دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 مشکلات آنفلوآنزای طیور – ارائه راهکارهایی از FAO
 

مشکلات آنفلوآنزای طیور – ارائه راهکارهایی از FAO .

 

نام مقاله :

مشکلات آنفلوآنزای طیور – ارائه راهکارهایی از FAO .

 

تهیه ، تنظیم و ترجمه :

علیرضا گائینی ، دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد گرمسار .

 

تاریخ :

بهمن ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار خورشیدی .

February2006 .

 

 

بابررسی نکات مختلف آنفلوآنزای پرندگان ، بنظر میرسد که برای جلوگیری از شیوع بیش از پیش این بیماری ، نظارت بر طیور نیز همانند نظارت بر پرندگان وحشی تقویت شده و بسیار قوی باشد . این نظارت در محل هایی که در مسیر مهاجرت پرندگان وحشی میباشد ، بایستی بسیار بیشتر و قوی تر باشد . مقامات مسئول نیز بهتر است که با توجه به اختیارات خود ، از ارتباط نزدیک میان انسانها ، طیور و پرندگان وحشی جلوگیری نمایند . این هدف نیز زمانی محقق میشوند که از روشهای مدیریتی بهبود یافته و اصول امنیت زیستی پیشرفته استفاده شود . بر خلاف تصور همگان ، این اصول در مزارع پرورش سنتی مهم تر از مزارع پرورش صنعتی میباشد . علت آن نیز حرکت آزادانه پرندگان به اطراف و امکان ارتباط آنها با سایر پرندگان میباشد .

 

مقامات رسمی همچنین میتوانند مراکز فروش پرندگان زنده را به شدت تحت نظر قرار دهند . در این اماکن انواع مختلفی از پرندگان در ارتباط نزدیکی با هم قرار می گیرند که این موضوع بسیار خطرناک بوده و میتواند سبب انتشار عوامل بیماریزا شود . از طرفی ، محدودیت ارتباط میان پرندگان وحشی نیز بایستی بعنوان قسمتی از استراتژی کنترل آنفلوآنزای پرندگان مد نظر قرار گیرد . در شرایط خطرناک ، واکسیناسیون طیور میتواند یکی از راه های پیشگیری از بروز و اشاعه آنفلوآنزا باشد .

 

بنظر میرسد که کنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان در جمعیتهای پرندگان وحشی در این مرحله از نظر تدارکاتی ، محیطی و تنوع زیستی غیر ممکن باشد . معدوم سازی کورکورانه پرندگان وحشی ، برای پیشگیری از این بیماری نیز کاری بیهوده خواهد بود . شکار این پرندگان نیز میتواند سبب متفرق شدن آنها و بروز مشکلات متعدد بعدی شود . با توجه به تاریخچه این بیماری مراقبت ، نمونه گیری و آزمایش زیررده های یافت شده ویروس آنفلوآنزای پرندگان از پرندگان وحشی میتواند به روشن شدن نقش پرندگان وحشی در بروز این بیماری کمک شایانی کند .

 

همچنین انجام تحقیقات مشترک میان دامپزشکان ، متخصصان پرندگان وحشی ، ویروس شناسان ، زیست شناسان ملکولی و سایر رشته های مرتبط میتواند در روشن شدن بسیاری از حقایق راه گشا باشد .

 

در بسیاری از کشورهای جهان پروژه های مختلفی جهت کنترل آنفلوآنزای طیور انجام شده است . از این پروژه ها میتوان به پروژه اجرا شده در مغولستان اشاره کرد . چندی پیش FAO و OIE با همکاری ( GFTADs ) یک استراتژی جهانی را برای مبارزه با این بیماری ارائه دادند . این استراتژی ، سطوح مختلف فعالیتها را به تفضیل توضیح داده است . در این استراتژی ، به همکاریهای بین المللی تاکید شده است .

 

در اشاعه بیماری آنفلوآنزای پرندگان که اخیرا صورت گرفته است نیاز بسیار زیادی نسبت به همکاری FAO ، OIE و WHO احساس میشود . همچنین بنظر میرسد که سیستم اخطار ( GLEWs ) بایستی به شدت تقویت شود . حمایت مناسب از سازمانهای مختلفی که در جهت سلامتی حیوانات فعالیت میکنند در مناطق خاورمیانه ، آفریقا ، جنوب غرب و شرقی آسیا و قسمتهای شرقی اروپا نیز از اولویت ها محسوب میشود .  

 

 

منبع :

FAO ( Food and Agriculture Of United Nation ) WebSite .