دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 تهدیدهای آنفلوآنزای پرندگان برای جامعه بین الملل .
 

تهدیدهای آنفلوآنزای پرندگان برای جامعه بین الملل .

 

نام مقاله :

تهدیدهای آنفلوآنزای پرندگان برای جامعه بین الملل .

 

تهیه ، تنظیم و ترجمه :

علیرضا گائینی ، دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار .

 

تاریخ :

آبانماه 1385 خورشیدی .

 

 

آنفلوآنزای مرغی در بسیاری از مناطق و کشورها شیوع یافته است . اما در هر زمان و هر مکانی که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ( HPAI ) بروز میکند ، مرغداران و همچنین مزارع مرغداری را به شدت تحت تاثیر قرار میدهد . بروز و شیوع HPAI در تمامی قاره ها ثبت شده است .

اصولا اپیدمی آنفلوآنزای پرندگان با H5N1 بوجود می آید . شیوع این ویروس از زمان نخستین شناسایی آن در جمهوری کره در دسامبر 2003 تا کنون ادامه یافته است . به رغم تلاشهای فراوان در جهت کنترل این بیماری ، هنوز هم موارد جدیدی از شیوع آن در تایلند ، ویتنام ، اندونزی و چین ثبت میگردد . این در حالی است که در کشورهای ویتنام و اندونزی ، برنامه های گسترده ایی در جهت کنترل این بیماری اجرا شده  است .

کشور لائوس از کشورهایی است که شیوع نسبتا کمی در آن مشاهده شده است و اکنون که این مقاله نوشه میشود ، عاری از این بیماری است .

به هرحال دو مسئله مهم ، نگرانیهای جامعه بین المللی را در مورد رفتار و همچنین شیوع این بیماری افزایش میدهد . نخست آنکه در زمان تهیه این مقاله ، بیش از 230 مورد از انتقال این ویروس به انسان ثبت شده است . این انتقال با 50 درصد ، مرگ و میر همراه بوده است . این مورد سبب افزایش نگرانیها میشود . نگرانی از سازگار شدن این ویروس در انسانها در آینده و انتقال آن از انسان به انسان . این مورد در صورت عدم کنترل بموقع ، سبب بروز پاندمی جهانی آنفلوآنزا خواهد شد .

دوم آنکه بین آگوست و دسامبر 2005 میلادی ، بیماری در محدوده جغرافیایی بزرگی شیوع یافت و در فدراسیون روسیه ، ترکیه ، کرواسی ، رومانی و اوکراین گزارش شد . در فوریه 2005 میلادی نیز این بیماری برای نخستین بار در نیجریه در قاره آفریقا گزارش شد . با بررسیهای صورت گرفته مشخص شد که ویروس جداشده ، H5N1 بوده است .

نگرانی بزرگ دیگر ، وقوع این بیماری در آفریقاست . این بیماری زندگی میلیونها فرد متکی به تولیدات طیور را تحت تاثیر قرار داده و درآمد زندگی و همچنین منابع تامین پروتئین آنها را تحت تاثیر قرار میدهد . اگر این اشاعه به سمتی پیش رود که غیرقابل کنترل شود ، جمعیت قابل توجهی از طیور این منطقه را از بین خواهد برد و در نتیجه در معرض قرار گرفتن انسان در مجاور این ویروس را افزایش میدهد .

البته بطور حتم ، پیش بینی وضعیت هریک از این تهدیدها بسیار مشکل است . ویروس فوق از سال 1996 در چین حاضر بوده است و ممکن است که قبل از گسترش اپیدمی سال 2003 در جنوب شرقی آسیا اشاعه یافته باشد . این شیوع فرصتی بسیار مناسب برای ویروس بوده است تا انسانها را آلوده نماید که احتمالا این آلودگی بیش از آنچه که در گزارشها منعکس شده است ، روی داده . حتی ممکن است این ویروس در حال حاضر توانایی انتقال از انسان به انسان را یافته باشد . اما هنوز گزارشی در این مورد منتشر نشده است .

به هر حال با توجه به این مورد ، و از سوی دیگر اشاعه زیاد این ویروس در بین انسانها ، خطر سازگاری این ویروس برای انتقال انسان به انسان افزایش داده است و در صورت بروز این واقعه بایستی منتظر یک پاندمی جهانی بود .

از سوی دیگر ، برغم فرصتی که برای انتشار این ویروس در میان پرندگان وحشی وجود داشته است ، تا امروز جمعیتهای طیور کمی در خارج از جنوب شرق آسیا به این بیماری دچار شده اند . اما پیش بینی آنچه که در آینده روی میدهد بسیار مشکل خواهد بود .

در حال حاضر ، بسیاری از کشورها در معرض تهدیدی بزرگ میباشند و آن این است که آنفلوآنزای پرندگان از طریق ارتباط میان پرندگان وحشی و طیور اهلی به آن کشورها منتقل شده و اشاعه یابد . در این صورت این کشورها در معرض آلودگی محصولات طیور نیز قرار خواهند گرفت . این مورد ، تهدیدی بزرگ برای صنعت طیور سراسر جهان بوده و زندگی بسیاری از مردم و همچنین تامین منابع پروتئینی را تحت تاثیر قرار میدهد .

جامعه بین الملل در تلاش است تا این انتقال را به حداقل مقدار ممکن برساند . FAO به همراه OIE و WHO ارگانهایی کلیدی برای سازماندهی یک پاسخ جهانی در برابر این تهدیدات میباشند . اما در نهایت توجه داشته باشیم که مبارزه و ریشه کنی این بیماری نیازمند همیاری و اتحاد ما میباشد . شعاری که اخیرا توسط سازمانهای یاد شده یادآوری شده است .

 

منبع :

FAO Website .