دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 آخرین اطلاعات مربوط به بیماریهای طیور در سال 2000 میلادی
آخرین اطلاعات مربوط به بیماریهای طیور در سال 2000 میلادی دکتر حبیب الله صیقلی

تمام کشورهای جهان که به صورت متمرکز و گسترده مرغ را برای تامین پروتئین مورد نیاز انسان تولید می کنند ، خواه ناخواه با بیماری های مختلف طیور آشنایی دارند . برخی از کشورها با مشکلات بیشتری نسبت به کشورهای دیگر دست به گریبان هستند ، اما جالب توجه این است که بیماری هایی وجود دارند که در همه جای دنیا یافت می شوند، در حالی که برخی دیگر در همه جا دیده نمی شوند و یا اگر دیده شوند ، ناشناخته باقی مانده و موجب مشکلات اصلی می شوند .

در سال 2000 مهمترین موضوعی که در سطح جهانی در بهداشت صنعت مرغداری مطرح شد، عبارت بود از منع استفاده از آنتی بیوتیکها در خوراک دام . به عنوان یک نتیجه گیری ، می بینیم اروپا و آمریکا به سمت منع استفاده از آنتی بیونیک درمانی پیش می روند .زنگ خطر توسط آدم هایی که معتقدند مصرف آنتی بیوتیکها در مرغداری های صنعتی به عنوان محرک رشد باعث مقاومت انسان نسبت به آنها می شود ، به صدا در آمده است .بطور رسمی رابطه ای بین این دو موضوع یافت نشده است . با این وجود دلیل خوبی است بر این که بتوانیم خطرات ناشی از آن را در ارتباط با بهداشت عمومی به حداقل برسانیم .محدود نمودن مصرف آنتی بیوتیک ،حیوانات را نیز در مقابل درمان آنتی بیوتیکی – چه اکنون و چه در آینده – بیمه می نماید . منع استفاده از آنتی بیوتیک هایی که برای تسریع هضم گوارشی بکار برده می شدند ، این نتیجه را در پی داشت که توجه مرغداران به biosecurity در کنار مهارت های مدیریتی معطوف گردید .تجربیات نشان می دهد که حذف آنتی بیوتیک ها ممکن است اثرات منفی در سلامتی طیور بر جای گذارد ، زیرا میکروار گانیزم هایی که تا به حال تحت فشار آنتی بیوتیک ها بوده اند با فرصتی که ناگهان برای آنها بوجود می آید ، رو به تزاید گذاشته و عوارضی را ایجاد می نمایند .به نظر می رسد یکی از آن ها clostridium enteritis باشد که هر از گاهی در مرغداری های اروپا بروز می کند.

Virginiamycin ،spramycin وzincbacitracin از دسته آنتی بیوتیکهایی هستند که مصرف آنها در کشورهای اروپایی منع شده است . این در حالی است که هنوز در مورد Avoparcin شک و تردید باقی مانده است . کشور آمریکا در این زمینه سیاست های خاص خود را دنبال می کند که در این مقاله به آن اشاره خواهد شد .

اوضاع و شرایط بیماریهای بومی :

