش ها، بسته بندی ها و…

6

پلیمریهای آنتی باکتریال

تولید لاستیک ها،پلاستیک ها، ابزارآلات و تجهیزاتی که از پایه های پلیمری ساخته می شوند- بسته بندی ها، الیاف و .....

7

فیلترها

 

فیلترهای تصفیه آب، هوا، پساب ها، فاضلاب و .....

8

محصولات نوین آنتی باکتریال صنعتی و کشاورزی

تولید لوله های پایپ - دانخوری و آبخوری طیور – تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی– شیردوشی ها -  کولر ها و هواسازها – ضدعفونی کننده های ایمن -  پنل ها و بسته بندی ها ی – کانتینر های یخچالی و معمولی -  لوازم خانگی

9

محصولات نوین آنتی باکتریال بهداشتی و آرایشی

شوینده ها و پاک کننده های– لوازم آریشی بهداشتی - 

10

محصولات نوین آنتی باکتریال داروئی و خوراکی

بسته بندی داروئی – داروهای نوین – پمادهای سوختگی – بانداژها – چسب ها

 

کاربری دوره ای نانوسید

با اثربخشی دوره ای

 

ردیف

شرح

عمل و روش کاربری نانوسید

1

سطوح کف ها، سقف ها و دیواره های سالن ها، انبارها، مخازن، سیلوها، استخر ها و....

پاکسازی، ضدعفونی و آنتی باکتریال کردن با استفاده از محلول ضدعفونی نانوسید و اسپری بر روی سطوح

2

الیاف و منسوجات، پوشاک و بسته بندی ها و....

پاکسازی، ضدعفونی و آنتی باکتریال کردن با استفتده از حمام کلوئیدی و یا دیپ کردن در محلول کنوئیدی و استفاده از محلول ضدعفونی نانوسید و اسپری بر روی سطوح آنها

3

ابزارآلات و تجهیزات

پاکسازی، ضدعفونی و آنتی باکتریال کردن با استفاده از حمام کلوئیدی و یا دیپ کردن در محلول کنوئیدی، شستشو با محلول کلوئیدی و استفاده از محلول ضدعفونی نانوسید و اسپری بر روی سطوح آنها

4

تولیدات و محصولات صنعتی، کشاورزی و باغی

اسپری کردن، دیپ کردن و یال شستشو کردن با محلول کلوئیدی

5

بسته بندی ها

اسپری، دیپ و شستشو کردن با محلول کلوئیدی

6

محوطه ها و اماکن

اسپری و شستشو کردن با محلول کلوئیدی

7

فیلترها

 

 

فیلترهای تصفیه آب، هوا، پساب ها، فاضلاب و .....

 

 

 

 
متخصصان ایرانی نانوسید ساختند ویرایش قابل چاپ ارسال به دوستان
موضوع: فناوری نانو در ایران


 
گرچه حرف و حدیث در مورد علوم و فناوری‌های نانو بسیار است، اما در عمل، محصولات بسیار کمی تولید شده‌اند. از این رو، باخبر شدن از تولید چند محصول نانویی توسط یک شرکت ایرانی می‌تواند واقعه مهمی به شمار آید.
به‌تازگی یک شرکت ایرانی به نام نانو نصب پارس موفق به تولید چند نوع فراورده نانویی در کشور شده است. مهم‌ترین آنها «نانوسید» نامیده می‌شود. نانوسید به کار ضد قارچ کردن محصولات کشاورزی می‌آید. این محصول انواع آزمایش‌های کیفی، بهداشتی و صنعتی را با موفقیت پشت سر گذاشته و به بازار عرضه شده است. در مورد فعالیت‌های این شرکت، خبرنگار باشگاه نانو، گفت‌وگویی با مهندس رحمانیان (مدیرعامل شرکت) و مهندس الهی (کارشناس شرکت)، انجام داده است که در زیر می‌خوانید: باشگاه نانو: شرکت نانونصب پارس چه نوع شرکتی است و در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند؟
مهندس رحمانیان: شرکت نانونصب پارس از شرکت نصب نیروی ایران جدا شده است. این شرکت اولین تولیدکننده محصولات نانو در ایران به شمار می‌رود. از آغاز به کار این شرکت تا کنون سه اختراع در زمینه نانو توسط کارشناسان آن صورت گرفته و به ثبت رسیده است. در حال حاضر ما صاحب فناوری ساخت محصولات نانویی هستیم. محصولات اولیه تولیدی شرکت سه نوع است که با حروفG ،P , L مشخص می‌شود و با نام تجاری «نانوسید» (Nanocid) ثبت و معرفی شده است. این محصول هم به صورت کلوئید و هم به صورت پودر برای مصارف خانگی و صنعتی عرضه می‌شود.

