دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

پرند فید

جوجه کشی  طیور بهشت

حدیث

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

طیوران ابزار

افرند توسکا

سیانس

بیکداچمن

آگهی

دانلود آهنگ

 St. Louis Encephalitis ، نقش مرغها

St. Louis Encephalitis ، نقش مرغها

 

نام مقاله :

St. Louis Encephalitis ، نقش مرغها .

 

نام نویسنده :

Gary D. Butcher and Richard Miles .

 

تهیه ، تنظیم و ترجمه :

علیرضا گائینی ، دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی .

 

تاریخ :

اسفندماه 1384 خورشیدی .

 

 

بیماری St. Louis Encephalitis ( SLE ) برای نخستین بار در سال 1932 میلادی در شهرهای پاریس فرانسه و ایلینویز آمریکا شناسایی شد . یکسال بعد این بیماری در شهرهای St. Louis ، میسوری و کنزاس آمریکا بصورت اپیدمی در آمد . دلیل نامگذاری این بیماری نیز همین مورد بوده است (St. Louis ) . در این اپیدمی بیش از 1100 نمونه شناسایی شد . پس از آن بیماری به حال اندمیک در آمد و در سراسر آمریکا شیوع یافت .

شیوع بیماری St. Louis Encephalitis بصورت فصلی اتفاق افتاده و اغلب در فصول تابستان و اوایل پائیز روی می دهد . این مدت زمان ، دقیقا با فعالیت شدید حشرات همراه است . شیوع این بیماری در انسانها با کاهش دما بیشتر میشود . این در حالیست که با کاهش دما جمعیتهای حشرات کاهش می یابد . ولی بایستی توجه داشت که گونه حشره Culex بعنوان یکی از ناقلهای مهم ویروس SLE شناخته شده است .

پرندگان از مهمترین منابع ویروس این بیماری میباشد . علت آن را نیز میتوان از تغذیه حشرات رده Culex از طیور دانست . تاکنون ویروس SLE از بسیاری از رده های مختلف پرندگان اهلی و همچنین وحشی جدا شده است . اما به هرحال بایستی توجه داشت که مرغها این بیماری را گسترش نمیدهند و درجه Viremia یا درجه تولید ویروس در خون مرغها پائین است . بنابراین مرغها نقش مشخصی را در چرخه انتقال میان مرغها و حشرات بازی نخواهند کرد . سوالات و شبهه های بسیار زیادی در مورد نقش مرغها در شیوع SLE وجود دارد . این در حالیست که بسیاری از این شبهات هنوز هم در جای خود باقی است .

ویروس SLE توسط حشرات منتقل میشود و هیچ نگرانی در مورد انتقال آلودگی بصورت مستقیم از پرنده به انسان وجود ندارد . همچنین خوردن گوشت و تخم مرغ نیز سبب این آلودگی نخواهد شد . در ایالات متحده آمریکا محققین در فلوریدا از مرغها بعنوان نمونه های حیوانی در مناطق مشکوک و درگیر با بیماری استفاده می کنند . این دسته از طیور در معرض حشرات در مناطق آلوده قرار می گیرند . پس از این مرحله ، با آزمایش خون مرغها و سنجش میزان آنتی بادی موجود در آنها به وجود بیماری پی میبرند . بخاطر داشته باشید که مرغها با این ویروس بیمار نمیشوند .

اما علت انتخاب مرغها برای این آزمایشات :

¨     مرغها ارزان هستند .

¨     حمل و نقل آنها آسان است .

¨     حشرات مورد نظر میل زیادی را به این پرندگان دارند .

¨     و در نهایت ، بطور عادی مرغها آنتی بادی بر علیه این ویروس ندارند .

در این قسمت ، بار دیگر اشاره می کنیم که محصولات طیور کاملا مقوی ، سالم و با کیفیت هستند و این بیماری هیچ تاثیری بر روی این موارد نخواهد داشت . در واقع انسانها این بیماری را مستقیما از مرغ نخواهند گرفت .

