دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 ارتباط میان مسیرهای پرواز پرندگان وحشی و شیوع آنفلوآنزا
 

ارتباط میان مسیرهای پرواز پرندگان وحشی و شیوع آنفلوآنزا

 

عنوان مقاله :

ارتباط میان مسیرهای پرواز پرندگان وحشی و شیوع آنفلوآنزا :

 

تهیه ، تنظیم و ترجمه :

علیرضا گائینی . دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی . دانشگاه آزاد اسلامی . واحد گرمسار .

 

تاریخ :

آذرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار خورشیدی .

 

متن مقاله :

با بررسیهای اخیر و تحقیقات بعمل آمده ، مشخص شده است که ممکن است زیر رده HPAI در مسیر مهاجرت پرندگان آبزی به آفریقا و اروپا حمل شده و اشاعه یابد . شیوع اخیر زیر رده HPAI در روسیه و قزاقستان در آگوست 2005 میلادی ، ممکن است که ناشی از نقش پرندگان وحشی در شیوع این بیماری باشد .

با بررسی دقیق تر مسیر پرواز و نواحی شیوع آنفلوآنزای طیور ، میتوان به شدت بر ارتباط میان پرندگان وحشی و گسترش آنفلوآنزای طیور تاکید نمود . در هر حال ، میتوان پیشنهاد کرد که ویروسهای HPAI و H5N1 در آینده ، از سیبری به دریای خزر و دریای سیاه منتقل شود .

بایستی توجه کرد که برخی از پرندگان در نواحی آلوده به ویروس HPAI آشیانه دارند . برخی از این نواحی شامل Ahai و Novosibirsk می باشند . پرندگان ساکن این نواحی برای استراحت در فصل زمستان به مناطقی در آفریقا و اروپا مهاجرت می کنند .

میزان خطر ابتلا به این بیماری ، به برخی عوامل مانند :

ü      شناسایی گونه های مهاجر خاص که ویروس H5 را بدون هیچگونه عوارضی حمل می کنند .

ü      شناسایی نواحی استراحت زمستانی پرندگان مهاجر .

ü      شناسایی دقیق مسیر پرواز پرندگان .

ü      شناسایی کامل مزارع پرورش طیور در این مسیر .

بستگی دارد .

با توجه به تحقیقات بعمل آمده ، مسیر پرواز پرندگان مهاجر از میان آسیای جنوب غربی و برخی از کشورهای مدیترانه ایی می گذرد . احتمال بروز این بیماری در مسیر یاد شده ، بسیار زیاد است . در این راه ، هند و بنگلادش که هیچ سابقه ایی در بروز این بیماری ندارند در خطر بالایی هستند .

بنگلادش با وسعت کمتری از هند و در عین حال پذیرا بودن تعداد بسیار زیادی اردک وحشی یکی از مستعدترین کشورها می باشد . علاوه بر آن ، کشورهایی که در مسیر مهاجرت پرندگان وحشی قرار دارند پتانسیل شدیدی را در بحالت آندمیک در آمدن ویروس H5N1 را دارند .

این در حالی است که مهاجرت بهاری سال 2006 میلادی ، ممکن است که سبب پخش HPAI و همچنین ویروس H5N1 در خلال اروپا شود .

آنفلوآنزای فوق حاد طیور ( HPAI ) ، زیر رده H5N1 از اواسط سال 2003 میلادی در طیور ، در آسیای جنوب شرقی شیوع یافته است . تا همین اواخر ، شیوع این ویروس تنها محدود به اندونزی ، ویتنام ، تایلند ، Lao PDR ، Combodia و چین بود . اما از جولای سال 2005 میلادی ، ویروس H5N1 در بخش های شمالی ، منجمله روسیه و قزاقستان شروع به گسترش کرد . در روسیه و قزاقستان ، این ویروس نخستین بار در پرندگان وحشی یافته شد .

شیوع آنفلوآنزای طیور در روسیه با ویروس مهلک H5N1 صورت گرفت . این شیوع به مرور زمان ، شش منطقه روسیه را آلوده کرد . پس از آن ، این ویروس چندین روستای مرزی کشور قزاقستان را نیز آلوده نمود .

مغولستان مرگ 90 پرنده مهاجر در دو ناحیه شمالی این کشور را در اوایل آگوست 2005 میلادی خبر داد . با انجام عملیات نمونه گیری از پرندگان مرده در این نواحی و سپس آزمایش این نمونه ها مشخص شد که ویروس H5N1 مسئول مرگ این 90 قطعه پرنده بوده است .

از ماه آوریل تا ژوئن سال 2005 میلادی ، بیش از شش هزار قطعه پرنده مهاجر بر اثر عفونت ناشی زا H5N1 در دریاچه Qinghai در استان Qinghai چین تلف شدند . این تلفات شامل انواع تلفات مانند :

ü      قوهای Anser Indicus .

ü      مرغهای نوروزی سر سیاه Larus Ichthyaetus .

ü      قوهای سرقهوه ایی Larus Brancilhalus .

ü      اردکهای قرمز Tadorha Ferruginea .

بودند .

بطور کلی در چین ( منطقه تبت ) مرگ 133 قطعه مرغ گوشتی بر اثر ویروس H5N1 گزارش شد .

 

نتیجه گیری :

شیوع آنفلوآنزای طیور ، در چند ماه اخیر نشان داد که ویروس فوف حاد H5N1 در یک منطقه باقی نخواهد ماند . این شیوع نشان داد که این ویروس هولناک میتواند از کانون جنوب شرق آسیا ، جایی که شیوع آنفلوآنزا در اواسط سال 2003 میلادی در آنجا آغاز شد به شمال و غرب آسیا ، مانند کشورهای روسیه و قزاقستان ، بنحوی دیگر قابل بررسی است . بنظر میرسد که ارتباط میان پرندگان اهلی و پرندگان آبزی وحشی ، بعنوان نخستین منبع آلودگی بایستی بررسی گردند . کاری که تعلل در انجام آن میتواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد .

 

پایان ...

 

منبع :

FAO AIDE , Avian Influenza Disease Emergency Special Issue .

 

 

منظر شنیدن نظرات ، پیشنهادات و انتقادات شما هستم :

تماس :

Alirezagaeeni2000@yahoo.com

 

www.ipiran.com/alirezagaeeni

 

رسیدن به هدف هیچ ارزشی نخواهد داشت مگر اینکه پیش از رسیدن به آن هدف های تازه تر و بزرگتری را برای خود در نظر گرفته باشید .

 

آنتونی رابینز