دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

پرند فید

جوجه کشی  طیور بهشت

حدیث

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

طیوران ابزار

افرند توسکا

سیانس

بیکداچمن

آگهی

دانلود آهنگ

 بيمارى مايکوپلاسما گالى سپتيکوم و روش هاى پيشگيرى ازآن
 

بيمارى مايکوپلاسما گالى سپتيکوم و روش هاى پيشگيرى ازآن

عفونت :
مايکوپلاسماگلى سپتيکوم به عنوان يکى از مهم ترين عوامل تهديدکننده سلامت گله هاى طيور بشمار رفته و در حدود يک سوم جمعيت طيور تخمگذار عموم کشورها با اين عفونت درگير بوده 75% اين مرغان در سنين متفاوت و 15 درصد همسن بوده اند . در مورد نژاد هاى خانگى اين معضل تا 90% گله را درگير مى نمايد . بقيه ماکيان مانند بوقلمون ، کبک ، قرقاول صحرايى ، مرغ شاخدار ، بلدرچين ، اردک ، و پنگوئن نيز مستعد ابتلا بوده و درامان نمى باشند و گاهى اوقات ديده مى شود که علائم بيمارى را تا برخورد به شرايط خاص نظير استرس بروز نمى دهد . بروز بيمارى متعاقب درگيرى با عفونت ، تابع شرايط محيطى مى باشد و عامل بيمارى در مقابل مواد شيميايى مختلف نظير ضد عفونى کننده ها و آنتى بيوتيک هاى وسيع الطيف حساسيت زيادى نشان مى دهد . شدت و علائم ظاهرى بيمارى در صورت همزمانى با عفونت هاى ديگر يا عوامل مستعد کننده متغير است . عوامل مستعد کننده شامل کمبود مواد غذايى ، بدى شرايط تغذيه ، نحوه مديريت فارم ها و نيز ميزان آمونياک و گرد و غبار مى توانند مضر باشند . ساير عوامل بيمارى زا شامل ويروس نيوکاسل و عفونت هاى تنفسى (برونشيت ) سويه هاى مورد استفاده در واکسن و يا فرم بيمارى زاى اشرشيا کلى و هموفيلوس گالينارم نيز مطرح مى باشند .
در شرايط تجربى طول دوره کمون بيمارى ، فاصله زمان آلودگى و بروز عفونت بين 6-21 روز مى باشد . اين در حاليست که در شرايط طبيعى در فارم ها به دليل عدم کنترل جميع شرايط امکان تشخيص دقيق دوره نهفتگى بيمارى (ميزان و طول مدت تهاجم عامل بيمارى ) وجود ندارد . ظهور علايم با شروع توليد مقارن بوده (بين هفته 26-38) و احتمالاً نشان دهنده دوره نهفتگى طولانى اين بيمارى مى باشد . سرعت انتشار اين بيمارى در داخل گله بسيار زياد است . زمان انتشار بيمارى درتمامى گله در حدود يک يا دو هفته بعد از اولين آلودگى مى باشد . نحوه انتشار از طريق تماس مستقيم و نيز از طريق هوا ، گرد و غبار ، قطرات آب و ظرف و لوازم آلوده است . در اين خصوص جعبه هاى حمل و مواد غذايى و آب و حتى نژاد مرغ را نيز نبايد از نظر دور داشت . طبيعتاً مراکز جوجه کشى از اهميت زيادى برخور دارند و انتشار بيمارى از طريق هچرى ها و تخم مرغ هاى آلوده (از مادر ) مهم مى باشند. شدت و ميزان درگيرى گله با بيمارى متغيير بوده ، در فصول سرد ، دوره نهفتگى بيمارى طولانى تر و حدت بيشترى دارد ، به خصوص در طيور جوان حدت بيمارى از طيور مسن بيشتر است . طيور بهبود يافته در واقع به عنوان حامل بيمارى مطرح مى باشند . علائم اين بيمارى به تدريج در گله نمود پيدا مى کند . علائم تنفسى معمولاً تا هفته ها باقى مى ماند .اولين علامت ريزش ترشحات کف آلوده و تورم چشم ها مى باشد . طيور مبتلا برخى اوقات علايمى نظير سرفه خشک و خس خس و رال تنفسى را نشان مى دهند . ضعف وضعيت جسمانى و افت وزنى معمولاً در اين بيمارى مشهود است . در نيمچه شدت علائم بيمارى شديدتر بوده و شامل کاهش شديد رشد و کاهش جذب مواد غذايى است .
