دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 بیماری نیوکاسلNew Castle
بیماری نیوکاسلNew Castle گردآوری از : پایگاه اطلاع رسانی جامع مرغداری استان گلستان علت بیماری :
علت بیماری نیوکاسل ویروسی از دسته میکسو ویروس Myxovirus است که ویروس آنفلوآنزای انسان نیز شبیه این ویروش میباشد .
 

طرز انتقال بیماری  :

ویروس به وسیله ترشحات لوله تنفسی و مدفوع پرندهای مبتلا در محیط منتشر میشود . بوسیله جریان هوا و گردخاک ویروس بیماری ممکن است از یک مزرعه به مزرعه دیگر منتقل شود . همچنین انتقال مکانیکی بویسیله وسائل و ماشین و افراد و همچنین طیور وحشی امکان پذیر است . دوره خفته بیماری بین ۲ الی ۱۴ روز است ( بطور معمول در حدود ۳ - ۶ روز میباشد )

طیور حساس :

معمولا مرغ خانگی و بوقلمون به این بیماری حساس میباشند .

علائم و نشانه های بیماری :

در طیور جوان علامت اصلی بیماری اشکال در تنفس است . طیور مبتلا منقار را باز کرده و بسختی هوا را بلغ میکند . ممکن است علائم تنفس شدید و سرفه نیز دیده شود . در بعضی مواقع ممکن است اختلالات بینی با مشکل بودن تنفس توام نباشد . در شرایط انتشار سریع در گله ، علائم عصبی از قبیل لرزش و فلج کامل نیز اغلب دیده میشود . برگشت گردن یکی از علائم مشخص این بیماری میباشد .

در طیور بالغ :

در طیور بالغ علائم تنفسی همیشه به طور روشن و واضح دیده نمیشود . معمولا بیماری به سرعت در بی طیور حساس که واکسینه نشده اند انتشار مییابد . مقدار غذای خورده شده در گله به میزان قابل توجهی کاهش مییابد ، به طوریکه در بعضی اوقات به صفر میرسد . تعدادی تخم مرغهای غیر عادی دیده میشود .  چنانچه طیور در برابر بیماری مقاومت کنند و تلف نشوند تولید تخم مرغ تدریجاً افزایش میشود و در عرض ۶ - ۸ هفته میرود ولی ندرتاً میزان تولید تخم مرغ به میزان قبل از بیماری میرسد

تلفات بیماری :

تلفات در طیور جوان در انواع حاد بیماری در حدود ۹۰ درصد است . در طیور بالغ میزان تلفات بستگی ده نوع ویروس و وضعیت ایمینت طیور فرق دارد .

تشخیص بیماری :

علائم این بیماری اغلب با نشانیهای بیماری تنفسی و عصبی دیگر ممکن است مشابه باشد ، از اینرو بوسیله اطلاعات درمانگاهی و همچنین کالبد گشائی بعد از مرگ و استفاده از آزمایشگاه و جداکردن ویروس بیماری و بالاخره آزمایشهای سرمی میتوان بیماری را به طور قطع مشخص نمود .

درمان و پیشگیری :

برای معالجه بیماری نیوکاسل هیچ دارو و درمانی توصیه نشده است . از اینرو برای پیشگیری از بیماری علاوه بر استفاده از روشهای بهداشتی از واکسن نیز استفاده میشود . در طیور بعد از واکسن برای جلوگیری از آلودگیهای ثانویه که در اثر باکتری موجود میاید معمولا از آنتی بیوتیک استفاده میشود .

در ایران معمولا برای جلوگیری از بیماری از واکسن نوع B۱ و Lasota در سنین مختلف استفاده میشود .