دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

جوجه کشی  طیور بهشت

حدیث

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

طیوران ابزار

افرند توسکا

سیانس

بیکداچمن

پرند فید

آگهی

دانلود آهنگ

 ارتباط میان مسیرهای پرواز پرندگان وحشی و شیوع آنفلوآنزا
 

ارتباط میان مسیرهای پرواز پرندگان وحشی و شیوع آنفلوآنزا

 

عنوان مقاله :

ارتباط میان مسیرهای پرواز پرندگان وحشی و شیوع آنفلوآنزا :

 

تهیه ، تنظیم و ترجمه :

علیرضا گائینی . دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی . دانشگاه آزاد اسلامی . واحد گرمسار .

 

تاریخ :

آذرماه یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار خورشیدی .

 

متن مقاله :

با بررسیهای اخیر و تحقیقات بعمل آمده ، مشخص شده است که ممکن است زیر رده HPAI در مسیر مهاجرت پرندگان آبزی به آفریقا و اروپا حمل شده و اشاعه یابد . شیوع اخیر زیر رده HPAI در روسیه و قزاقستان در آگوست 2005 میلادی ، ممکن است که ناشی از نقش پرندگان وحشی در شیوع این بیماری باشد .

با بررسی دقیق تر مسیر پرواز و نواحی شیوع آنفلوآنزای طیور ، میتوان به شدت بر ارتباط میان پرندگان وحشی و گسترش آنفلوآنزای طیور تاکید نمود . در هر حال ، میتوان پیشنهاد کرد که ویروسهای HPAI و H5N1 در آینده ، از سیبری به دریای خزر و دریای سیاه منتقل شود .

بایستی توجه کرد که برخی از پرندگان در نواحی آلوده به ویروس HPAI آشیانه دارند . برخی از این نواحی شامل Ahai و Novosibirsk می باشند . پرندگان ساکن این نواحی برای استراحت در فصل زمستان به مناطقی در آفریقا و اروپا مهاجرت می کنند .

میزان خطر ابتلا به این بیماری ، به برخی عوامل مانند :

ü      شناسایی گونه های مهاجر خاص که ویروس H5 را بدون هیچگونه عوارضی حمل می کنند .

ü      شناسایی نواحی استراحت زمستانی پرندگان مهاجر .

ü      شناسایی دقیق مسیر پرواز پرندگان .

ü      شناسایی کامل مزارع پرورش طیور در این مسیر .

بستگی دارد .

با توجه به تحقیقات بعمل آمده ، مسیر پرواز پرندگان مهاجر از میان آسیای جنوب غربی و برخی از کشورهای مدیترانه ایی می گذرد . احتمال بروز این بیماری در مسیر یاد شده ، بسیار زیاد است . در این راه ، هند و بنگلادش که هیچ سابقه ایی در بروز این بیماری ندارند در خطر بالایی هستند .

بنگلادش با وسعت کمتری از هند و در عین حال پذیرا بودن تعداد بسیار زیادی اردک وحشی یکی از مستعدترین کشورها می باشد . علاوه بر آن ، کشورهایی که در مسیر مهاجرت پرندگان وحشی قرار دارند پتانسیل شدیدی را در بحالت آندمیک در آمدن ویروس H5N1 را دارند .

این در حالی است که مهاجرت بهاری سال 2006 میلادی ، ممکن است که سبب پخش HPAI و همچنین ویروس H5N1 در خلال اروپا شود .

آنفلوآنزای فوق حاد طیور ( HPAI ) ، زیر رده H5N1 از اواسط سال 2003 میلادی در طیور ، در آسیای جنوب شرقی شیوع یافته است . تا همین اواخر ، شیوع این ویروس تنها محدود به اندونزی ، ویتنام ، تایلند ، Lao PDR ، Combodia و چین بود . اما از جولای سال 2005 میلادی ، ویروس H5N1 در بخش های شمالی ، منجمله روسیه و قزاقستان شروع به گسترش کرد . در روسیه و قزاقستان ، این ویروس نخستین بار در پرندگان وحشی یافته شد .

شیوع آنفلوآنزای طیور در روسیه با ویروس مهلک H5N1 صورت گرفت . این شیوع به مرور زمان ، شش منطقه روسیه را آلوده کرد . پس از آن ، این ویروس چندین روستای مرزی کشور قزاقستان را نیز آلوده نمود .

مغولستان مرگ 90 پرنده مهاجر در دو ناحیه شمالی این کشور را در اوایل آگوست 2005 میلادی خبر داد . با انجام عملیات نمونه گیری از پرندگان مرده در این نواحی و سپس آزمایش این نمونه ها مشخص شد که ویروس H5N1 مسئول مرگ این 90 قطعه پرنده بوده است .

از ماه آوریل تا ژوئن سال 2005 میلادی ، بیش از شش هزار قطعه پرنده مهاجر بر اثر عفونت ناشی زا H5N1 در دریاچه Qinghai در استان Qinghai چین تلف شدند . این تلفات شامل انواع تلفات مانند :

ü      قوهای Anser Indicus .

ü      مرغهای نوروزی سر سیاه Larus Ichthyaetus .

ü      قوهای سرقهوه ایی Larus Brancilhalus .

ü      اردکهای قرمز Tadorha Ferruginea .

بودند .

بطور کلی در چین ( منطقه تبت ) مرگ 133 قطعه مرغ گوشتی بر اثر ویروس H5N1 گزارش شد .

 

نتیجه گیری :

شیوع آنفلوآنزای طیور ، در چند ماه اخیر نشان داد که ویروس فوف حاد H5N1 در یک منطقه باقی نخواهد ماند . این شیوع نشان داد که این ویروس هولناک میتواند از کانون جنوب شرق آسیا ، جایی که شیوع آنفلوآنزا در اواسط سال 2003 میلادی در آنجا آغاز شد به شمال و غرب آسیا ، مانند کشورهای روسیه و قزاقستان ، بنحوی دیگر قابل بررسی است . بنظر میرسد که ارتباط میان پرندگان اهلی و پرندگان آبزی وحشی ، بعنوان نخستین منبع آلودگی بایستی بررسی گردند . کاری که تعلل در انجام آن میتواند عواقب جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد .

 

پایان ...

 

منبع :

FAO AIDE , Avian Influenza Disease Emergency Special Issue .

 

 

منظر شنیدن نظرات ، پیشنهادات و انتقادات شما هستم :

تماس :

Alirezagaeeni2000@yahoo.com

 

www.ipiran.com/alirezagaeeni

 

رسیدن به هدف هیچ ارزشی نخواهد داشت مگر اینکه پیش از رسیدن به آن هدف های تازه تر و بزرگتری را برای خود در نظر گرفته باشید .

 

آنتونی رابینز