دریافت قیمتها در تلگرام

سروش

فائو یا سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد

بورس جهانی شیکاگو

بورس جهانی شیکاگو

پرند فید

جوجه کشی  طیور بهشت

حدیث

جوجه فلکس

پروماک

مرغک

طیوران ابزار

افرند توسکا

سیانس

بیکداچمن

آگهی

دانلود آهنگ

 رعایت اصول بهداشتی در طیور گوشتی
رعایت اصول بهداشتی در طیور گوشتی از : آقای محمد زوارئی هدف از ایجاد مرغداری ، پرورش طیور سالم و عاری از هرگونه بیماری و در نتیجه بهره اقتصادی آن است . بیماری در طیور باعث ضرر مالی زیادی میشود و همچنین تغذیه نامناسب نیز بدتر از بیماری میباشد . هرچه قدر معلومات و تجربیات یک مرغدار بیشتر باشد و بتواند با متخصصین امور در کنترل بیماریها مشورت نماید موفقیت وی بیشتر خواهد بود . چند نکته مهم که میتواند در سلامت طیور موثر باشد در زیر عنوان میشود و در ضمن مرغدار باید این نکات را با مشورت دکتر دامپزشک و بستگی به منطقه فارم خود تنظیم نماید .  

۱ . خریداری جوجه

جوجه باید از مرغ مادر سالم که عاری از هرگونه بیماری باشد .

۲ . رعایت بهداشت

 رعایت بهداشت کامل و جلوگیری از ورود آلودگی به مرغداری که برای این منظور باید کلیه لوازم و ماشینالات قبل از ورود به مرغداری ضدعفونی شوند و ورود کلیه اشخاص متفرقه کنترل گردد .

۳ . برنامه واکسیناسیون

برنامه واکسیناسیون طبق دستور دکتر دامپزشک که بستگی به منطقه پرورش دارد ، که در استان گلستان  چهار نوبت   میباشد :

الف : واکسن نیوکاسل B۱ در سن ۸ الی ۱۰ روزگی

ب : واکسن گامبورو در سن ۱۲ الی ۱۴ روزگی

ج : واکسن نیوکاسل لاسوتا ۱۸ الی ۲۰ روزگی

د : واکسن گامبورو نوبت دوم در سن ۲۲ الی ۲۴ روزگی

۴ . تشخیص بیماری

 یک مرغدار با تجربه باید با کوچکترین تغییر وضعیت در گله متوجه بیماری شود . از جمله کاهش مصرف دان و آب و همینطور تلفات و صداهای تنفسی مثل سرفه و عطسه و غیره …  بطور مثال میزان تلفات در سه هفته اول نباید از ۲ درصد بیشتر باشد و از هفته سوم به بعد نباید از هفته ای ۱ در صد بیشتر باشد که تلفات بیشتر نشانه بیماری میباشد .

 ۵ . مراجعه نمودن به آزمایشگاه تشخیص بیماریهای طیور

بخصوص در مورد بیماری گامبورو که زمان دقیق این واکسن را تعیین میکند  و یا آنتی بیوگرام در مورد مصرف دارو ، و کلاً یک مرغدار باید برای اطمینان از وضعیت گله خود حتما با آزمایشگاه در ارتباط باشد .

۶ . از بین بردن تلفات در مرغداری

که باید کاملا سوزانده و یا دفن شود که این امر موجب کنترل بیماریها میگردد و اگر بطور صحیح انجام شود نتیجه مطلوب حاصل میگردد . بطور مثال

الف : دفن در چاه ، که برای این منظور چاهی به عمق حداقل دو متر که کاملا مسدود بوده و فقط دارای سوراخی که بتوان یک لاشه مرغ را در آن انداخت ، حفر نمود و بعد از انداختن تلفات در چاه مقداری آهک روی آن ریخته گردد .

ب : سوزاندن لاشه ، که اگر سوزاندن به طور صحیح انجام شود بهترین روش برای از بین بردن تلفات میباشد .

۷ . خالی نگه داشتن مرغداری

مرغداری باید بطور مرتب بعد از هر نوبت بارگیری گله بطور کامل تمیز و ضدعفونی گردد و حتما باید مدتی خالی بماند . سازمان دامپزشکی کشور بهترین زمان جوجه ریزی را ۱۵ روز بعد از تخلیه مرغداری از گله عنوان نموده است

دریافت روزانه قیمتها از طریق تلگرام