دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

پرند فید

جوجه کشی  طیور بهشت

حدیث

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

طیوران ابزار

افرند توسکا

سیانس

بیکداچمن

آگهی

دانلود آهنگ

 مشکلات آنفلوآنزای طیور – ارائه راهکارهایی از FAO
 

مشکلات آنفلوآنزای طیور – ارائه راهکارهایی از FAO .

 

نام مقاله :

مشکلات آنفلوآنزای طیور – ارائه راهکارهایی از FAO .

 

تهیه ، تنظیم و ترجمه :

علیرضا گائینی ، دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی ، واحد گرمسار .

 

تاریخ :

بهمن ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و چهار خورشیدی .

February2006 .

 

 

بابررسی نکات مختلف آنفلوآنزای پرندگان ، بنظر میرسد که برای جلوگیری از شیوع بیش از پیش این بیماری ، نظارت بر طیور نیز همانند نظارت بر پرندگان وحشی تقویت شده و بسیار قوی باشد . این نظارت در محل هایی که در مسیر مهاجرت پرندگان وحشی میباشد ، بایستی بسیار بیشتر و قوی تر باشد . مقامات مسئول نیز بهتر است که با توجه به اختیارات خود ، از ارتباط نزدیک میان انسانها ، طیور و پرندگان وحشی جلوگیری نمایند . این هدف نیز زمانی محقق میشوند که از روشهای مدیریتی بهبود یافته و اصول امنیت زیستی پیشرفته استفاده شود . بر خلاف تصور همگان ، این اصول در مزارع پرورش سنتی مهم تر از مزارع پرورش صنعتی میباشد . علت آن نیز حرکت آزادانه پرندگان به اطراف و امکان ارتباط آنها با سایر پرندگان میباشد .

 

مقامات رسمی همچنین میتوانند مراکز فروش پرندگان زنده را به شدت تحت نظر قرار دهند . در این اماکن انواع مختلفی از پرندگان در ارتباط نزدیکی با هم قرار می گیرند که این موضوع بسیار خطرناک بوده و میتواند سبب انتشار عوامل بیماریزا شود . از طرفی ، محدودیت ارتباط میان پرندگان وحشی نیز بایستی بعنوان قسمتی از استراتژی کنترل آنفلوآنزای پرندگان مد نظر قرار گیرد . در شرایط خطرناک ، واکسیناسیون طیور میتواند یکی از راه های پیشگیری از بروز و اشاعه آنفلوآنزا باشد .

 

بنظر میرسد که کنترل بیماری آنفلوآنزای پرندگان در جمعیتهای پرندگان وحشی در این مرحله از نظر تدارکاتی ، محیطی و تنوع زیستی غیر ممکن باشد . معدوم سازی کورکورانه پرندگان وحشی ، برای پیشگیری از این بیماری نیز کاری بیهوده خواهد بود . شکار این پرندگان نیز میتواند سبب متفرق شدن آنها و بروز مشکلات متعدد بعدی شود . با توجه به تاریخچه این بیماری مراقبت ، نمونه گیری و آزمایش زیررده های یافت شده ویروس آنفلوآنزای پرندگان از پرندگان وحشی میتواند به روشن شدن نقش پرندگان وحشی در بروز این بیماری کمک شایانی کند .

 

همچنین انجام تحقیقات مشترک میان دامپزشکان ، متخصصان پرندگان وحشی ، ویروس شناسان ، زیست شناسان ملکولی و سایر رشته های مرتبط میتواند در روشن شدن بسیاری از حقایق راه گشا باشد .

 

در بسیاری از کشورهای جهان پروژه های مختلفی جهت کنترل آنفلوآنزای طیور انجام شده است . از این پروژه ها میتوان به پروژه اجرا شده در مغولستان اشاره کرد . چندی پیش FAO و OIE با همکاری ( GFTADs ) یک استراتژی جهانی را برای مبارزه با این بیماری ارائه دادند . این استراتژی ، سطوح مختلف فعالیتها را به تفضیل توضیح داده است . در این استراتژی ، به همکاریهای بین المللی تاکید شده است .

 

در اشاعه بیماری آنفلوآنزای پرندگان که اخیرا صورت گرفته است نیاز بسیار زیادی نسبت به همکاری FAO ، OIE و WHO احساس میشود . همچنین بنظر میرسد که سیستم اخطار ( GLEWs ) بایستی به شدت تقویت شود . حمایت مناسب از سازمانهای مختلفی که در جهت سلامتی حیوانات فعالیت میکنند در مناطق خاورمیانه ، آفریقا ، جنوب غرب و شرقی آسیا و قسمتهای شرقی اروپا نیز از اولویت ها محسوب میشود .  

 

 

منبع :

FAO ( Food and Agriculture Of United Nation ) WebSite .