دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

جوجه کشی  طیور بهشت

حدیث

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

طیوران ابزار

افرند توسکا

سیانس

بیکداچمن

پرند فید

آگهی

دانلود آهنگ

 خصوصیات عمومی پرندگان ( قسمت اول )
 

خصوصیات عمومی پرندگان ( قسمت اول )

 

همگی ما تا حدودی با پرندگان آشنایی داریم . ممکن است ، این آشنایی ناشی از برخورد هر روز ما با پرندگان و مشاهده آنها در محیط زندگیمان باشد .

هریک از ما ممکن است که این دسته از جانوران را بعلت مشخصی پرنده بنامیم . برخی بعلت داشتن بال و پر آنها را پرنده می نامیم . برخی از ما بعلت پرواز این جانوران و برخی نیز بدلیل داشتن منقار . اما سوالی که دراینجا مطرح میشود اینست که به راستی از نظر علمی به چه جانورانی پرنده اطلاق میشود ؟

 

خصوصیات پرندگان :

ü      پرندگان از لحاظ رده بندی در کلاس Aves و در Kingdom انیمالیا قرار می گیرند . دانشمندان کلاس Aves را به بیست و پنج تا سی Order تقسیم کرده اند . همچنین هر Order نیز ، به Families ، Generals و Species تقسیم میشوند . بایستی توجه کرد که دانشمندان این رده بندی را با توجه به ساختمان معمول ، ویژگیهای معمول ، آناتومی پرندگان و همچنین شباهتهای ژنتیکی پرندگان انجام میدهند .

ü      اندامهای جلویی در پرندگان بصورت بال درآمده است . اما نظر شما در مورد اندامهای جلویی پنگوئن ها چیست ؟ بنظر شما این اندامها باله های پنگوئن است و یا بالهای آن .

در واقع ، بسیاری از افراد تصور میکنند که پنگوئن فاقد بال است و دو اندام پسین این جانور ، باله های این جانور است که برای شنا کردن سازش یافته است . اما حقیقت موضوع این است که این اندامها نیز بال میباشند . تنها تفاوت این بالها با بالهای پرندگان دیگر در نحوه استفاده از آنهاست . در حقیقت ، این بالها برای حرکت بهتر پنگوئن در آب سازش یافته است .

ü      خصوصیت دیگر پرندگان که میتواند سبب متمایز شدن آنها از سایر جانوران شود ، فاقد دندان بودن این دسته از جانوران است . در حقیقت ، پرندگان برای خوردن غذا و یا تکه تکه کردن آن از منقار خود استفاده می کنند . بایستی توجه کرد که منقار ، در هر پرنده ایی برای نیازهای آن پرنده سازش یافته است .

ü      اما وجه تمایز دیگری که در پرندگان وجود دارد قلب چهار قسمتی آنها میباشد .

ü      پرندگان تخم گذار هستند و بر روی تخم خود میخوابند . بنظر میرسد که این خصوصیت نتواند سبب تمایز کامل پرندگان از سایر جانداران شود زیرا برخی دیگر از جانداران مانند خزندگان نیز تخمگذار هستند .

ü      پرندگان خونگرم هستند .

ü      بدن پرندگان از پر پوشیده شده است . در واقع تنها ، بدن پرندگان از پر پوشیده شده است و تمامی پرندگان نیز پر دارند . میتوان از این خصوصیت بعنوان وجه تمایزی مناسب میان پرندگان و سایر جانداران استفاده نمود .  

در اغلب موارد با توجه به این هفت خصوصیت میتوان جانوری را پرنده نامید و آنرا طبقه بندی نمود . اما ، در مواردی که با توجه به این خصوصیت نتوان جانوری را طبقه بندی نمود دانشمندان با اسفاده از خصوصیات ژنتیکی جانور ، آنرا طبقه بندی مینمایند .

 

آیا خفاشها پرنده هستند ؟

بسیاری از افراد به اشتباه تصور میکنند که خفاشها در دسته پرندگان دسته بندی میشوند . خفاشها مانند پرندگان پرواز نموده و خونگرم نیز هستند . اما باید توجه کرد که این جانوران واجد دندان بوده و بدنشان از مو پوشیده شده است .

در واقع ، خفاشها تنها پستانداران پرنده میباشند .

خفاشها زمانی که جوان هستند با شیر تغذیه میشوند و پس از آن نیز گوشتخوارند . اغلب خفاشها در شب فعالیت میکنند و در طول روز بصورت وارونه میخوابند . این پستانداران را میتوان در هر محیطی یافت .

در حال حاضر ، نزدیک به نهصد گونه خفاش وجود دارد .

کوچکترین خفاش شناسایی شده خفاشی است موسوم به Bumble Bee که طول دو بال آن از هم شانزده اینچ میباشد و وزن آن کمتر از یک پنی است .

اما ، طول دو بال بزرگترین خفاش شناسایی شده از هم یک متر و هشتاد سانتیمتر بوده و وزن آن نیز به دو پوند ( یک کیلوگرم ) میرسد .

محل زندگی پرندگان :

بعلت قابلیت پرواز در بسیاری از پرندگان ، این جانوران را در همه جای دنیا میتوان یافت . پرندگان شمال پنج هزار مایل در سال پرواز میکنند تا به جنوب بروند و برعکس .

بسیاری از پرندگان توانایی پرواز ندارند . بیشتر ما ممکن است که معدودی از پرندگان ( که اغلب از انواع پرندگان صنعتی هستند ) را بشناسیم که این توانایی را ندارند . اما جالب است که بدانید ، بسیاری از طوطیها نیز توانایی پرواز ندارند .

 

تعداد گونه های پرندگان :

حشرات با هشتصدهزار گونه ( Species ) متنوع ترین جانداران هستند . پس از حشرات ، پرندگان با نه هزار گونه ( Species ) در رتبه دوم قرار دارند .

تعداد سایر گونه ها نیز بشرح جدول زیر میباشد :

 

 

نام گونه

 

 

حشرات

 

 

پرندگان

 

 

خزندگان

 

 

پستانداران

 

 

ماهی ها

 

 

تعداد گونه

 

 

هشتصد هزار

 

 

نه هزار گونه

 

 

شش هزار گونه

 

 

چهار هزار و ششصد گونه

 

 

سه هزار گونه

 

بزرگترین و کوچکترین پرندگان :

کوچکترین پرنده ایی که تاکنون شناسایی شده است ، Bee Humming Bird میباشد . این پرنده دو و نیم اینچ طول دارد و هشت صدم اونس وزن آن میباشد .

اما ، غول پیکر ترین پرنده یافت شده نیز ، پرنده ایی موسوم به Albatross میباشد که طول هر دو بال آن باهم یازده فوت میباشد .

 

در مقاله بعدی سعی خواهیم کرد که برخی اطلاعات عمومی در مورد طیور صنعتی در اختیار شما قرار دهیم .

 

منبع :

www.nhm.org

Natural History Museum Of Los Angeles .

 

نویسنده :

علیرضا گائینی . دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی . دانشگاه آزاد اسلامی . واحد گرمسار .

مهرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار خورشیدی .

 

                                                                                   

تغییر آنگاه شروع می شود که فردی پله بعدی را ببیند.

 

                ویلیام درایتن