دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

 پیشگیری از بیماری گامبورو
پیشگیری از بیماری گامبورو دکتر حسینعلی سالدار IBD از بیماریهای ویروسی مسری و حاد جوجه های جوان میباشد که توسط یک ویروس از خانواده بیرناوریده و از جنس بیرنا ویروس Birna Virus
ایجاد میگردد .

این ویروس در مقابل بسیاری از ضدعفونی کنندها و عوامل محیطی مقاومت زیادی دارد که تا چند ماه در سالنهای آلوده و تا چند هفته در آب ، غذا و مدفوع باقی می ماند و از طریق وسایل مرغداری منتقل میگردد . راه معمول آلوده شدن به بماری از طریق دهان میباشد ولی عامل بیماری از راه تنفس و چشم سرایت میکند . ویروس بعد از اینکه وارد بدن گردید ، حدود یازده ساعت بعد آلودگی از طریق خون وارد بورس _ فابریسیوس ( Bursa Fabricius ) میشود . سلولهای هدف ویروس ، لنفوسیت ها و لنفوبلاست های B میباشند .

 

نشانه های بالینی بیماری در زیر سه هفته بدون علائم کلینیکی میباشد که یا سویه ای با حدت پایین گله را مبتلا میکند و یا سطح آنتی بادیهای مادری موجود در خون بالاست . ولی در سن ۳ تا ۶ هفته بیماری با علائم کلینیکی همراه میباشد که عبارتند از :

 •  
  • ژولیدگی پرها

  • عدم تحرک

  • کاهش اشتها

  • کاهش مصرف آب

  • اسهال آبکی سفید که به ندرت خونی میشود  

  نشانه های کالبد گشایی شامل هیدراته شدن لاشه ، خونریزی عضلات ساق ، ران و گاهی پیش معده ، بورس فابریسیوس ابتدا بزرگ ، ملتهب ، ارماتوز ; کرم رنگ ( داخل بورس چرک و خونی میباشد ) و پس از ۳ تا ۸ روز بورس آتروفی میگردد .

  این بیماری درمان خاصی ندارد و فقط میتوان درمان حمایتی برای گله در نظر گرفت .

  استراتژی پیشگیری

  هم اکنون شیوع بیماری گامبورو در اکثر فارمهای گوشتی مشاهده میشود و این در حالیست که اصول اولیه امنیت زیستی ( Biosecurity ) در اکثر فارمهای نژاد گوشتی رعایت نمیشود .

  مهمترین و بهترین راه این است که از ورود این ویروس به فارم جلوگیری شود و این عمل مستلزم کنترل تردد افراد غریبه ، کارگر ، دامپزشک ، ماشین حمل دان و سوخت است . همچنین حامل و ناقلین ویروس شامل پرندگان ، سگ ، موش و سوسک را در محیط فارم حذف کنیم .  البته این را نیز باید متذکر شد که محلهای تجمع مرغدارها از قبیل تعاونیها ، تحادیه ها ، محلهای فروش دان ، داروخانه های دامپزشکی و… میتوانند محل شیوع بیماری باشند .

  حال اینجا این سوال پیش میآید که :

  بعد از آلودگی فارم به ویروس عامل بیماری گامبورو چه باید کرد ؟

  الف . ضد عفونی و بهداشت

  •  
   • بعد از خالی کردن کود و وسایل سالن ابتدا شستشوی سالن یا خیساندن با آب بمدت حداقل ۳۰ دقیقه

   • شستشو با آب گرم پر فشار همراه با یک دترجنت ( مواد شوینده )

   • شعله دادن کف و دیواره های سالن تا ارتفاع ۱/۵ متری

   • شستشو با آب گرم و یک ضد عفونی کننده موثر مثل ترکیبات ید از خانواده هالوژنها و همچنین سقف ; دیوارها ، ورودی و خروجی هوا با یک دستگاه اسپری پاش از بالا با پایین ضد عفونی شود .

   • ظروف آبخوری و دانخوری با مواد شوینده شستشو و سپس با یک ضد عفونی کننده مثل سانوسیل به نسبت ۲ تا ۳ در درصد ضدعفونی گردد .

   • گاز دادن سالن به نسبت ۱۰ گرم پرمنگنات + ۲۰ cc فرمالین ۴۰ درصد برای هر متر مکعب از فضای سالن ( حداقل دمای سالن ۲۵ درجه سانتیگراد و رطوبت آن ۶۵ درصد باشد )

   • اطراف سالن و محل عبور افراد و وسایل نقلیه را با آهک به به نسبت هر ۱۰۰ متر مربع بقدار ۵۰ کیلوگرم یا با سود بمقدار ۱۰ کیلوگرم بپوشایند .  

   ب . واکسیناسیون

   بدلیل مقاومت بالای ویروس و دفع زیاد آن توسط پرنده مبتلا به محیط ، حذف همه منابع عفونت بعد از آلودگی محل پرورش عملاً غیر ممکن است و نمیتوان محیط آلوده را تنها با یک دوره ضدعفونی ، پاک و عاری از ویروس کرد . معهذا برای ریشه کنی بیماری باید به استراتژی واکسیناسون روی آورد و این عمل باید در زمان خاصی انجام گیرد . زیرا هنگامی که واکسن گامبورو در جوجه هایی که حاوی تیتر بالای آنتی بادی مادری هستند تجویز شود این واکسن توسط آنتی بادیهای مادر خنثی میگردد که در نتیجه واکسن موجب القای ایمنی نمیشود .

   نیمه عمر آنتی بادیهای مادری در جوجه های گوشتی تقریباً سه روز میباشد . تیتر آتی بادی های تا چهار روز اول زندگی جوجه حدوداً در همان سطح باقی میماند و از روز چهارم به بعد به ازای هر سه روز یک مرحله از نیم عمر از تیتر کاسته میشود .

   با پیشرفتهای حاصله میتوان بهترین زمان واکسیناسیون را با کمک آزمایش Elisa ( الیزا ) و روشهای زیر محاسبه و مشخص کرد . 

   •  
    • ابتدا میزان تیتر آنتی بادی مادری را در جوجه ها بعد از ورود به فارم با کمک آزمایش الیزا Elisa اندازه گیری نمایید . ( در نظر داشته باشید که کیفیت جوجه ها خوب و حداقل تعداد نمونه ها ۱۸ قطعه باشند ) سطح آنتی بادی در جوجه ها به شکل خاص و منظمی کاهش میابد . مع الوصف وقتی میزان آنتی بادیهای مادری به حد کافی کاهش یافت به نحوی که واکسیناسیون موثر واقع شود باید واکسیناسیون صورت گیرد که تشخیص این زمان میتوان از فرمول Ben Kouwenhoven  

    maghaleh116.gif

    و یا از روش تکمیل شده فوق بنام Deventer بهره برد . بطور مثال :      
    ۹ = ۴ + ۵ اولین واکسن در روز تیتر جوجه ۴۰۷ و سن جوجه در ۴ روزگی ( روز خونگیری )
    ۱۷ = ۴ + ۱۳ اولین واکسن در روز تیتر جوجه ۲۵۰۸ و سن جوجه ۴ روز
    ۲۰ = ۵ + ۱۵ اولین واکسن در روز تیتر جوجه ۴۰۹۶ و سن جوجه ۵ روز
    ۲۴ = ۵ + ۱۹ اولین واکسن در روز تیتر جوجه ۱۰۳۱۹ و سن جوجه ۵ روز
       

   •