نشانه های کلینیکی این بیماری در انسانها شامل :

¨     شروع ناگهانی با سردرد شدید .

¨     تب بالا .

¨     گرفتگی عضلات گردن .

¨     تهوع .

¨     گیج بودن .

میباشد .

در صورتیکه این نشانه ها مربوط به بیماری St. Louis Encephalitis باشد بمدت یک تا چهار روز طول خواهد کشید . در برخی از افراد این نشانه ها همراه با افسردگی و بی خوابی و در برخی نیز با هیجان و بی خوابی خواهد بود .

این بیماری ممکن است که با برخی از مشکلات و بیماریها مانند :

¨     Pnemonia .

¨     آلودگی باکتریایی خون .

¨     آمبولی Pulmunary .

¨     خونریزی Gastrointestinal  .

همراه باشد .

بایستی توجه داشت که شدت این بیماری در افراد بالای شصت سال افزایش می یابد . مدت زمانیکه یک حشره فردی را می گزد تا بروز علائم کلینیکی بین چهار تا 21 روز طول خواهد کشید . حیوانات اهلی مانند گاو ، گربه ، اسب ، مرغ و ... پس از گزش توسط حشره ناقل ، این بیماری و ویروس SLE را گسترش نخواهند داد .

همانطور که اشاره شد ، وقوع این بیماری فصلی است . روش OverWintering ویروس تاکنون روشن نشده است . این ویروس از حشرات Culex بالغ جدا شده است . برخی از آزمایشات سرولوژیک ، بروز این بیماری در فصل بهار را در طیور تائید کرده است . همچنین با تحقیقات بعمل آمده مشخص شده است که حشرات ماده میتوانند این ویروس را از طریق تخم خود به فرزندان خود منتقل نمایند ( TransOvarian Transmission ) . این ویروس برای مدت زمان زیادی در خون خفاشها زنده مانده است .

در کل ، برای بروز این بیماری در جمعیتهای انسانها بایستی فاکتورهای بسیار زیادی حاضر باشند . در یکی از تحقیقاتی که در زمینه Epizootiology بر روی SLE صورت گرفت ، مشخص شد که فاکتورهای بسیار زیادی در جهت شیوع این بیماری و بحالت اپیدمیک در آمدن آن نیاز است .

شیوع SLE در اواخر بهار و اوایل تابستان شدت می یابد . این زمان با بدنیا آمدن نسلهای جدید حشرات Culex مقارن است . در واقع هر زمانیکه شرتیط بوجود آمدن جمعیتهای حشرات وجود داشته باشد ، این بیماری شیوع میابد .

پس از آن ممکن است که این ویروس وارد جمعیتهای انسانی شده و بحالت اپیدمیک درآید . پرندگان وحشی یک منبع بزرگ را برای انتقال این ویروس فراهم می کنند . در صورتیکه میزان انتقال ویروس میان حشرات و پرندگان بالا باشد امکان آلودگی انسانها و سایر پستانداران افزایش خواهد یافت . در هر صورت بایستی توجه داشت که درجه آلودگی خون انسانها و پستانداران اهلی پائین است و بنابراین نمیتوانند بعنوان یک میزبان در نظر گرفته شوند .

در حال حاضر هیچ واکسنی برای پیشگیری از SLE وجود ندارد . بنابراین کاهش جمعیتهای حشرات میتواند یکی از راه های پیشگیری از بروز این بیماری باشد . برنامه های نظارتی مختلف بر پایه آزمایشات سرولوژی در پرندگان نیز از راه های دیگر است . بعلاوه ، کاهش ارتباط با حشرات نیز از درجه اهمیت بالایی برخوردار است .  

 

منتظر شنیدن نظرات ، پیشنهادات و انتقادات شما هستم :

Alirezagaeeni2000@yahoo.com