دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

پرند فید

جوجه کشی  طیور بهشت

حدیث

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

طیوران ابزار

افرند توسکا

سیانس

بیکداچمن

آگهی

دانلود آهنگ

 اقتصادی ترین روش تولید پروتئین در خوراک دام ، طیور و آبزیان
 

اقتصادی ترین روش تولید پروتئین در خوراک دام ، طیور و آبزیان

استفاده از ضایعات کشاورزی ، اقتصادی ترین روش تولید پروتئین افزودنی به خوراک دام ، طیور و آبزیان است . با توجه به موضوع امنیت غذایی و به خصوص پروتئین ، در دنیا روش های مختلفی برای تولید پروتئین به روش میکروبی ایجاد شده است . این روش ها عمدتاً به ماده اولیه ای بستگی دارد که به عنوان سوبسترا مورد استفاده قرار می گیرد . امروزه دو ماده اولیه متانول و ضایعات کشاورزی به دلیل ایمنی و سلامت غذایی ، برای تولید پروتئین ، به صورت (( ضایعات غنی شده پروتئین )) یا ((پروتئین تک یاخته ( مطرح هستند.در خصوص تولید پروتئین تک یاخته (SCP) ، فعالیتهای بسیار زیادی در دانشگاه تربیت مدرس صورت گرفته است که می توان به تولید scp از متانول ، غنی سازی پروتئین ضایعات و محصولات فرعی کشاورزی نظیر سبوس گندم ، تفاله چغندر قند ، پساب کارخانه الکل سازی و آب پنیر اشاره کرد . لذا با توجه به انتشار مقالات متعدد در این زمینه و کسب تجارب لازم اطلاعات کامل و لازم برای صنعتی شدن تولید این محصول حیاتی وجود دارد.
Scp و ضایعات غنی شده ، از مواد اولیه مختلف از قبیل ترکیبات نفتی ، گازوئیل ، متان (گاز طبیعی )، متانول و ضایعات کشاورزی تولید می شوند . در بین این مواد اولیه ، تولید scp از متانول و ضایعات کشاورزی از نظر سلامت با توجه به نوع میکروارگانیزم کاملاً ایمن هستند . اما در مورد استفاده از گاز طبیعی (متان ) برای تولید scp به دلیل وجود گازهای اکسیژن و متان ، طراحی مشکل است و ایمنی کار باید بالا باشد ، چون در اینجا با باکتری سروکار داریم ، ایمنی خاص خود را لازم دارد .
مزیت استفاده از ضایعات کشاورزی
با این حال در شرایط فعلی، اقتصادی ترین روش برای تولید این پروتئین افزودنی ، استفاده از ضایعات کشاورزی می باشد . با توجه به اینکه توانایی اصلاح محصولات کشاورزی خصوصاً اصلاح ژنتیکی وجود دارد ، ضایعات کشاورزی و حتی خود محصولات کشاورزی تجدید پذیر در مقیاس وسیعی قابل استفاده هستند . مزیت های استفاده از ضایعات کشاورزی عبارتند از:
1- ایمن و سالم بودن سوبسترای مورد استفاده
2- ایمن بودن قارچ مورد استفاده نسبت به باکتری
3- تجدید پذیر بودن و فراوان بودن ماده خام
تنها مشکل در این روش ، رشد قارچ ها نسبت به باکتری کمتراست و البته می توان بر روی بهبود آن نیز کار کرد.علیرغم اینکه استفاده از فراورده های نفت و گاز برای تولید Scp در دنیا منسوخ است ، متاسفانه دیده می شود به دلیل عدم اطلاعات کافی ، برخی بخش ها یا سازمان ها طرح تولید scp از متان یا نفت را مطرح کرده اند . با توجه به تجربیات 7 یا 8 ساله ای که ما با وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص داشته ایم ، این روش را کاملاً غیراقتصادی و غیرایمن می دانیم .
نکته : استفاده از ضایعات کشاورزی علاوه بر محاسن بالا، یک حسن دیگر نیز دارد و آن اینکه از نقطه نظر زیستی می توان تا حدی مشکلات محیط زیست را کم کرد و این روش هر دو موضوع توسعه پایدار یعنی استفاده از منابع تجدیدپذیر و سازگاری با محیط زیست را دارا می باشد .