دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 اصول امنیت زیستی برای بازدیدکنندگان مزارع پرورش طیور
 

اصول امنیت زیستی برای بازدیدکنندگان مزارع پرورش طیور .

 

نام مقاله :

اصول امنیت زیستی برای بازدیدکنندگان مزارع پرورش طیور .

 

تهیه ، تنظیم و ترجمه :

علیرضا گائینی ، داشنجوی رشته دکترای دامپزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد گرمسار .

 

تاریخ :

اسفندماه یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار خورشیدی .

 

 

بازدیدکنندگان مزارع طیور ، تنها بایستی در مواردی اجازه ورود به مزارع را داشته باشند که به حضور آنها در مزارع پرورش نیاز باشد . در اینگونه موارد نیز ، ورود آنها بایستی با هماهنگی فردی صورت بگیرد که مسئولیت سلامتی گله های طیور را بر عهده دارد .

¨     تمامی بازدیدکنندگان بایستی ، بر طبق استانداردهای ضدعفونی و پاکسازی و مانند سایر کارکنان مزارع وارد مزرعه شوند .

¨     افرادی که قصد بازدید از مزرعه شما را دارند نبایستی تا 24 ساعت قبل ، از مزرعه دیگری باز دید کرده باشند .

¨   پرسنلی که مجبور به ترک مزرعه و مراجعت دوباره هستند ، بایستی به خوبی آموزش دیده باشند تا هیچگونه جرم بیماری زایی را با خود به داخل مزرعه نیاورند .

¨     همیشه سعی کنید که بازدیدهای خود را از پرندگان سالم یا جوان تر آغاز کنید .

 

آیا تمامی بازدیدکنندگان ، به یک میزان برای مزرعه خطر دارند ؟

تنها مورد استثنایی که نبایستی به راحتی به آنها اجازه ورود به مزرعه را داد ، کسانی هستند که از مناطقی می آیند که یک بیماری خطرناک در آنجا بصورت اپیدمیک در آمده است ( مانند آنفلوآنزا و یا نیوکاسل ) . ممکن است که در برخی از مناطق اینگونه بیماریها بصورت آندمیک وجود داشته باشند .

¨   این دسته از بازدیدکنندگان نبایستی اجازه ورود به مزرعه یا هچری را تا پنج روز پس از آخرین باری که در معرض خطر بوده اند داشته باشند .

¨   برخی از شرکتها ، این مدت زمان را تا دو یا سه هفته می دانند . ولی هیچگونه دلیل علمی موجهی که تائید کننده این مدت زمان طولانی باشد ، وجود ندارد .

¨     پنج روز ، زمانی است که توسط بسیاری از مجامع علمی بعنوان یک زمان ایمن ( Safe ) در نظر گرفته شده است .

¨     مدت زمانی که ویروس H5N2 آنفلوآنزای طیور در پنسیلوانیای آمریکا شیوع یافت ، ماندگاری این ویروس در بینی افراد دو روز بود .

¨     ما می دانیم که مایکوپلاسماگالی سپتیکوم ممکن است سه روز در موی افراد و دو روز در جاهایی دیگر ( پوست ، بینی و ... ) زنده بماند .

¨   اما در نهایت پیشنهاد می گردد که اینگونه بازدیدکنندگان را برای 48 ساعت در خارج از مزرعه و برای مدت پنج روز ، دور از پرندگان نگاه دارید .

¨   کارگرانی که برای آخر هر هفته و یا روزهای دیگر به خارج از مزرعه و یا مناطق پر خطر می روند و سپس به مزرعه باز می گردند را میتوان پس از دو روز در لیست حقوقی قرار داد . اینگونه افراد را میتوان تا پنج روز با وظایفی که نیاز به ارتباط با پرندگان ندارد ، از پرندگان دور نگه داشت و سپس آنها را به وظایف اصلی خود باز گرداند .

¨   در پایان این بخش ، متذکر می شویم در صورتیکه شما ، سختگیری بیش از اندازه داشته باشید زمانیکه پرسنل شما به مزرعه باز می گردند و یا از جایی می آیند به شما اطلاعات دروغ خواهند داد .

 

منبع :

American Egg And Poultry Association .

 

منتظر انتقادات ، پیشنهادات و نظرات شما خواهم بود ...

 

Alirezagaeeni2000@yahoo.com