دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

پرند فید

جوجه کشی  طیور بهشت

حدیث

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

طیوران ابزار

افرند توسکا

سیانس

بیکداچمن

آگهی

دانلود آهنگ

 بیماری نیوکاسلNew Castle
بیماری نیوکاسلNew Castle گردآوری از : پایگاه اطلاع رسانی جامع مرغداری استان گلستان علت بیماری :
علت بیماری نیوکاسل ویروسی از دسته میکسو ویروس Myxovirus است که ویروس آنفلوآنزای انسان نیز شبیه این ویروش میباشد .
 

طرز انتقال بیماری  :

ویروس به وسیله ترشحات لوله تنفسی و مدفوع پرندهای مبتلا در محیط منتشر میشود . بوسیله جریان هوا و گردخاک ویروس بیماری ممکن است از یک مزرعه به مزرعه دیگر منتقل شود . همچنین انتقال مکانیکی بویسیله وسائل و ماشین و افراد و همچنین طیور وحشی امکان پذیر است . دوره خفته بیماری بین ۲ الی ۱۴ روز است ( بطور معمول در حدود ۳ - ۶ روز میباشد )

طیور حساس :

معمولا مرغ خانگی و بوقلمون به این بیماری حساس میباشند .

علائم و نشانه های بیماری :

در طیور جوان علامت اصلی بیماری اشکال در تنفس است . طیور مبتلا منقار را باز کرده و بسختی هوا را بلغ میکند . ممکن است علائم تنفس شدید و سرفه نیز دیده شود . در بعضی مواقع ممکن است اختلالات بینی با مشکل بودن تنفس توام نباشد . در شرایط انتشار سریع در گله ، علائم عصبی از قبیل لرزش و فلج کامل نیز اغلب دیده میشود . برگشت گردن یکی از علائم مشخص این بیماری میباشد .

در طیور بالغ :

در طیور بالغ علائم تنفسی همیشه به طور روشن و واضح دیده نمیشود . معمولا بیماری به سرعت در بی طیور حساس که واکسینه نشده اند انتشار مییابد . مقدار غذای خورده شده در گله به میزان قابل توجهی کاهش مییابد ، به طوریکه در بعضی اوقات به صفر میرسد . تعدادی تخم مرغهای غیر عادی دیده میشود .  چنانچه طیور در برابر بیماری مقاومت کنند و تلف نشوند تولید تخم مرغ تدریجاً افزایش میشود و در عرض ۶ - ۸ هفته میرود ولی ندرتاً میزان تولید تخم مرغ به میزان قبل از بیماری میرسد

تلفات بیماری :

تلفات در طیور جوان در انواع حاد بیماری در حدود ۹۰ درصد است . در طیور بالغ میزان تلفات بستگی ده نوع ویروس و وضعیت ایمینت طیور فرق دارد .

تشخیص بیماری :

علائم این بیماری اغلب با نشانیهای بیماری تنفسی و عصبی دیگر ممکن است مشابه باشد ، از اینرو بوسیله اطلاعات درمانگاهی و همچنین کالبد گشائی بعد از مرگ و استفاده از آزمایشگاه و جداکردن ویروس بیماری و بالاخره آزمایشهای سرمی میتوان بیماری را به طور قطع مشخص نمود .

درمان و پیشگیری :

برای معالجه بیماری نیوکاسل هیچ دارو و درمانی توصیه نشده است . از اینرو برای پیشگیری از بیماری علاوه بر استفاده از روشهای بهداشتی از واکسن نیز استفاده میشود . در طیور بعد از واکسن برای جلوگیری از آلودگیهای ثانویه که در اثر باکتری موجود میاید معمولا از آنتی بیوتیک استفاده میشود .

در ایران معمولا برای جلوگیری از بیماری از واکسن نوع B۱ و Lasota در سنین مختلف استفاده میشود .