بسیاری از کشورهای جهان ، غالبا میزبان انواع و اقسام بیماری ها هستند . می توان بیماری هایی را که به باروری و سود آوری صنعت طیور ضربه می زند، یک مصیبت دانست ; زیرا با قطع کامل تولیدات و یا کاهش فرسایشی میزان رشد و قابلیت زیستی و تولید تخم مرغ و غیره موجب تلفات شدید می شوند . در واقع بسیاری از مناطقی که صاحب مرغداری های صنعتی هستند ، بیماریهای عفونی و انگلی به صورت بومی در آمده است .بیماری کوکسید یوز در گله های نابالغ در تمام کشورها و مناطق مختلف به صورت یک امر عادی در آمده است . از بیماریهای دیگر می توان سندرم توقف رشد را نام برد که عامل آن ریو ویروسها ست (reovirus)و یا سندرم Hydropericardium hepatitis با عامل Adenovirus (که در بعضی از کشورها از پیشرفت آن پیشگیری به عمل آمده اما بیماری به دلیل جابجایی گله های مادر و پرسنل همچنان منتشر می گردد.)نیوزلند یکی از مصون ترین کشورهاست که صنعت مرغداری آن به طور بومی عاری از بیماری های ویروسی می باشد (به استثنای بیماری مارک ) به دلیل بالا بودن سطح biosecurity و برنامه های فشرده و دقیق برای ریشه کنی بیماریها ،برخی از کشورهای صنعتی بیماری های ناشی از مایکوپلاسما ها ، گروه D سالمونلایی (بیماری پلورم و تیفویید مرغان ) ، بیماری نیوکاسل و بیماری بسیار مسری آنفولانزا را محدود نموده اند . در بعضی از مناطق عوامل مختلف بیماری زایی وجود دارند که باعث خسران زیادی در این صنعت می گردند. عفونت ویروسی بیماری bursal در اروپای شرقی ، آسیا و آفریقا به صورت بومی در آمده است ولی این بیماری از آمریکا محو شده است . در بسیاری از مناطقی که تخم مرغ و گوشت بطور متراکم تولید می شوند ،اشکال مختلف عفونت ویروسی برونشیت پدیدار است که مسول عفونت دستگاه تنفسی در گله های گوشتی بوده و باعث کاهش تولید تخم مرغ و پائین آمدن کیفیت پوسته در مرغ مادر و مرغ های تخم گذار صنعتی می باشد . بیماری برونشیت اولین بار در سال 1345 در ایران توسط موسسه رازی گزارش داده شد. در حجم صنعتی ، بیماری ها را با هم می آمیزند . عوامل عفونت زایی چون بیماری مارک و برونشیت که از عوامل بازدارنده سیستم ایمتی می باشند، زمینه را برای ابتلای گله به ویروس های تنفسی مثل برونشیت ،نیوکاسل و لارنگو تراکئیت آماده می سازند.

میکروارگانیزم های حاد فرصت طلبی چون Ecoli اغلب باعث پیچیده تر شدن اوضاع می شوند.

ضربه اقتصادی وارده مستقیما به یک عامل بیماریزا محدود نمی شود .شیوع خفیف بیماری آنفولانزا که در نیوانگلند و ایالت های تابع تعاونی میدـآتلانتیک آمریکا دیده شده ، به نظر می رسد از نظر کلینیکی اهمیت چندانی نداشته باشد ، با این وجود دولت فدرال و مقامات محلی ، پول قابل توجهی در این راه صرف کرده و برای ریشه کنی بیماری ها که صادراتی به ارزش 2 هزار میلیون دلار در سال را دچار بحران می سازد ، تلاش می نمایند.

صنعت مرغداری در مجموع 200 میلیارد در سال را صرف مبارزه با بیماری کوکسید یوز می کند. هزینه های واکسیناسیون و درمان با آنتوبیوتیک ها , واکسن ها و اقدامات مربوط به biosecurity برای حفظ سلامتی گله ها , ممکن است به 3 هزار میلیون دلار در سال بالغ گردد.

اهمیت شیوع و ظهور بیماری ها :

بیماری آنفولانزای مرغی (نوع H9 ) با بیماریزایی متوسط ,مسئول زیان های زیاد در پاکستان ,ایران و کشورهای معینی در خاورمیانه شناخته شده است .انفولانزای مرغی با بیماریزایی خفیف (H7) , در مناطق دور افتاده در نیوانگلند و ایالت های تابع تعاونی مید اتلانتیک امریکا گزارش شده است .ردیابی و کشتار جمعی در جهت ریشه کنی , این بیماری را به شدت کنترل نموده است. در خلال سه سال گذشته , توانستند از شیوع انفولانزای نوع H6 با بیماریزایی خفیف که در گله های تخم گذار در کالیفرنیا ظاهر شده بود, جلوگیری به عمل اورند.

Infectious bursal disease : بیماری بورسا به تنهایی و یا به همراه با بیماری مارک , به عنوان عامل ضدعفونی مارک, به عنوان عامل عقونی که می تواند از تشکیل و حضور پادتن جلوگیری کند, در جهان شناخته شده است . بیماری بورسا با ویژگی بیماریزایی بالا , بومی آسیایی, خاورمیانه و اروپای شرقی است . نبود برنامه های صحیح برای واکسیناسیون جامع و موثر, موجب می شود که آن مناطق با ضررهای شدیدی روبرو گردند . رده های مختلفی از عوامل عفونی بورسا(Deaware) از A تا E در آمریکا و احتمالا در مکزیکو و آمریکای مرکزی یافت می شوند . تزریق واکسن های نوع هومولوگ برای محافظت گله ضروری است .