ب. ن: لطفاً در مورد شرکت نصب نیرو و فعالیتهای آن بیشتر بگویید.
م. ر: شرکت نصب نیروی ایران در زمینه صنعت کار می‌کند. روش کار شرکت نصب نیرو بدین صورت است که ابتدا تحقیق را در زمینه‌های مختلف انجام می‌دهد. بعد اگر نتیجه تحقیقات در مورد آن زمینه مثبت بود، تکمیلشان می‌کند و بعد خط تولید محصول را راه می‌اندازد. علاوه بر این، 30 درصد سود شرکت به فعالیت‌های تحقیق و توسعه (R&D) اختصاص دارد.

ب. ن: یعنی در این شرکت ایده‌ها گرفته و تبدیل به محصول می‌شوند و دست آخر خودشان یک شرکت مستقل را تشکیل می‌دهند؟
م. ر: بله. و به علاوه، شرکت ما قبل از ورود به یک زمینه ابتدا و انتهای آن را مطالعه و از قبل پیش‌بینی می‌کند و سپس پا در آن عرصه با عرصه‌ها می‌گذارد. یکی از این عرصه‌ها نانوفناوری است. شرکت تحقیقات خود را در این زمینه آغاز کرد و نتایج آن را به تایید رساند و سپس شروع به کار در این زمینه نمود. مراحل کار ما هم بدین صورت بود که ابتدا گروهی دانش لازم را کسب و آن را به کشور وارد کردند. سپس نمونه‌هایی از محصول ساخته شد. در مرحله بعد، نمونه مطلوب مورد تایید قرار گرفت و در حال حاضر تولید انبوه در دستور کار قرار گرفته است. جالب است بدانید که در همین مرحله شرکت‌هایی در خارج و داخل از کشور وجود دارند که حاضرند نمایندگی محصولات ما را به عهده بگیرند. علت این است که محصول نانوسید کاربردهای فراوانی دارد و برای اولین‌بار تولید شده است. نکته دیگر که باید بگویم این است که سعی ما استفاده از نیروهای جوان و نخبه است. آنها توانایی‌هایشان را در عمل ثابت کرده‌اند و یکی از عوامل پیشرفت ما هم همین افراد هستند.

