دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

تهران طیور

حدیث

طیور بهشت

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

سیانس

دانلود

 کاهش هزینه انرژی در مرغداری
کاهش هزینه انرژی در مرغداری مترجم: دکتر خاطره دادخواه افزایش سریع هزینه های سوخت مرغداران را مجبور نموده تا به حفظ انرژی بپردازند .
بیشترین انرژی مورد استفاده در مرغداری صرف پرورش روزهای اول می شود . شرایط آب و هوایی نا مساعد (زمانی که مصرف غذا بالا باشد) سبب کاهش میزان رشد می شوند . همچنین بیماریهای تنفسی به خاطر کاهش کیفیت هوا شایع می باشند . لذا زمانی که پرورش دهندگان یک جایگاه راحت فراهم نمایند سود نیز افزایش پیدا می کند .   نکاتی چند پیرامون کاهش مصرف انرژی و هزینه ها در مرغداری :

عایق بندی سالن های مرغداری :

سالن و وسایل مرغداری را به بهترین شکل نگهداری نمایید و اگر نیازی به تغییر و یا تعمیر دارند انجام دهید جهت ممانعت از ، از دست دادن گرمای بیش از حد مرغداریتان را عایق بندی کنید ۱۲-R برای سقف و  ۸-R برای دیوار .

عایق هایی که توسط پرندگان ، جوندگان و یا حشرات آسیب دیده اند را تعمیر و یا جایگزین نمایید .

نصب و ایجاد سد بخار :

ارزش R بیشتر مواد عایق بندی وقتی که مرطوب باشند شدیدا کاهش می یابد جهت جلوگیری از مرطوب شدن عایق باید فضای مرده ای بین لایه های آن تعبیه شود . این فضا را سد بخار می نامند.

نوار درز جهت جلوگیری از عبور هوا استفاده نمایید :

نوار درز سراسری در همه سوراخهای درها جهت جلوگیری از عبور هوا (در زمان بسته بودن درها) استفاده نمایید .

وسایل را کنترل نمایید :

تایمرها و ترموستات ها را جهت صحت شان چک کنید . اگر قابل تعمیر نمی باشد آنها را تعویض نمایید . در ضمن تمیز بودن این وسایل ضرورت دارد .

از اتلاف آب جلوگیری نمایید :

رطوبت بستر را با تهویه صحیح کاهش داده و اگر نشتی در لوله های آب می باشد تعمیر نمایید . چون در صورت نشتی آب نیاز به گرمای اضافی جهت تبخیر داریم همچنین فیلترها را از لحاظ تمیزی چک نمائید .

اختلاف دما را رفع نمائید :

هوای گرمتر نزدیک به سقف و هوای خنک تر نزدیک به کف می باشد . در مکانهای با سقف بلند دارای تغییر دمای بیشتر بین کف و سقف می باشند . از ترکیبی از فن ها برای گردش هوا و ایجاد یک دمای یکنواخت در همه سطوح استفاده نمائید . این کار استفاده از انرژی را با حرکت هوای گرم به سطحی که پرنده در آن می باشد بهبود می بخشد .

تهویه صحیح انجام دهید :

افزایش سرعت تهویه اغلب برای کنترل رطوبت بستر و جایگاه ضروری می باشد (البته اینکار را تنها درگرمترین زمانهای روز انجام دهید) چون تبخیر رطوبت دمای جایگاه را شدیداافزایش می دهد .

حفظ و نگهداری از وسایل :

یک برنامه مناسب نگهداری از وسایل اتخاذ کنید . فن ها و دریچه ها را تمیز نموده و سپس موتور و اتصالات را روغن کاری نمائید . دریچه هایی که سبب خروج ناخواسته هوا می شوند را تعویض نمائید . همه فن های بازی که مورد استفاده قرار نمی گیرند را با ورقه های پلاستیک و یا مواد دیگر بپوشانید . اسباب سیاه رنگ (دوده ای) بدین معنی است که سوخت به طور صحیح و مناسب نمی سوزد که نتیجه آن تولید گازهای مضر و موتوکسیدکربن زیادی می باشد .

نگهداری و پرورش صحیح :

به دقت از پیشنهادات برنامه کمپانی تان (به خصوص در طی سه هفته اول) پیروی نمائید . همواره پرورش خوب بستگی به وسایل دارند که مورد استفاده قرار می گیرند .

دما را به تدریج کاهش دهید :

بعد از بر قرار کردن دمای اولیه مناسب دما را ۲ تا ۳ درجه هر ۳ تا ۴ روز کاهش دهید بهتر است تا اینکه ۵ درجه بعد از یک هفته ,کاهش تدریجی شرایط راحت بدون اتلاف انرژی را فراهم می کند .

جهت نشست گاز دستگاهها را تست نمائید :

قبل از شروع پرورش هر دستگاهی را جهت نشست گاز چک نمائید . از نشست گاز به واسطه استفاده اختصاصی از لوله گاز توصیه شده برای پرورش جلوگیری کنید .

برای امتحان یک محلولی از صابون و آب استفاده نمائید که حبابهای هوا نمایانگرنشست گاز می باشند . هیچ گاه نشست گاز را با اشتغال تست نکنید .

فشار گاز مناسب ایجاد کنید :

فشار گاز مناسب تعیین شده توسط سازنده وسایل یا کمپانی گازتان ایجاد نمائید . کاهش فشار گاز موجب عملکرد نادرستی می شود . بیش از یک سایز از خط گاز ممکن است برای ایجاد فشار مورد نیاز در همه هیترها ضرورت داشته باشد . وقتی که گاز مورد استفاده قرار می گیرد همه دریچه ها کاملا باز باشند .

ر گلاتورها کنترل شوند :

تحت هیچ گونه شرایطی رگلاتورهای مخزن گاز را خودتان تنظیم نکنید . از کمپانی گاز برای کنترل رگلاتور هایتان کمک بخواهید .

مصرف زیاد نور را کاهش دهید :

بیشتر مرغداریها بیشتر از نیازشان نور مصرف می نمایند جوجه های گوشتی وقتی که نور کافی در دسترس باشد به خوبی کارشان را انجام می دهند برای پیدا کردن غذا و آب ۱/۲ Foot Candle از نور کافی است . در بیشتر مواقع سوخت الکتریکی را با استفاده از لامپ چراغ برق با وات پایین کاهش دهید . با استفاده منظم از سویچ برق و با تغییر به یک منبع نور کار آمد برای کاهش شدت نور استفاده نمائید .

کارایی چراغها را افزایش دهید :

غالبا لامپهای روشنایی را تمیز کرده و لامپهای کم نور را با لامپهای کار آمد تر جایگزین نمائید . همچنین منعکس کننده های نور می توانند مقدار نوری که به پرنده می رسد دو برابر کرده و هزینه نور را به نصف کاهش دهند .

 

در پایان باید بدانیم اگر رکوردهای صحیح از مصرف انرژی تان نداشته باشید ذخیره انرژی  موفق نمی باشد . در ضمن اگر شما مقدار سوخت مصرف موتور ، گاز ، بنزین ، و الکتریکی را ندارید از صورتحساب سوخت خریداریتان استفاده نمائید . رکوردهای مصرف سوخت ماهیانه تان را برای تعیین نتیجه برنامه بکار گرفته شده مقایسه نمائید .      

منبع : شبکه اطلاع مرغداری