نیوکاسل : بیماری سریع الانتقال نیوکاسل در مناطق آسیایی , آفریقایی و اروپای شرقی وجود دارد . بیماری در یک دوره بشدت شیوع یافته که احتمالا آن را از ضعف قدرت واکسیناسیون و جابجایی گله می دانند که عوارض کلنیکی مشخصی را ظاهر می سازد.

Hydropericardium-hepatitis syndrome(HHS) : بیماری HHS در اوائل سال 1990 از پاکستان سردر آورده و در حال حاضر در مکزیک ,شیلی ,اکوادور و پرو یافت می شود . این بیماری در هندوستان شایع است و در عراق آن را تشخیص داده اند و نیز مشکوک به وجود آن در هلند هستند. بیماری با تزریق واکسن هومولوگ غیر فعال به گله گوشتی و پولت جایگزین بین سنین 14 تا 21 روزگی کنترل خواهد شد.

سندرم Malabsorption : این عارضه را به گونه ریوویروس ها نسبت می دهند که در لهستان , مصر , ‌‌‌‌‌‌آفریقای جنوبی و آمریکای مرکزی تشخیص داده شده است . عامل بیماری از طریق گله مادر به نسل بعدی منتقل می شود که به سوء جذب و هضم غذایی حاد در روده منجر می گردد . خطر انتقال بیماری به صورت تماس مستقیم در اوایل دوره پرورش به توقف رشد منجر می گردد (بیماری stuntng )  اپیدمیولوژی و کنترل بیماری هنوز تحت بررسی است , ولی به نظر می رسد نابود کردن بیماری در گله های مادر با تقویت قدرت ایمنی علیه ریوویروسها , افزایش سطح ایمنی حیاتی و گندزدایی آشیانه ها , از شدت بیماری خواهد کاست . تلفات و توقف رشد در سطح بالا در شمال کالیفرنیا و ایالت مجاور آن گزارش گردید . به احتمال زیاد این عارضه در اصل ریشه چند عاملی دارد که ممکن است عواملی چون ریوویروس ها همراه با آدنو ویروس ها (که بازدارنده سیستم ایمنی و مسئول آنتریت هموراژیک تلقی شده است ) و آرنوویروس ها و احتمالا اشرشیا کلی حاد در هم آمیخته باشند .

سالم ترین مکان در جهان :

کشور نیوزلند یکی از سالم ترین کشورها از نظر عفونت های میکروبی در جهان شناخته شده است (disease-free) که تلفات مرغ ها در آن , تنها به عوارض متابولیکی و استخوانی و نکروز روده ختم می گردد . کشور برزیل مدعی داشتن بالاترین سطح ایمنی حیاتی است و در مبارزه با بیماری های بومی از برنامه های واکسیناسیون موثری برخوردار است که متوسط تلفات موجود در آن , 5 درصد گزارش شده است . کشور آمریکا و اروپای غربی , عاری از ویروس حاذ نیوکاسل و آنفلوانزای حاد مرغی است و در سیستم صنعتی اکثر عملیات , منجر به زدودن عفونت های سالمونلایی و مایکو پلاسمایی شده که توان ماندگاری جوجه های گوشتی را تا مرز 95 درصد افزایش داده است .

در جهان آینده مبارزه با بیماری , بر پایه جداسازی و تعیین صفات اختصاصی و استفاده از مهندسی ژنتیک به عنوان عوامل جانشین واکسنها به خصوص در بیماریهای بورسال , برونشیت عفونی و لارنگوتراکئیت استوار خواهد بود . این کار ضرورت استفاده از واکسن های با منشاء ویروسی را منتفی می سازد . بایستی بیشترین تاکید بر روی عوامل عفونی بازدارنده سیستم ایمنی که مانع تشکیل آنتی بادی شده و در نتیجه زمینه را برای ابتلاء به وی

دریافت روزانه قیمتها از طریق تلگرام

روس های تنفسی و عفونت های ثانویه در گله توسط باکتری های فرصت طلب فراهم می سازد , متمرکز گردد.