دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 بیماری گامبورو
بیماری گامبورو گردآوری از : پایگاه اطلاع رسانی جامع مرغداری استان گلستان
  عامل بیماری :
عامل بیماری . عامل بیماری ویروسی است که بنام عامل عفونت بورسها یا infectious agent bursal  نامیده می شوند . این بیماری اولین اولین بار در شهر گامبورو ایالات دلاور آمریکا تشخیص داده شد از اینرو گامبرو نامیده شده است
   

طرز انتشار بیماری :

طرز انتشار بیماری . هنوز مطالعات فراوانی در مورد طرق انتشار بیماری صورت نگرفته ولی امروزه وجود این بیماری در بیشتر کشورها تشخیص داده شده است در بعضی از کشورها نیز اهمیت زیلدی از نظر اقتصادی برای مرغداریها پیذا کرده است. راه معمولی انتشار بیماری وجود مرغ آلوده یا استفاده از وسایل آلوده یا تماس افرادی که با آلودگی سروکار دارند با گله های سالم است . مطالعات انجام شده نشان داده است در لانه ای که بیماری وجود دارد حتی پس از خالی شدن از جوجه تا ۴ماه عامل بیماری در لانه باقی میماندو گله هی سالم را آلوده میسازد .

 

طیور حساس :

طیور حساس . طیور خانگی حساس به این بیماری هستند .

 

نشانیهای بیماری :

نشانیهای بیماری . طیور مبتلا کسل و غیر فعال هستند و اشتهای خود را از دست میدهند . حالت لرزش و تلو تلو خوردن در بسیاری از جوجه های مبتلا ذیذه میشود پر های پایین افتاده و ژولیده میشود .

اسهال آبکی که دارای مقدار بسیاری رسوب اوره ای است بوجود می آید و پس از مدت کوتاهی لاشه ی طیور در حالیکه تلف شده اند در لانه مشاهده میشود .

 

تلفات بیماری :

تلفات بیماری . معمولا تلفات در حدود ۲۰ در صد در گله ها ای که نشانیهای بیماری را نشان داده است میباشد _ معمولا این تلفات بین ۵_۱۰ روز بعد از بروز نشانیهای بیماری بوجود می آ ید مرگ و میر بستگی بسن طیور آلوده دارد از این رو در جوجه ها بین ۱_۱۵ در صد ودر سن ۳_۵ هفتگی دیده میشود معدل تلفات در این سن معمولا ۵ در صد است . در طیور بالغ تلفات معمولا کمتر از این مقدار است

 

تشخیص بیماری :

تشخیص بیماری . نشانیهای ذکر شده بیماری به تشخیص کمک می کنند بوسیله ی کالبد  گشایی تشخیص را میتوان قطعی نمود . مهمترین نشانی بیماری در لاشه خونریزی در عضلات ران و پا می باشد . نورم کلیه ها و بزرگ شدن قابل توجه بورس فایریکوس از علایم مشخص بیماری است .

 

درمان و پیشگیری :

درمان و پیشگیری . استفاده از آنتی بیوتیک و مواد شیمیای اثری از نظر درمان ندارد.استفاده از واکسن اخیرا در بعضی از کشورها با سویه های مخصوص متداول شده است ولی هنوز در همه کشورها عمومیت ندارد . و در حقیقت باید درانتظار واکسنهای موثرتری در آینده بود . بهترین راه کنترل و پیشگیری از بیماری رعایت اصول دقیق و صحیح بهداشت و اعمال مدیریت صحیح است . از اینرو باید از ورود ویزیتورها و وسایل آلوده به لانه جلوگیری به عمل آورد.