دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

پرند فید

جوجه کشی  طیور بهشت

حدیث

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

طیوران ابزار

افرند توسکا

سیانس

بیکداچمن

آگهی

دانلود آهنگ

 تهدیدهای آنفلوآنزای پرندگان برای جامعه بین الملل .
 

تهدیدهای آنفلوآنزای پرندگان برای جامعه بین الملل .

 

نام مقاله :

تهدیدهای آنفلوآنزای پرندگان برای جامعه بین الملل .

 

تهیه ، تنظیم و ترجمه :

علیرضا گائینی ، دانشجوی رشته دکترای دامپزشکی ، دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار .

 

تاریخ :

آبانماه 1385 خورشیدی .

 

 

آنفلوآنزای مرغی در بسیاری از مناطق و کشورها شیوع یافته است . اما در هر زمان و هر مکانی که آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان ( HPAI ) بروز میکند ، مرغداران و همچنین مزارع مرغداری را به شدت تحت تاثیر قرار میدهد . بروز و شیوع HPAI در تمامی قاره ها ثبت شده است .

اصولا اپیدمی آنفلوآنزای پرندگان با H5N1 بوجود می آید . شیوع این ویروس از زمان نخستین شناسایی آن در جمهوری کره در دسامبر 2003 تا کنون ادامه یافته است . به رغم تلاشهای فراوان در جهت کنترل این بیماری ، هنوز هم موارد جدیدی از شیوع آن در تایلند ، ویتنام ، اندونزی و چین ثبت میگردد . این در حالی است که در کشورهای ویتنام و اندونزی ، برنامه های گسترده ایی در جهت کنترل این بیماری اجرا شده  است .

کشور لائوس از کشورهایی است که شیوع نسبتا کمی در آن مشاهده شده است و اکنون که این مقاله نوشه میشود ، عاری از این بیماری است .

به هرحال دو مسئله مهم ، نگرانیهای جامعه بین المللی را در مورد رفتار و همچنین شیوع این بیماری افزایش میدهد . نخست آنکه در زمان تهیه این مقاله ، بیش از 230 مورد از انتقال این ویروس به انسان ثبت شده است . این انتقال با 50 درصد ، مرگ و میر همراه بوده است . این مورد سبب افزایش نگرانیها میشود . نگرانی از سازگار شدن این ویروس در انسانها در آینده و انتقال آن از انسان به انسان . این مورد در صورت عدم کنترل بموقع ، سبب بروز پاندمی جهانی آنفلوآنزا خواهد شد .

دوم آنکه بین آگوست و دسامبر 2005 میلادی ، بیماری در محدوده جغرافیایی بزرگی شیوع یافت و در فدراسیون روسیه ، ترکیه ، کرواسی ، رومانی و اوکراین گزارش شد . در فوریه 2005 میلادی نیز این بیماری برای نخستین بار در نیجریه در قاره آفریقا گزارش شد . با بررسیهای صورت گرفته مشخص شد که ویروس جداشده ، H5N1 بوده است .

نگرانی بزرگ دیگر ، وقوع این بیماری در آفریقاست . این بیماری زندگی میلیونها فرد متکی به تولیدات طیور را تحت تاثیر قرار داده و درآمد زندگی و همچنین منابع تامین پروتئین آنها را تحت تاثیر قرار میدهد . اگر این اشاعه به سمتی پیش رود که غیرقابل کنترل شود ، جمعیت قابل توجهی از طیور این منطقه را از بین خواهد برد و در نتیجه در معرض قرار گرفتن انسان در مجاور این ویروس را افزایش میدهد .

البته بطور حتم ، پیش بینی وضعیت هریک از این تهدیدها بسیار مشکل است . ویروس فوق از سال 1996 در چین حاضر بوده است و ممکن است که قبل از گسترش اپیدمی سال 2003 در جنوب شرقی آسیا اشاعه یافته باشد . این شیوع فرصتی بسیار مناسب برای ویروس بوده است تا انسانها را آلوده نماید که احتمالا این آلودگی بیش از آنچه که در گزارشها منعکس شده است ، روی داده . حتی ممکن است این ویروس در حال حاضر توانایی انتقال از انسان به انسان را یافته باشد . اما هنوز گزارشی در این مورد منتشر نشده است .

به هر حال با توجه به این مورد ، و از سوی دیگر اشاعه زیاد این ویروس در بین انسانها ، خطر سازگاری این ویروس برای انتقال انسان به انسان افزایش داده است و در صورت بروز این واقعه بایستی منتظر یک پاندمی جهانی بود .

از سوی دیگر ، برغم فرصتی که برای انتشار این ویروس در میان پرندگان وحشی وجود داشته است ، تا امروز جمعیتهای طیور کمی در خارج از جنوب شرق آسیا به این بیماری دچار شده اند . اما پیش بینی آنچه که در آینده روی میدهد بسیار مشکل خواهد بود .

در حال حاضر ، بسیاری از کشورها در معرض تهدیدی بزرگ میباشند و آن این است که آنفلوآنزای پرندگان از طریق ارتباط میان پرندگان وحشی و طیور اهلی به آن کشورها منتقل شده و اشاعه یابد . در این صورت این کشورها در معرض آلودگی محصولات طیور نیز قرار خواهند گرفت . این مورد ، تهدیدی بزرگ برای صنعت طیور سراسر جهان بوده و زندگی بسیاری از مردم و همچنین تامین منابع پروتئینی را تحت تاثیر قرار میدهد .

جامعه بین الملل در تلاش است تا این انتقال را به حداقل مقدار ممکن برساند . FAO به همراه OIE و WHO ارگانهایی کلیدی برای سازماندهی یک پاسخ جهانی در برابر این تهدیدات میباشند . اما در نهایت توجه داشته باشیم که مبارزه و ریشه کنی این بیماری نیازمند همیاری و اتحاد ما میباشد . شعاری که اخیرا توسط سازمانهای یاد شده یادآوری شده است .

 

منبع :

FAO Website .