طيور تخم گذار کاهش مصرف غذايى را نشان داده و به توليد خود در سطح پايينى ادامه مى دهند . اولين ضايعات در بوقلمون در کيسه هاى هوايى و ريه ها نمايان مى شوند . در بعضى موارد تورم يک يا هر دو سينوس پيش چشمى رخ مى دهد . اغلب کيسه هاى هوايى ضخيم و تورم را نشان مى دهند ( به خصوص اگر اين مسئله با واکسيناسيون هاى برونشيت و نيوکاسل توام باشد ) حتى در برخى موارد کيسه هاى هوايى داراى ترشحات پنيرى ولزج هستند .بسته به شرايط محيطى و آب و هوايى و درگيرى با عفونت هاى ثانويه ، درصد ابتلا و مرگ و مير در فارم ها ميزان متغيرى را نشان خواهد داد.در نيمچه ها عفونت خفيف با مرگ و مير کم تا شديد با مرگ و مير بالا بروز مى کند در صورت عدم انجام اقدامات مديريتى مناسب و وجود استرس در گله يا ساير عوامل بيمارى زا ميزان مرگ و مير بالا خواهد رفت . طيور بالغ معمولاً در صد مرگ و مير پايين نشان مى دهند ، ولى اغلب آنها ظاهرى غير سالم و بيمار گونه خواهند داشت . در بوقلمون وضعيت متفاوت بوده و انتظار تلفات بالايى مى رود . تشخيص اوليه ممکن است بر اساس تاريخچه گله و گزارشات ثبت شده از دوره باشد و يک تست داخل لوله يا پليت جهت تشخيص عامل بيمارى زا (مايکوپلاسما گالى سپتيکوم ) مى تواند فرد را نسبت به تشخيص اوليه مطمئن تر سازد .تائيدات بعدى با جداسازى عامل و شناسايى آن صورت خواهد گرفت . اعتقاد عمومى بر اين است که بروز عفونت مايکوپلاسما گالى سپتيکوم يک ضايعه بزرگ براى مرغدار محسوب مى شود . به علاوه افت توليد و تلفات ، مرغدار را وادار به استفاده از دارو و ساير تمهيدات نظير پاکسازى محيط و نگهدارى مضاعف مى نمايد. سالن ها حداقل براى مدت 30 تا 90 روز بايد خالى نگه داشته شوند. کاهش توليد ، کاهش فروش را در پى داشته و وضعيت را به مراحل بدتر سوق ميدهد . اگر گله اى آلودگى به اين نوع بيمارى را نشان دهد معمولاً سود خوبى نخواهد داشت .
پيشگيرى
به عنوان اولين قدم ، امروزه قرنطيقه انفرادى در مرغدارى ها اعمال مى شود . همه فعاليت ها را بايد متوقف نمود، افرادى که به مرغدارى رفت و آمد دارند (به خصوص آنهايى که با گله تماس دارند)از مهمترين عوامل انتقال محسوب مى شوند . البته اين تماس ها تا زمانى که لاکرهاى مناسبى تعبيه نشده باشند به طور کامل قابل کنترل نخواهد بود . هر ساله بايد کليه فعاليت ها را ثبت و در گزارشات قيد نمود . اين مسئله کمک بسزايى براى افرادى خواهد بود که براى ارزيابى گله و درمان يا جلوگيرى از پيشرفت بيمارى فعاليت مى کنند . از بازديدهايى غيرضرورى ، مخصوصاً از ساير فارم ها اجتناب شود . در صورت اجبار به بازديد ، حدالامکان در روز فقط از يک سالن بازديد گردد . در اين مورد مدير اين فارم ها بيشتر مد نظر مى باشند .اين موضوع بايد براى کارگران نيز کاملاً روشن و توجيه شده باشد و بعلاوه خانواده هاى کارگران نيز نبايد در محل هايى نظير سالن هاى بسته بندى و فرآورى گوشت يا جوجه کشى و ساير محل هايى که احتمال آلودگى در آنها زياد است مشغول به کار باشند . لازم است در مورد اين اقدامات با مسئول فارم يا مدير مرغدارى هماهنگى لازم به عمل آمده باشد . در صورت اشتغال به کار ايشان در چندين سالن از يک مجموعه ، سعى جداسازى محدوده هاى کارى و مديريت سالن ها نماييد تا از چرخش افراد بين سالنهاى با آلودگى متفاوت يا با سن متفاوت جلوگيرى شود . براى بازديدکنندگان لباس و روپوش هاى مجزا و مخصوص فراهم نماييد . افراد را قبل از ورود کنترل کنيد . به هيچ وجه اجازه ورود رانندگان کاميون به سالن ها ندهيد .کارگران پاره وقت نيز بايد لباس خاص خود را داشته و به طور مرتب شستشو شوند .
