دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

پرند فید

جوجه کشی  طیور بهشت

حدیث

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

طیوران ابزار

افرند توسکا

سیانس

بیکداچمن

آگهی

دانلود آهنگ

 چگونگی بیمار شدن گربه ها توسط آنفلوآنزای طیور :
 

چگونگی بیمار شدن گربه ها توسط آنفلوآنزای طیور :

 

بر اساس اخبار منتشره در هفته اخیر در مجله Science ، گربه ها مستعد بیماری توسط ویروس H5N1 آنفلوآنزای طیور میباشند . گربه هاهمچنین میتوانند این ویروس را در میان یکدیگر منتشر کنند .

ولی کارشناسان معتقدند که با توجه به آزمایشات صورت گرفته ، خطری در مورد ابتلای انسان از طریق گربه ها وجود ندارد .

تیم تحقیقاتی Thijus Kuiken در مرکز بهداشتی Erasmus در روتردام طی گزارشی بیان نمودند که برخی از گربه ها از نوعی ویروس غیر طبیعی آنفلوآنزا کشته شده اند . بر اساس تحقیقات این گروه ، گربه ها بحالت عادی مستعد بیمار شدن با ویروس نوع A این بیماری نمیباشند .

این در حالی است که بر اساس گزارشات رسیده ، در ناحیه ایی که طیور با ویروس H5N1 بیمار شده بودند ، پانزده گربه خانگی آلوده به همین ویروس شناسایی شدند . بر طبق گزارشات رسیده ، یکی از گربه ها با چند مرغ تغذیه شده بود . این گزارش در پایان اضافه میکند که چهارده عدد از این گربه ها مرده اند .

تیم تحقیقاتی Kuiken در آزمایشی ، شرایط بیماری را در آزمایشگاه شبیه سازی کردند . این گروه ، این شبیه سازی را با تغذیه گربه ها توسط مرغهای بیمار انجام دادند .تمامی گربه ها پس از تغذیه بیماری را در ریه های خود گسترش دادند . این التهاب در برخی از گربه ها شدیدتر و در برخی نیز کمتر بود . پس از شش روز یکی از گربه ها در اثر این بیماری مرد .

پس از اثبات انتقال ویروس بیماری زای H5N1 از پرندگان به گربه ها ، گروه تحقیقاتی Kuiken در صدد برآمدند تا امکان انتقال این بیماری در میان گربه ها را نیز مورد بررسی قرار دهند .

مسئولین این گروه تحقیقاتی لزوم انجام این تحقیقات را سلامتی گربه ها بیان کردند . به گفته مسئولین این گروه گربه ها در معرض خطر ابتلا به ویروس H5N1 هستند . آنها با این ویروس بیمار میشوند و سپس می میرند .

دومین دلیل لزوم انجام این تحقیقات از نظر مسئولین این گروه ، بازنگری مبانی همه گیرشناسی ویروس H5N1 در این منطقه میباشد . دلیل این کار نیز عدم بررسی ویروس H5N1 تا این زمان در گربه ها بوده است . زیرا تاکنون گربه ها ، خطری برای ابتلای انسان به بیماری آنفلوآنزای طیور نبوده است .

در واقع نگرانی اصلی این است که ، این ویروس ممکن است برای انتقال به انسان خود را سازگار نماید . پس از آن ممکن است براحتی از انسانی به انسان دیگر منتقل شود و در نهایت در انسان گسترش یابد .

مسئولین تیم تحقیقاتی Kuiken بیان نمودند که :

حقیقت اینست که ویروسی که سبب بیماری در گربه ها شده است ، فرصت مناسبی را یافته است تا برای تکثیر در میان پستانداران به سازگاری برسد . این سازگاری خطری جدی در جهت بحالت پاندمیک درآمدن بیماری آنفلوآنزا در میان انسانهاست .

اخبار رسیده ، مبنی بر این است که در ماه گذشته مواردی از ابتلای خوکها به این ویروس در WHO ثبت شده است .

یکی از مسئولین بخش نظارت و واکنش در برابر بیماریهای قابل انتقال WHO گفت :

دستاوردهای اخیر مسلما موضوع را پیچیده تر میکند . یافته های اخیر نشان میدهد که ویروس شناسایی شده نوعی ویروس غیرعادی است .

وی خاطرنشان کرد که این ویروس نه تنها هر روزه میزبان جدیدی پیدا میکند ، بلکه روز به روز بر قدرت بیماری زایی آن افزوده میشود .

وی همچنین اضافه نمود که :

ویروسهایی با بیماری زایی بالاتر اخیرا در اردک اهلی آبزی جدا شده است ( Isolation ) . در وضعیت عادی ، اردکها بعنوان نوعی از پرندگان آبزی با سروتیپهایی از این ویروس با قدرت بیماری زایی کمتر آلوده میشوند ، ولی اطلاعات مخابره شده از چین بوضوح بیان میکند که ردپای نوعی دیگر از این ویروس در اردکها یافت شده است . بنابراین ، ویروس فوق سرشار از موارد غیر عادی است .

Richard Webby که همواره با گروه خود در ساخت واکسن آنفلوآنزای طیور فعالیت میکنند به مجله Scientist گفت :

ما نمیتوانیم نشانه های دقیق این بیماری را با اطمینان بیان کنیم . اگر موضوع بیمار شدن گربه ها با این ویروس صحت داشته باشد ، بنظر میرسد که مهمترین موضوع نگران کننده را های دیگر انتشار ویروس در اطراف باشد . Webby در بخش بیماریهای عفونی بیمارستان کودکان St . Jude گفت :

نگرانی اصلی انتشار این خبر ، مستعد بودن گربه ها در گرفتن این بیماری نبوده است . حقیقت اینست که این ویروس میتواند میزبانان مختلفی را آلوده کند . این آلودگیهای مختلف میتواند سبب تکامل این ژنها و انتقال موثرتر آنها به انسان شوند .

بنابراین ، اطلاعات دریافت شده از مطالعه گربه ها ، نبایستی نادیده گرفته شود . اگرچه مقایسه پتانسیل ایجاد اپیدمی در خوکها و انسانها ، مشخص میسازد که در حال حاضر نمیتوان زنگ خطری را در جهت آلودگی شدید انسانها به صدا درآورد .

 

منبع :   

مجله Science .

 

تهیه ، تنظیم و ترجمه :

علیرضا گائینی . دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی . دانشگاه آزاد اسلامی . واحد گرمسار .

 

با تشکر از :

دکتر مهرداد اسحاق حسینی .

 

مهرماه یکهزار و سیصد و شتاد و چهار .

 

تغییر آنگاه شروع میشود که فردی پله بعدی را ببیند .

ویلیام درایت