ب. ن: طرح تولید «نانوسید» (Nanocid) را مهندسان شرکت دادند؟
م. ر: بله. روش کار ما این‌گونه است که ابتدا متخصصان شرکت تعدادی موضوع را مشخص می‌کنند و از آنجا که کار در همه زمینه‌ها امکان‌پذیر نیست، درباره آنها به تحقیق می‌پردازند و بهترینِ آنها را از نظر اقتصادی بودن و پاسخگویی آن به نیازهای اساسی کشور، انتخاب می‌کنند. در این انتخاب توانایی‌های شرکت نیز مد نظر قرار می‌گیرد. نانوسید یکی از این طرح‌هاست که همه جوانب آن در نظر گرفته شده است. یکی دیگر از زمینه‌هایی که در آینده کار در مورد آن را شروع می‌کنیم بیوتکنولوژی است که روزبه‌روز بر اهمیت آن در جهان و همچنین ایران افزوده می‌شود.
باشگاه نانو: نانوسید چه کاربردی دارد و آیا محصول شما توان رقابت با شرکت‌های خارجی و احیاناً داخلی دیگر را دارد؟
مهندس الهی: پُربازده‌ترین محصولات نانو در دنیا به سه دسته «نانوتیوب‌ها»، «نانوکلوئیدها» و «نانوکامپوزیت‌ها» تقسیم می‌شوند و به‌خصوص روی دو مورد آخر سرمایه‌گذاری زیادی صورت گرفته است. بخش تحقیقاتی ما در تلاش است روی تمام محصولاتی که می‌شود تولید کرد کار کند و تا به حال به کلوئیدها به خاطر پتانسیل قوی اقتصادی و کاربردهای زیادی که در ایران و جهان دارند بهای بیشتری داده است. شرکت‌های معتبری در دنیا هستند که در این زمینه کار می‌کنند و رقابت ما در سطح جهانی صورت می‌گیرد. محصول تولیدی شرکت ما از دو جهت رقابت‌پذیر است: یکی از نظر قیمتی و دیگری از نظر کیفیت. به‌جرات می‌توانم بگویم که کیفیت محصولات ما به گونه‌ای است که می‌تواند با محصولات مشابه خارجی رقابت کند. نانوسید در سه بخش تولید می‌شود: بخش P مربوط به نانوکامپوزیت‌ها؛ بخش L که به صورت کلوئیدها و ذرات نانونقره تولید می‌شود، و بالاخره بخش G ــ که سعی در تولید آن داریم ــ بازارهای خانگی را هدف قرار می‌دهد. بخش G از Tio2 تشکیل شده و دارای پوشش نقره است. Tio2 استحکام زیادی دارد و وقتی در پلیمرها استفاده شود خواص آنها را چند برابر می‌کند. با نقره پوشاندن Tio2 پودری به دست می‌دهد که وقتی آن را به ماده دیگری ــ مانند الیاف پارچه ــ اضافه کردیم، توانستیم خواص ضد باکتری آن را مشاهده کنیم. این خواص می‌توانند تجارت خارجی ایران را متحول کنند.
ب. ن: چطور چنین چیزی ممکن خواهد شد؟
م. ا: به چند علت:
1. محصولات ما خاصیت ضد باکتری در مدتی طولانی دارند، در حالی که محصولات مشابه خارجی زود خاصیت ضد باکتری خود را از دست می‌دهند؛
2. محصولات ما استحکام مکانیکی دارند که از ضد باکتری بودن آنها ناشی می‌شود. مثلاً استفاده از این فناوری در کولرهای جدید که قابلیت تولید اکسیژن و ضد عفونی کردن را دارند. همه این ویژگی‌ها به خاطر وجود نقره (Ag ) است و در بخش P قرار دارد.
محصولات غیر ایرانی در بخش L از یون نانونقره استفاده می‌کنند و به خاطر همین، خواص ضدباکتری (آنتی‌باکتریال) محصول بعد از مدتی از بین می‌رود. ولی محصول ما چون از ذرات فلزی نانونقره ساخته شده است، خاصیت ضد باکتری خود را بسیار بیشتر از محصولات مشابه خارجی حفظ می‌کند و این راز موفقیت ماست.
یکی از بیشترین کاربردهای این محصول در مصارف عمومی است. یعنی مثلاً اگر لباس شما خاصیت ضد میکروب داشته باشد، وقتی آن را دور می‌اندازید، تا مدت زیادی میکروب به خود نمی‌گیرد و بازیافت آن آسان‌تر می‌شود. گروه ما در حال تحقیق و بررسی است و تا به حال حدود نود درصد بازدهی محصول را به دست آورده است. یعنی ما به‌زودی خواهیم دید که محصولاتی مانند لباس، پنل خودرو و لوازم بهداشتی برای مدت نسبتاً طولانی ضد میکروب می‌شوند. اساس این حرف این است که حدود هفتاد درصد مواد اطراف ما از پلیمر‌ها ساخته شده‌اند. حال فرض کنید که هفتاد درصد مواد اطراف ما ضد میکروب یا همان ضد باکتری شود، یعنی عملاً روش‌های ضد عفونی کردن با استفاده از مواد پاک‌کننده رایج یا استفاده از اشعه گاما که برای انسان و طبیعت مضرند، منسوخ می‌شوند. به این وسیله می‌توان از بروز بیماری‌های همه‌گیر مانند وبا، سارس و... جلوگیری کرد. لازم است یادآوری کنم که این محصول به تایید انستیتو پاستور ایران رسیده است.
در تولید نانوسید رقابت اصلی ما با شرکت‌های خارجی و شناخته‌شده‌ای مانند LG ، SAMSUNG و... است که تحت لیسانس شرکت آمریکایی Ag Ion فعالیت می‌کنند و محصولات خود را تحت لیسانس این شرکت به بازار می‌فرستند و می‌دانید که سرمایه‌گذاری آنها در این بخش چقدر زیاد است. ولی در عوض، سه ویژگی زیر باعث می‌شود که ما بتوانیم با این شرکت‌ها رقابت کنیم:
1. مقاومت نسبت به ماده ضد باکتری در باکتری‌ها ایجاد نمی‌شود؛
2. غیر سمی است؛
3. قیمت آن در بازارهای جهانی بسیار پایین است.

ب. ن: ابزار و دستگاه‌هایتان را از خارج خریده‌اید یا خیر؟ و بگویید که آیا مشابه خارجی برای محصولتان وجود دارد؟
م. ر: ابزارهای ما به دو دسته تقسیم می‌شوند: ابزارهای تولیدی و ابزارهای تحقیقاتی، که ابزارهای تولیدی ساخت داخل‌اند و ابزارهای تحقیقاتی و آزمایشگاهی ما از آزمایشگاه‌های دانشگاه‌های مختلف مانند صنعتی شریف و تهران یا مراکز علمی مانند مرکز تحقیقات پلیمر و مرکز تحقیقات رنگ یا حتی چند شرکت خارجی فراهم آمده است. در زمینه‌های بهداشتی هم از انستیتو پاستور کمک می‌گیریم و بخش تئوریک تحقیقات هم همان‌طور که گفته شد در داخل شرکت انجام می‌شود. در مورد بخش دوم سوال هم باید بگویم که برای نانوذرات فلزی چه در داخل و چه در خارج از کشور مشابهی نمی‌توان یافت و آنچه به عنوان نانوسیلور استفاده می‌شود همان یون نقره است که خواص ضد باکتری خود را بعد از مدتی از دست می‌دهد. امید ما این است که با تولید نانوسید جای خود را در بازارهای داخلی و خارجی باز کنیم .