برنامه پيشرفته قدم به قدم
پاک سازى سالن هاى آلوده :
ـ سالن ها را به طور کامل تخليه نماييد ( تمام طيور و لوازم و تجهيزات قابل انتقال و هر آنچه که احتمال آلودگى داشته باشد .)
ـ بستر و تمامى فضولات را از کف سالن منتقل کنيد .
ـ تمامى سطوح داخلى و خارجى ديوارها ، سقف ، ستون ها ، تهويه ها و دريچه هاى آن ، مجارى ورود هوا و ساير جاها را به طور دقيق با فشار آب شستشو دهيد . استفاده از مواد پاک کننده سرعت اين شستشو را بالا مى برد .
ـ از ترکيبات فنل دار يا اسيد کرسيليک با غلظت مناسب و يا ترکيبات کلردار 025/0% استفاده و کليه سطوح داخلى و خارجى سالن را ضدعفونى نماييد .
ـ کف سالن و تمامى ديوارها تا ارتفاع 5/1 تا 2 متر و ستون هاى آن را با اسپرى محلول 1/0% گلوتارآلدئيد در يک گالون براى 10 متر مربع ضدعفونى نماييد . همچنين به شعاع 2 تا 5 مترى (5 تا 10 فوت ) اطراف سالن و درهاى ورودى را اسپرى نماييد . تمامى منافذ ورودى و مبادى سالن ها را به مدت 24 ساعت مسدود نموده و هيچ گونه تهويه اى انجام ندهيد . روز بعد با ايجاد گاز فرمالدئيد و بستن منافذ و ورودى هاى سالن ، هواى آن و زواياى غير قابل دسترسى را ضد عفونى نماييد .
ـ مبادى ورودى و ستون هاى داخلى و نيز سطح ديوارها را با اسپرى ضد حشره حاوى کاربايل با غلظت توصيه شده ضد عفونى نماييد تا ورود حشرات ناقل تا حدى کنترل شود . با اضافه نمودن مالاتيون و يا استفاده توام با گريسيليک اسيد مى توان در مکان هاى مختلف از آن استفاده نمود .
ـ تجهيزات سالن را بعد از شستشو و ضد عفونى مجدداً به سالن انتقال دهيد .
ـ به مدت دو هفته سالن را خالى نگه داريد .
ـ در صورت وجود سابقه بيمارى محيط بيرون سالن را نبايد از نظر دور داشت و بايد تمهيدات خاصى براى جلوگيرى از عفونت و آلودگى مجدد در نظر گرفت .
ـ جوجه ها را حتماً از جوجه کشى عارى از عوامل مايکوپلاسما تهيه کرده و حتى در اين مورد تخم مرغها و وسايل حمل آنها نيز بايد کنترل گردند .
ـ کارکنان مرغدارى بايد جهت رسيدگى ، از سالن هاى داراى جوجه هاى جوان به طرف سالن هاى داراى جوجه هاى مسن تر حرکت نمايند . ( در صورت نگهدارى گله هاى با سن متفاوت )
ـ بهتر است سن همه گله ها يکسان باشد و از محل هاى مجزايى خدمات بگيرند (مخازن دان مجزا)
ـ کارگران و عوامل نگهدارى گله ها را مکلف به استفاده از لباس و کفش مناسب و مجزا نماييد و براى ساير افرادى که حضور دائمى ندارند لباس هاى مجزا و مشخصى در نظر داشته باشيد . اين مسائل اثرات چشمگيرى در کنترل و جلوگيرى از بيمارى دارد .
ـ در صورت ارائه سرويس توسط ماشين ها و وسايل نقليه مشترک (جهت حمل دان و حمل تخم مرغ ) رانندگان آنها نبايد خودرو را ترک نمايند . و در صورت عدم امکان رعايت اين مسئله حدالامکان نبايد وارد مخازن دان شوند